Dotyczy sprawy Bobby'ego T.

Tłumaczenie: Hanna Pawlikowska-Gannon
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Amerykańska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Przedświt
The goddess and otherwomen
zbiór opowiadań
fossa

Opowiadania pomieszczone w niniejszej książce pochodzą z tomu "The Goddes and Other Women"
Spis treści:
Dziewczyna
Dotyczy sprawy Bobby'ego T.
Opaska na oczy
Przedwczesna biografia
Honeybit

Luis | 2011-01-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Zbiór ciekawych i głęboko poruszających opowiadań. Ludzka natura pokazana z psychologiczną wnikliwością. Zero upiększeń. Brak nadziei wpisany w ludzkie losy. Kawał niezłej literatury.

ach | 2015-12-25
Na półkach: Posiadam, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Bardzo dobre opowiadania Oates z początków jej kariery. Cechuje je spora dawka pesymizmu i beznadziei. Zawiłości ludzkiej psychiki przedstawione w mistrzowski sposób. 8,5/10

koszałekopałek | 2016-08-30

To pierwsza książka tej amerykańskiej autorki, po którą sięgnęłam. Jest to zbiór dwunastu opowiadań. Pierwsze z nich - „Dziewczyna” – nie zachwyciło, wręcz zirytowało sposobem narracji, szybkim, chaotycznym. Pomyślałam wówczas, że wbrew pozorom (opowiadania) nie będzie to lektura lekka i przyjemna. Wszystko wyjaśniło się przy kolejnych opowiadaniach. Autorka niejako dostosowuje sposób narracji do narratora, którym niekiedy jest obiektywny obserwator, innym razem bohater opowiadania.
Autorka ukazuje wycinki z życia swoich bohaterów, najczęściej zaczyna prozaicznie „od środka”, nagle znajdujemy się w podróży z bohaterami, (podróż jest częstym motywem w omawianym zbiorze opowiadań), obserwujemy ich w krótkim, acz ważnym momencie życia. J.C. Oates pokazuje jak drobne - wydawałoby się - decyzje, wybory potrafią zaważyć na dalszym losie człowieka. Autorka przedstawia okrutną ludzką naturę, bez koloryzowania, taką jaka jest. Bohaterowie rzadko odczuwają wyrzuty sumienia, kierują się...

Kasia | 2015-05-23
Rysiek | 2015-01-09