Trwogi i nadzieje końca wieków

Wydawnictwo: Znak
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-7006-895-2
historia
Snoopy

Gdy dobiega kresu nie tylko wiek, ale całe tysiąclecie, rośnie podatność na lęk wobec starych i nowych scenariuszy końca świata. Czy nastroje takie pojawiały się w rytmie stuleci i co je wywoływało? Kiedy i jakie wydarzenia w ciągu dziejów odczytywano jako zapowiedź bliskiego Sądu Boskiego? - Na te pytania próbuje w swej książce odpowiedzieć ks. Kracik. Autor usiłuje zrozumieć pojawiające się cyklicznie w historii momenty narastania przeczuć katastroficznych, próbuje opisać ich wymiar społeczny i religijny.

Wojciech Gołębiewski | 2015-05-05
Przeczytana: 05 maja 2015

Materiał jest bogaty i wart uważnego przeczytania. Czytałem omawianą książkę wiele lat temu, a teraz zdziwiony, że jej nie opiniowałem, kartkuję i wynotowuję własne podkreślenia.
"-Eschatologia - od greckiego eschatos – ostateczny, /str.11/
O nadziejach związanych z przewidywanym przyjściem Mesjasza, czyli apokaliptyce:
-piśmiennictwo apokaliptyczne, popularne w judaizmie przez dwa wieki przed Chrystusem i dwa wieki po Chrystusie /od greckiego apokalyptein – odkryć, objawić/ /str.15/.. ..W niektórych z tych pism pojawia się wyobrażenie Mesjasza, czyli pomazańca. /Biblia hebrajska terminem tym określa najczęściej królów, którzy otrzymywali władzę poprzez obrzęd namaszczania oliwą/, który na końcu czasów będzie rządził ludem wybranym.../str.16/ ...Transcendentne rozumienie królowania Boga, duchowy charakter nowego życia, powszechne zmartwychwstanie, przeniesienie walki z wrogami do ...

hubikusek | 2012-04-23
Na półkach: Teraz czytam