Taniec borderline

Wydawnictwo: Videograf II
powieść polska
Ag2S

Powieść przedstawia członków wielopokoleniowej rodziny o chwiejnej emocjonalnie osobowości typu borderline i pokazuje ich "życie na huśtawce". Punktem zwrotnym jest wypadek, w wyniku którego ojciec rodziny dostaje zawału. Do chorego zjeżdżają się dzieci i bliscy, a następnie wspólnie próbują zamieszkać w domu, którzy starzy rodzice niespodziewanie odziedziczyli. Czy wspólny dom okaże się terapią dla wszystkich?

źródło opisu: Wydawnictwo Videograf II, 2010

źródło okładki: http://www.dwa.videograf.pl

Aya | 2014-05-28
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Żadna ze mnie znawczyni literatury, ale takich książek zdecydowanie nie powinno się popełniać. Zachęcona jej niepochlebnym opisem, postanowiłam sprawdzić na własną rękę czy rzeczywiście jest tak paskudna.

Było jeszcze gorzej. Książka odrzuciła mnie dosyć dziwną, nieumiejętnie użytą interpunkcją i kompletnie nielogicznym postępowaniem. Obawiam się, że autor na oczy nie widział jak wyglądają zachowania osób z borderline lub sama wizyta u psychiatry. Mówienie osobie z depresją, żeby się ,,ogarnęła" jest jak samobój i osoba mająca jakieś wykształcenie w tym temacie, zdecydowanie powinna to wiedzieć. Poza tym, gdzie wywiad z pacjentem?

Szczerze? Odebrałam tę książkę jako potwarz względem ludzi, których dotknęło borderline. Jedno szczęście, że moja znajomość z tytułowym ,,Tańcem..." zakończyła się na prezentacji maturalnej. Nie muszę chyba dodawać, że zdecydowanie uprzedziła mnie do pozostałego ,,dorobku" Krasnodębskiego.

Isadora | 2012-02-21
Na półkach: Powieść, Przeczytane
Przeczytana: 21 lutego 2012

Osobowość borderline charakteryzuje się chwiejnością emocjonalną, wahaniami nastrojów, niestabilnym obrazem własnego ja, silnym lękiem przed odrzuceniem, działaniami autoagresywnymi oraz chronicznym poczuciem braku sensu istnienia. Zaburzenia tego typu wymagają wielokierunkowego leczenia - długich lat psychoterapii, a nawet hospitalizacji.
Tak w wielkim skrócie można opisać osobowość typu borderline. Jak zwykle definicja encyklopedyczna brzmi dość sucho i trudno na jej podstawie uświadomić sobie rzeczywisty wymiar tej choroby czy też wyobrazić, z jakimi trudnościami musi na co dzień borykać się chory i jego najbliżsi.
Jan Paweł Krasnodębski w swojej książce pokusił się o zaprezentowanie osobowości borderline bodaj we wszystkich jej aspektach, natury skomplikowanych relacji interpersonalnych, jakie generuje, a także sposobów postrzegania otoczenia przez chorego - i vice versa.

"Taniec borderline" przedstawia losy pewnej rodziny, której każdy z członków w mniejszym lub większym...

sarna | 2013-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2013

Nic dobrego o tej książce nie mogę powiedzieć. Zgadzam się z opinią lili. Po prostu dno. Płytkie nienaturalne dialogi szczególnie te najmłodszego bohatera. Bez ładu i składu i słaby język wręcz totalna amatorszczyzna. Do tego absurdalna wydaje mi się fabuła polegająca na sprowadzanie się całej rodziny do jednego domu z różnych miejsc w tak szybkim tempie bez żadnych problemów. Nie no czytałam na siłę do końca ale nigdy nie przeczytałam aż tak słabej książki pod każdym względem, brak w niej jakiegokolwiek ładu i składu. Wszyscy bohaterowie zachowują się delikatnie mówiąc nie do końca prawidłowo, ale autor skupił się na ich czynach nie na przyczynie takiego zachowania. Widzimy, że są "pokręceni" ale co z tego wynika - nic. Taka sobie bajeczka i kiepsko napisana.

| 2014-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2014

O co chodzi z tymi wszystkimi wielokropkami? Pojawia się ich w książce łącznie 1334 na 262 stronach, chyba że jakieś pominęłam.

Temu autorowi już podziękuję.

Juttka | 2013-06-19

Beznadziejna! Gniot straszny. Czytałam do końca chcąc dać jej szanse na wybronienie się, ale niestety trzeba przyznać, rewelacji nie ma.
Męczący język, przesadzony, nierzeczywisty. Kiepski styl.
Przyznam, że wzięłam się za czytanie bo autor dobry temat ugryzł, ale słabo pociągnął, doprawdy słabiutko. Nie polecam. Szkoda oczu i prądu na czytanie po nocach, choć zapewne Pan Krasnodębski ma swoich czytelników jak każde słowo pisane ma swojego odbiorcę. Jednakże taka bieda w pisowni i temacie, że biedniej chyba być nie może.

monique92 monika | 2012-03-23
Przeczytana: 22 marca 2012

Krasnodębski jak w każdym innym "wypadku" nie zawiódł.No przynajmniej mnie ;-)

FannyBrawne | 2016-08-29
superheroina | 2016-04-04