Irlandia. Celtycki splot

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Irlandia
literatura faktu
Inis

Trudno zrozumieć, że można zachować poczucie przynależności do wspólnoty, historii kultury, a jednocześnie zostać pozbawionym ojczystej mowy. Tak jakbyśmy czytali dziś Reja, Kochanowskiego, Mickiewicza, Norwida, Leśmiana w tłumaczeniach na języki tych, którzy odebrali nam kraj i historię. A mowa to nie tylko gra słów, które łatwo przetłumaczyć. To zupełnie inne obrazowanie, inne poczucie humoru, inne drogi odczuwania.
Przed takim problemem stanęło w XX wieku uzyskujące niepodległość państwo irlandzkie. Z tym problemem żyje i dziś, a jednak jego wyraźna tożsamość często budzi zachwyt.
O tym, "jak czują to Irlandczycy", jest trochę ta książka. Patrzymy na Dublin i na najdalej na zachód wysunięte krańce wyspy. Dwa skrzydła myśli, uczuć, dwa sposoby wyrażania siebie.
Jedno - pokazane przez życie i twórczość Joyce’a. Jakby ciągły wyrzut, że mimo istniejącej miłości do wszystkiego co irlandzkie, jest się obcym w rodzimym języku, a mistrzem w też swoim, lecz "narzuconym".
I drugie - to znad Wysp Blasket, bo jak mówią Irlandczycy, na zachód, do krainy wiecznej młodości lecą nad nimi duchy zmarłych. Gdy słowa umierają, tam lecą dusze irlandzkiej poezji.
Niejeden Irlandczyk śpiewający po angielsku sławne pieśni irlandzkie też czuje, że musi te dusze zawołać. I my też czujemy...

[Zysk i S-ka, 2010]

LiliMadlene | 2012-06-27
Przeczytana: 08 czerwca 2012

Jest taki kraj, gdzie legendarny dzień, w którym swoją wędrówkę odbywał pewien bohater słynnej powieści, ma miano niemal święta narodowego. Jest to również kraj, w którym serwuje się nereczki o lekkim zapachu moczu a światowej sławy ciemne piwo – porter smakuje najlepiej tylko w tej jedynej, macierzystej piwiarni. Mowa tu o Irlandii – Szmaragdowej Wyspie, która pięknem swojego krajobrazu i bogactwem kultury urzeknie każdego gościa. A książka państwa Bryll jest swoistym przewodnikiem i skarbnicą niepowtarzalnego, irlandzkiego klimatu.

Spacer po Irlandii rozpoczynamy z panią Małgorzatą Goraj-Bryll – żona poety w pierwszej części książki opisuje wędrówkę po stolicy. Po ulissesowym Dublinie – „w butach Joyce'a”. Taki właśnie tytuł noszą osobiste i te bardziej literackie przemyślenia autorki na temat tego pisarza, jego wielkiego dzieła i o jego czytelnikach z całego świata, którzy zjeżdżają się 16 czerwca – jest to Bloomsday, dzień, w którym główny bohater Leopold Bloom przemierza...

Biały_Anioł | 2014-05-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 31 maja 2014

Ciężki kawałek książki. Pewnie dlatego, że nie czytałam Ulissesa. Miałam nadzieję, że druga część mnie porwie. Była przyjemniejsza, ale tylko tyle. Ciągle miałam wrażenie, że niektóre wątki powinny być bardziej rozwinięte, a inne zobrazowane jakimś zdjęciem. Choć zdjęć w tej książce sporo to nie zawsze to co przedstawiają jest akurat opisane w pobliżu danej strony. Przykład: autorka opisuje Custom House. Wiedziałam, że na następnej stronie jest zdjęcie, więc miałam cichutką nadzieję, że zobaczę ten obiekt na fotografii i porównam z tym co stworzyłam w głowie. Jednak na następnej stronie ujrzałam O'Connell Bridge, o którym mowa dopiero paręnaście stron później.
Od skończenia książki zastanawiam się, czy przegapiłam gdzieś historie malowanych baranów, czy to kolejny niepowiązany z niczym wątek.

emaema | 2012-08-22

Dla miłośników irlandii zdecydowanie się nadaje, jako, że dużo można się z niej dowiedzieć o kulturze i historii zielonej wyspy. Niestety czytanie jej jest baaaardzo mozolne i usypiające..

Paula | 2012-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2012

Nie dałam rady przeczytać tej książki, więc powinnam ją raczej zaliczyć do przejrzanych. Może i jest to opowieść o Irlandii, ale widziana poprzez ślady literackie. Plusem są zdjęcia - piękne, choć nie jest ich za dużo.

rowena77 | 2016-02-08
Przeczytana: 29 lutego 2016