Kapitał intelektualny współczesnego przedsiębiorstwa

Wydawnictwo: Difin
biznes, finanse

Problem kapitału intelektualnego analizowany jest na szczeblu przedsiębiorstw, instytucji publicznych, krajowej gospodarki i systemu gospodarczego, tworzonego przez kraje członkowskie należące do Unii Europejskiej oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Przesłanki szczególnego zainteresowania kapitałem intelektualnym wynikają z troski o możliwości konkurowania w sferze przedsiębiorstw, gospodarek krajowych zintegrowanych regionów, w warunkach liberalizującej się gospodarki światowej. Stwierdzony stan badań w zakresie kapitału intelektualnego stał się dla autora inspiracją do podjęcia próby: 1) opracowania koncepcji oceny składowych kapitału intelektualnego w wymiarze mikroi makroekonomicznym w podejściu dynamicznym, społecznym i jakościowym (ujmują to treści rozdziałów czwartego i piątego), 2) skonstruowania postulowanego modelu kapitału intelektualnego, adekwatnego do potrzeb współczesnego przedsiębiorstwa, 3) określenia warunków organizacyjnych umożliwiających rozwijanie potencjału ludzkiego i niematerialnego, 4) wskazania stylów zarządzania, kompetencji menedżerskich, które mogą być uznane za główne narzędzia kierowniczego oddziaływania w zakresie przekształcenia przedsiębiorstw zbiurokratyzowanych w organizacje: elastyczne, adaptujące się, innowacyjne, kreatywne, cechujące się wspólnotowym klimatem organizacyjnym oraz kapitałem intelektualnym, ukształtowanym na zasadach kulturowej przedsiębiorczości. Treści ujęte w książce powinny zainteresować nie tylko badaczy i studentów nauk o zarządzaniu i innych nauk ekonomicznych, ale także powinny wzbudzić zainteresowanie wśród dydaktyków różnych szczebli i kierunków kształcenia, kierowników instytucji publicznych oraz decydentów kształtujących ład społeczno-gospodarczy.

anna | 2016-10-05
Na półkach: Teraz czytam