Metodyka Kompleksowej Oceny Gospodarki Finansowej Jednostki Samorządu Terytorialnego

Wydawnictwo: Difin
biznes, finanse

Głównym celem monografii jest stworzenie a na podstawie studiów literaturowych oraz badań empirycznych a modelu kompleksowej oceny gospodarki finansowej wraz z zaprezentowaniem instrumentów i narzędzi służących realizacji tego celu w praktyce. Autorzy reprezentujący zarówno praktykę samorządową, jak i środowisko naukowe przedstawili w kolejnych częściach pracy: znaczenie informacji w procesie podejmowania decyzji w jednostkach samorządu terytorialnego,zarys prawnych wyznaczników funkcjonowania jednostek samorządowych,zarys funkcjonowania systemu ewidencyjno-sprawozdawczego jako podstawę realizacji zapotrzebowania na informację,przegląd metod oceny sytuacji finansowej jednostki samorządu terytorialnego,zagadnienia proefektywnościowe ujmujące się w standardach audytu finansowego. Rozważania zostały uzupełnione badaniami empirycznymi. Myślą przewodnią niniejszego studium jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób i na podstawie jakich kryteriów należy dokonywać oceny gospodarki finansowej, tak aby zapewnić zarówno obiektywizm informacji, zwiększyć jej przydatność oraz wykorzystać ją do różnych celów (zwłaszcza decyzyjnych). Dzisiejsze jednostki samorządu terytorialnego, funkcjonując w wysoce zmiennym otoczeniu, muszą posiadać kompleksową informację, tak aby walczyć o inwestora, pozyskiwać zaufanie dawców kapitału i budować pozytywne relacje ze społeczeństwem.