Zabawa w komunizm! Ulrike Meinhof, Klaus Rainer Röhl i prawdziwe korzenie nowej lewicy (1958-1968)

Tłumaczenie: Ewa Stefańska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Historyczna Frondy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fronda
So macht Kommunismus Spas
978-83-60335-96-3
historyczna
n0e

Akcja książki rozgrywa się w latach 50. i 60. w RFN. Ulrike Meinhof, znana dziennikarka, późniejsza ikona RAF oraz Klaus Rainer Röhl, założyciel i wydawca lewackiego pisma KONKRET, stworzyli najbardziej poczytne pismo studenckie w Niemczech Zachodnich, którego nakład osiągał 100 tys. egzemplarzy. Czasopismo, które od chwili swego powstania w 1955 roku było sterowane i finansowane najpierw przez wschodnioniemiecką KPD (Komunistyczna Partia Niemiec), a następnie przez Komitet Centralny SED (Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec) przy pełnym poparciu Waltera Ulbrichta i Ericha Honeckera, przygotowało wybuch studenckiej rewolty w 1968 roku. Później Röhl został usunięty z funkcji redaktora naczelnego przez swych współpracowników, zaś Meinhof przyłączyła się w 1970 roku do RAF, uwalniając podczas spektakularnej akcji terrorystycznej w Berlinie Andreasa Baadera. 9 maja 1976 roku popełniła samobójstwo w więzieniu Stuttgart-Stammhein.

Podczas prac nad książką autorka korzystała z akt, które odnalazła w 1998 roku w Federalnym Archiwum Berlińskim. Dokumenty te przechowywane wcześniej w Centralnym Archiwum Państwowym NRD stanowią bogate źródło informacji o piśmie i jego komunistycznych mocodawcach. KONKRET był bowiem zamysłem wschodnich służb specjalnych i miał na celu dotarcie do młodzieży zachodnioniemieckiej oraz jej komunistyczną infiltrację. Autorka przeprowadziła też wiele wywiadów z naocznymi świadkami tych wydarzeń, m.in. z samym Klausem Rainerem Röhlem i jego oficerem prowadzącym z ramienia KPD, Manfredem Kapluckiem, a także ze Stefanem Austem, Marcelem Reich-Ranickim, Otto Schily`m, Melvinem Lasky`m i wieloma innymi znaczącymi postaciami.

Z książki wyłania się zupełnie nowy, nieznany dotąd szerzej, obraz niemieckiej lewicy. Możemy przy tym poznać korzenie ideowe Pokolenia`68, które dziś zdominowało scenę polityczną Niemiec Zachodnich. Czytelnik otrzymuje ponadto autentyczną biografię Ulrike Meinhof, która w tej książce sama zabiera głos jako uczennica, studentka, dziennikarka, żona i matka w licznych, dotąd nigdzie nie publikowanych, listach i dokumentach.

Zabawa w komunizm powstawała przez 10 lat. Jej maszynopis odrzuciły dwa renomowane wydawnictwa niemieckie. Być może niedoszłych wydawców zniechęcił fakt, że w 2001 roku Bettina Röhl ujawniła publicznie terrorystyczną przeszłość Joschki Fischera, ówczesnego ministra spraw zagranicznych Niemiec. Ostatecznie książka ukazała się w 2006 roku, wywołując ożywioną debatę publiczną.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofronda.pl/zabawa-w-komunizm

źródło okładki: http://www.wydawnictwofronda.pl/zabawa-w-komunizm

Novik | 2015-05-07
Przeczytana: 02 maja 2015

Opowieść o popaprańcach zwanych pokoleniem 68. Tym ciekawsza, że spisana przez potomstwo dwójki czołowych aktywistów tego okresu. Co istotne historia Mamusi i Tatusia została spisana już spoza linii pogodzenia się ze smutną okolicznością posiadania rodziców delikatnie rzecz ujmując niezbyt zrównoważonych emocjonalnie. Pomijając wątki osobiste chyba najważniejszą wartością książki jest pokazanie bardzo charakterystycznego dla lewicujących bęcwałów sposobu myślenia. Motywacji, które z pozoru pozytywne okazują się grubo podszyte mizantropią (nie lubię ludzi i dlatego bredzę o ich ulepszeniu) lub po prostu snobizmem (fajnie jest popierdolić ze znajomymi, przy winie o ciężkiej doli wykluczonych, przy czym trzeba wiedzieć, że do tego typu rozmów pasują jedynie określone gatunki win i szczepy winogron). Jeśli chcecie sprawdzić jak blisko od takich z pozoru nieszkodliwych póz do dna na jakim znalazła się Ulrike Meinhof - weźcie do ręki tę książkę.
PS. Droga Pani Bettino, śpieszę przy...

Joanna | 2016-02-02
zidam | 2013-09-27