Piękne dni Aranjuezu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
II wojna światowa
Bed

Bohaterka opowieści w trakcie II wojny światowej dostaje się najpierw do obozu w Pruszkowie, zostaje potem wywieziona na roboty do Niemiec, kolejno dostaje się do obozu pracy a na koniec do amerykańskiego obozu auslendrów. Przenosiny z baraku do baraku, różne przetasowania i ucieczki i nieustanna troska by przy tym nie być rozdzieloną z przyjaciółmi stresują i tak nerwową bohaterkę. Mimo wszystko stara się ona jak może spojrzeć na swoje obecne życie z humorem i podjąć dobrą decyzję co z nim dalej zrobić.

"Piękne dni Aranjuezu" to zbeletryzowane wspomnienia Marii Pruszkowskiej, która po upadku Powstania Warszawskiego przeszła ciężką drogę - obóz w Pruszkowie, praca u bauera i w fabryce, przeciągający się pobyt w obozie dla dipisów w strefie amerykańskiej.

Mimo przerażającej rzeczywistości narratorka zachowuje godny pozazdroszczenia optymizm oraz poczucie humoru, starając się w każdej sytuacji znaleźć jakieś pozytywy. Umacnia ją w tym poznana podczas tułaczki Irena, pracownica socjalna z Warszawy, która jest uosobieniem łagodności, uczynności i uczciwości. Te cechy nieraz drażnią otoczenie - ludzie, których wojna ciężko doświadczyła, nie wierzą w głoszone przez Irenę zasady, co szczególnie uwidacznia się podczas wegetowania w obozie dla dipisów. Czasem prawość Ireny i kombinatorskie skłonności jej koleżanek rodzą komiczne sceny, co w obozowym świecie należy do rzadkości.
Pełne humoru są też wspomnienia autorki z jej pracy u bauera - zderzenie nawyków dziewczyny ze stolicy z...

Bed | 2010-11-22
Na półkach: Czytadła, Przeczytane
Przeczytana: 19 listopada 2010

Jak wspomina we wstępie autorka jeszcze przed wojną marzyło jej się życie bez zabiegania o dobra materialne, bez konieczności myślenia o wszelkiej prozie istnienia. Ot, powinno się dostarczyć każdemu odzienie i coś do zjedzenia a o resztę człowiek nie powinien się martwić skoro już pracuje. Przemyślenia autorki wyśmiali przyjaciele, ale ona stwierdziła, że dni Aranjuezu nadejdą. Nie przypuszczała, że jej marzenia diabeł wysłucha i spełni w tak przewrotnej formie. W końcu w obozie miała ubranie: uniform i jedzenie: zupę z brukwi, ale czy tak miało być? Czy można na te czasy spojrzeć z odrobiną humoru? W końcu przyjaźń i przyzwoitość okazują się najważniejsze a to optymistyczne. Istnieją jednak rzeczy, które autorka wspomina z żalem, którym dziwi się do dziś. Czasem jest to postępowanie okupanta, czasem wyzwoliciela, czasem innego obozowicza. Ludzkie spojrzenie na ludzi jednak przeważa :).
Książkę warto przeczytać, cieniutka i czyta się łatwo dzięki sporej dawce humoru.

scarbossa | 2013-04-10
Na półkach: Przeczytane, 2013, E-book
Przeczytana: 10 kwietnia 2013

Dobrze się czyta, wojna pokazana inaczej, łagodniej, ale jak dla mnie koniec zbyt "radziecki"

Babcia Gąska | 2016-09-03
nulla | 2016-04-04