Rodzina Thibault. Tom 4. Lato 1914 (II). Epilog

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Rodzina Thibault". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
Les Thibault (L’été 1914, Epilogue)
83-07-01552-9
literatura francuska, sagi
Róża_Bzowa

Utwór utrzymany w stylu "roman fleuve" (powieść-rzeka) - opowiada o upadku przedwojennego społeczeństwa francuskiego, pokazanego na przykładzie dwóch rodzin, które dzielą poglądy religijne i polityczne. Uznany został za najwybitniejsze osiągnięcie powieści "postbalzakowskiej". Jest jednocześnie refleksją nad społeczeństwem, polityką, ludzką naturą i sensem życia.

Grot | 2017-10-11

Ostatni tom cyklu powieściowego, opisującego moralny i fizyczny rozkład burżuazyjnej rodziny.

W tej części na czoło wysuwa się dziennik Antoniego, gdzie bohater opisuje swoje przeżycia, światopogląd, analizuje ludzką egzystencję (np. „upadam ze zmęczenia, a nie mogę zasnąć. Na tym polega męczarnia bezsenności”).

W powieści wiele miejsca poświęcone jest na kontynuacje antywojennej retoryki, w tym postulaty powstrzymania narodowych imperializmów, obarczenie kapitalistów żądnych zysków za parcie ku wojnie.

Znamienne jest stwierdzenie, które można potraktować jako podsumowanie całego cyklu powieściowego, datowane dokładnie na tydzień po zakończeniu Wielkiej Wojny; SAMA ŚMIERĆ JEST NICZYM. NAJGORSZE JEST CIERPIENIE.

Ella48 | 2016-01-29
Mrówka | 2013-02-20