Rasputin święty grzesznik

Tłumaczenie: Stanisław Głąbiński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Tajemnice Historii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
Rasputin the saint who sinned
83-7245-015-3
biografia, Rosja
Kati

Nikomu nieznany Grigorij Jefimowicz Rasputin przybył do Sankt Petersburga w 1903 roku; trzynaście lat później podejmował najważniejsze decyzje państwowe, a jego imię stało się synonimem zła. Kim naprawdę był człowiek, który fascynował i w osiemdziesiąt lat po swej dramatycznej śmierci fascynuje nadal? Przebył niewiarygodną drogę z syberyjskiej chaty na dwór władcy potężnego imperium. Tworzył i rujnował ministerialne kariery, a jednocześnie pomagał setkom potrzebujących. Niepiśmienny muzyk folgujący najgorszym popędom własnej natury czy charyzmatyczny "święty starzec"? Niezwykle dokładna i wnikliwa biografia z powieściowo - epickim rozmachem przedstawia nieznane fakty z życia Rasputina - postaci niejednoznacznej, pełnej wewnętrznych sprzeczności, które odzwierciedla tytuł książki. Brian Moynahan wykorzystał wszystkie dostępne źródła - m.in. dokumenty z otwartych w ostatnich latach archiwów radzieckich - listy, pamiętniki, wspomnienia, sprawozdania z posiedzeń rządu i tajne raporty ochrony, która w czasie wojny kontrolowała życie Rasputina przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Książka nie udowadnia żadnych z góry przyjętych tez; samą siłą dokumentacji i żywością obrazowania tworzy zdumiewająco prawdziwy wizerunek ostatnich lat caratu i wyrazisty portret człowieka, którego życie było bardziej fascynujące niż legenda, jaką po sobie pozostawił.

Paulina | 2017-03-05
Na półkach: Przeczytane, 2017