9780670019403
angielski
Iza

The novel won the James Tait Black Memorial Prize, one of the most prestigious English literature prizes and the oldest prize in the United Kingdom. The story pits two contradictory narratives against each other in an attempt to solve the mystery of a 100-year-old mental patient. That patient, Roseanne McNulty, decides to undertake an autobiography and writes of an ill-fated childhood spent...

The story pits two contradictory narratives against each other in an attempt to solve the mystery of a 100-year-old mental patient. That patient, Roseanne McNulty, decides to undertake an autobiography and writes of an ill-fated childhood spent with her father, Joe Clear. A cemetery superintendent, Joe is drawn into Ireland's 1922 civil war when a group of irregulars brings a slain comrade to the cemetery and are discovered by a division of Free-Staters. Meanwhile, Roseanne's psychiatrist, Dr. Grene, investigating Roseanne's original commitment in preparation for her transfer to a new hospital, discovers through the papers of the local parish priest, Fr. Gaunt, that Roseanne's father was actually a police sergeant in the Royal Irish Constabulary. The mysteries multiply when Roseanne reveals that Fr. Gaunt annulled her marriage after glimpsing her in the company of another man; Gaunt's official charge was nymphomania, and the cumulative fallout led to a string of tragedies.
Written in captivating, lyrical prose, Barry's novel is both a sparkling literary puzzle and a stark cautionary tale of corrupted power.

onika | 2014-11-12
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Powieści
Przeczytana: listopad 2014

Podobno ładni ludzie mają w życiu łatwiej. Czasami jednak uroda może być przekleństwem, zwłaszcza, gdy obdarzona nią jest kobieta, której przyszło żyć w burzliwych czasach i w dodatku być innego wyznania niż powszechnie obowiązujące.

„Exegi monumentum” Horacego zdaje się być pierwotną potrzebą każdego człowieka, nie tylko poety. Zostawić po sobie ślad, opowiedzieć swoją historię, uporządkować myśli i dać świadectwo o przeszłości, którą inni mogli przekłamać – natchnień do tworzenia „tajnych dzienników” jest wiele. Czasami impulsem do pisania jest chęć przelania na papier plątaniny myśli, czasem poczucie zbliżającego się kresu.

Powieść Sebastiana Barry’ego to intrygująca historia Roseanne Clear, która większość swego życia spędziła w zakładzie dla obłąkanych. W opowieści kobiety przeplata się jej przeszłość i teraźniejszość, którą uzupełnia relacja psychiatry, doktora Grene’a. I tak mamy w zasadzie dwa tajne dzienniki, bo i opowieść lekarza ma formę prywatnych zapisków, które...

książek: 1966
Danoncia | 2015-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2015

Na okładce książki przeczytałam
'' Jedna z najbardziej poruszających historii, jakie czytałam od lat.
Barry pisze jak anioł''
Sunday Times
Zgadzam się z tym w 100% ,dla mnie książka jest wspaniała, napisana, pięknym językiem
Historia Roseanne , wzruszająca , a zarazem przerażająca.
Zastanawiam się jak to możliwe,żeby jedna kobieta była w stanie tyle przejść.
Polecam

| 2011-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2011

Sebastian Barry jest irlandzkim powieściopisarzem, poetą i autorem dramatów. „The Secrect Scripture” czyli „Tajny dziennik” jest jego kolejną książką, która myślę że zasłużenie, została nominowana do prestiżowej The Man Booker Prize.

Kiedy słyszymy określenie „sekretny dziennik” to mamy jedno skojarzenie, czyli wyobrażamy sobie kogoś, kto w ukryciu spisuje w jakimś kajeciku (najlepiej z okładeczką w słodki wzorek typu misie lub kwiatuszki:) swoje przeżycia i uczucia. I dokładnie to ma miejsce w tej opowieści. Bohaterką historii opowiadanej przez Barrego jest pewna leciwa pensjonariuszka (określenie znajduje uzasadnienie, kiedy poznajemy koleje jej losu), a nie pacjentka szpitala dla psychicznie chorych, która po kryjomu spisuje dzieje swojego życia. Kobieta staje się obiektem zainteresowania jednego z psychiatrów, doktora Gren’a, który uważa, że powody dla jakich staruszka przed kilkudziesięciu laty znalazła się w szpitalu są niejasne i budzą wątpliwości. Z tego powodu dosyć...

Monika | 2014-11-28
Przeczytana: 25 listopada 2014

Tym razem moje ulubione wydawnictwo z lekka mnie rozczarowało... Piękna okładka kryje mniej piękną treść. Pomysł fajny, początek również, ale później robi się gorzej i gorzej...aż doszłam do momentu, w którym zdecydowałam nie doczytać tej książki do końca. Szkoda.

Dona | 2012-09-03
Przeczytana: 03 września 2012

Piękna okładka , ciekawy opis z tajemnicą w tle i już wiedziałam , że chce tę książkę przeczytać .

Ta powieść prowadzona jest narracją starszej kobiety Roseanne, która od kilkudziesięciu lat przebywa w szpitalu psychiatrycznym, i nie młodego już lekarza pracującego w tym ośrodku, oddanego pacjentom, a szczególnie zajmującego się jedną z nich - Roseanne, o której przeszłości próbuje dowiedzieć się jak najwięcej. Rossene pisze swój tytułowy "tajny dziennik "który jest pomostem między światem z którego została wyrwana w brutalny sposób (jej winą było to , że odznaczała się nieprzeciętną urodą i należała do innego odłamu chrześcijaństwa) i próbą pozostawienia po sobie choć odrobiny prawdy . Druga postać , doktor Grenea który w obliczu likwidacji szpitala, w którym pracuje musi zdecydować, którzy pacjenci trafią do innej placówki, a którzy mogą wrócić do normalnego życia. Z tego powodu niejednokrotnie odwiedza kobietę i w podczas rozmów stara się dowiedzieć czegoś...

Alex | 2015-05-08

Historia tragicznego życia pięknej kobiety, pacjentki zakładu psychiatrycznego i obraz kapłana szowinisty przeplata się z przemyśleniami i refleksjami lekarza. Zawiść i ślepa wiara w słuszność swoich poglądów prowadzi do tragedii i taką właśnie przeżywa główna bohaterka. Podoba mi się bardzo jej portret jako kobiety dojrzałej, u schyłku życia, kiedy pisze pamiętnik i bezpośrednio zwraca się do czytelnika. Jest też w tej książce więcej niż szczypta klimatu i historii Irlandii więc i dla miłośników tego miejsca też coś się znajdzie.

Matylda Saresta | 2017-07-24

Uśpiła mnie ta historia... a miała taki potencjał.
Nie ma ona nic wspólnego ze szpitalem psychiatrycznym oprócz tego, że opowiadana jest przez najstarszą pacjentkę owego przytułku (bo tak go trzeba nazwać, z pewnością nie szpitalem). I to wszystko.
Opowieści są dwie: jedna - prawie stuletniej kobiety i druga - doktora, opiekującego się kobietą i mającego do niej sentyment.
W sumie poznajemy historię życia staruszki DO MOMENTU przyjęcia jej do szpitala.
Chaotyczne i takie bezkresne, snujące się wspomnienia mają swój urok, ale na mnie podziałały hipnotyzująco, tzn. sennie :)
I tylko cieszę się, że nie żyłam w tamtych czasach...

Kama86 | 2014-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2014

Spodziewałam się po tej książce nieco ciekawszej historii. Relacja przedstawiona w tajnym dzienniku niemal pozbawiona jest emocji, opowieść doktora Grene'a z kolei jest bardziej przepełniona różnymi uczuciami. Historie przeplatają się ze sobą stopniowo ujawniając losy Roseanne.
Na bazie tej fabuły zapewne udałoby się stworzyć bardziej pasjonującą książkę. Niestety "Tajny dziennik" nie wciąga, chociaż czyta się go lekko.
Jeśli jednak ktoś sięgnie po tę książkę i podczas czytania poczuje się zniechęcony, nie warto przerywać lektury. Obrót wydarzeń w końcowych rozdziałach jest zaskakujący i na pewno zasługuje na uwagę czytelnika.

książek: 2042
Agata | 2013-07-21
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Roseanne McNulty, prawie stuletnia staruszka od kilkudziesięciu lat przebywa w szpitalu psychiatrycznym w Roscommon, który wkrótce ma ulec likwidacji. Doktor Grene musi zdecydować, którzy pacjenci trafią do innej placówki, a którzy będą mogli wrócić do normalnego życia. Intryguje go przypadek Roseanne, która w młodym wieku została uznana za psychicznie chorą. Powody umieszczenia jej w szpitalu pozostają nieznane, a dokumentacja gdzieś się zawieruszyła. Doktor postanawia zgłębić jej przypadek. Sama Roseanne, chcąc rozliczyć się z przeszłością, pisze tajny dziennik, w którym opowiada o dramatycznym dzieciństwie i młodości w ogarniętej wojną domową Irlandii, o niewyjaśnionej śmierci ojca oraz małżeństwie z ukochanym mężczyzną, które stało się przyczyną jej tragedii. Doktor Grene trafia na relację miejscowego proboszcza, który zafascynowany urodą młodej kobiety spisał jej historię. Jaka jest prawda?

Opowieść Roseanne jest historią nie tylko jej życia, ale także opisem burzliwego...

Paulinkowa | 2015-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przyznam, że Sebastian Barry piszę jak anioł.
Smutna historia 100-latki.
Przeżyła tyle okrutności w tak potwornych latach.
Wszystko się potoczyło nie w tym kierunku od śmierci dobrego ojca do wylądowaniu w szpitalu psychiatrycznym.
Czy po tym co zaznała przydarzy jej się coś dobrego?
Czy chcielibyście że wam się coś takiego przydarzyło :
-śmierć najukochańszego ojca
-choroba matki
-samodzielność w wieku 16 lat (jeśli dobrze pamiętam)
-po odnalezieniu tego jedynego odwołano ślub dlatego że spotkała się z "kolegą" (a tak naprawdę mielić być wrogami ale mieli do siebie przyjazne uczucia)a wtedy zobaczył ich ksiądz (tak jakby przyjaciel rodziny) i od razu "ona z nim sypia" (naprawdę wkurzał mnie ten moment, bo ksiądz rozwalił cudowne małżeństwo)
-zachodzi w ciąże z bratem "byłego" męża
-urodziła dziecko na plaży ( wiem to inaczej się nazywało )
-po przebudzeniu znika bobas
-zabranie (wręcz uwięzienie) w psychiatryku
-przeniesienie do innego szpitala
-martwienie się o dziecko...