Kłamca

Okładka książki Kłamca Jakub Ćwiek
Okładka książki Kłamca
Jakub Ćwiek Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Kłamca (tom 1) Seria: Kuźnia Fantastów fantasy, science fiction
Kłamca (tom 1)
Kuźnia Fantastów
Fabryka Słów
2010-03-05
2010-03-05

Napisałem tutaj całkiem długą opinię i niechcący ją skasowałem. Więc krótkie podsumowanie:

Jeżeli szukasz lekkiej, zabawnej książki na weekend to jest to niezły wybór. Natomiast jeżeli szukasz dobrej jakościowo fantastyki to powinieneś szukać dalej.

Czego tutaj nie ma? Oczywiście anioły z Gabrielem i Michałem na czele; bogowie nordyccy i egipscy; wyrocznie greckie, a nawet bóstwa z mitologii słowiańskiej.

Kłamca to zbiór opowiadań z gatunku Fantasy.
Któż z nas nie kojarzy Lokiego. Jeśli nie z nordyckich mitów, to przynajmniej z filmów Marvela.

Po upadku Walhalli Loki jako mistrz w wymyślaniu intryg i niezły fachowc od tak zwanej "brudnej roboty" pomaga aniołom. Jak wiadomo z aureolą na głowie nie można rozwiązywać różnych spraw. Dlatego właśnie anioły zatrudniły Lokiego i płacą mu anielskimi piórami.

W książce znajdziecie dużo humoru, fajnie i szybko się ją czyta, Historia jest niebanalna a główna postać super.

Kłamca to zbiór opowiadań z gatunku Fantasy.

Po upadku Walhalli Loki jako mistrz w wymyślaniu intryg i niezły fachowc...

Wróciłem do Kłamcy po latach, ale to już nie to samo.

Wróciłem do Kłamcy po latach, ale to już nie to samo.

Krótkie opowiadania, ale często z niedopowiedzeniami. Tytułowy Kłamca jest lekko nieobliczalny mimo że inteligentny. Lekko podchodzi pod psychopatę, ale gdzie mnie sądzić boga?

"Kłamca" to druga po "Chłopcach" książka Ćwieka, po którą sięgnąłem. Nową przygodę z twórczością autora zdecydowanie oceniam na plus. Może i opowiadania o Lokim nie należą do wybitnych, ale znalazłem w nich to, czego oczekiwałem po lekkiej wakacyjnej lekturze oraz nawet ciut więcej. Zdecydowanie przypadł mi do gustu pomysł ze zwalczaniem pogańskich bóstw przez anielską armię oraz zwerbowanie boga kłamstw. Klimat opowiadań przywodzi mi na myśl serial o Lucyferze, któremu Loki dorównuje pewnością siebie i charyzmą. Książka zdecydowanie za szybko się kończy, ale na szczęście mamy już kolejne tomy.

Dobra książka, tylko za krótka :)

Dobra książka, tylko za krótka :)

"Kłamca" to nie będzie najlepsza książka, jaką w życiu przeczytasz. Ale będziesz się przy niej cholernie dobrze bawić.

Pierwszy tom opowiadający o historii boga kłamstw najętego przez anielskie zastępy do wykonywania brudnej roboty stanowi serię luźnych opowiadań. Świat wykreowany przez Ćwieka to bardzo interesujący koncept, w którym istnieją wszystkie mityczne stwory i bogowie, wytworzone niegdyś przez wierzenia i wyobraźnie ludzi. Dzięki temu na kartach jednej książki możemy przeżyć spotkanie Thora i Archanioła Michała, zobaczyć Lokiego w formie egzorcysty, czy obserwować poczynania egipskiego boga Anubisa.

W tak skonstruowanej rzeczywistości Ćwiek łączy dwa składniki - dużą dawkę humoru oraz ogromną pasję do popkultury - by przyrządzić czytelnikom górę naprawdę dobrej rozrywki. Oglądanie znanych z legend i mitów istot radzących sobie w XXI wieku sprawia nie lada frajdę, a wszystkie ich przygody opisane są sprawnym i lekkim piórem autora.

To, co przygotował dla nas autor, to przede wszystkim rozrywka. Luźna, niezobowiązująca, pozwalająca przenieść się na chwilę do innego, magicznego świata. "Kłamca" to jedna z tych opowieści, po które sięga się nie w celu wysiłku intelektualnego, ale dla czystej i niepohamowanej niczym przyjemności.

Dołączę do anielskiego chóru zacnych czytelników i powtórzę, że jest potencjał w tym boskim panteonie. Chociaż kolejne utwory wyskakują troszkę jak z puszki pandory szczególnie w wersji audio musiałem zachować czujność aby zarejestrować przeskok między jednym a drugim opowiadaniem. Jednak jest na tyle ok, że następnej części nie odmówię.

Jak można spier... tak fajny temat. Książka napisana na siłę, autorowi brak wiedzy i warsztatu i to niestety widać.

Nie do końca wiem co myśleć o "Kłamcy"🤔

Początek udany i wciągający, później już niestety mniej ciekawie.

Dostajemy tu mitologię nordycką+religię chrześcijańską. Niby fajne połączenie i powinno być ciekawie, ale w całokształcie wyszło tak sobie... Mam nadzieję, że kolejne tomy będą lepsze.

Nie do końca wiem co myśleć o "Kłamcy"🤔

Początek udany i wciągający, później już niestety mniej ciekawie.