Studium historii. Skrót dokonany przez D.C. Somervella

A Study of History. Abridgement by D.C.Somervell
83-06-02704-3
historia
n0e

Ten najszerzej chyba zakrojony system historiozoficzny czasów nowożytnych obejmuje dzieje dwudziestu trzech pełnych cywilizacji, trzech cywilizacji poronionych oraz pięciu wstrzymanych w rozwoju. Wszystkie one, zdaniem autora, przeszły przez kolejne fazy genezy, wzrastania, załamania, dezintegracji i rozkładu. Nie oznacza to jednak, że tak być musiało-prawa historyczne wyrażają, według...

Wszystkie one, zdaniem autora, przeszły przez kolejne fazy genezy, wzrastania, załamania, dezintegracji i rozkładu. Nie oznacza to jednak, że tak być musiało-prawa historyczne wyrażają, według Toynbee'ego, tylko tendencje, nie zaś absolutną konieczność. W przeciwieństwie do fatalistycznej koncepcji Oswalda Spenglera, źródłem ruchu dziejowego w "Studium historii" jest wolna, stanowiąca o sobie ludzka podmiotowość, wpisana jednakże w eschatologiczny plan Bożej Opatrzności. Empiryczny punkt wyjścia zmierza tu w kierunku transcendencji; historia staje się teodyceą, a historyk-prorokiem.

Jacek_Tarasiuk | 2014-11-10
Przeczytana: 1998 rok

Książka warta przeczytania z uwagi na faktografię i specyficzne podejście autora. Prezentowany system historiozoficzny jest kuszący intelektualnie, choć mam nadzieję, że jednak nie do końca prawdziwy.

Norbert1916 | 2016-03-24
Waki | 2015-10-29