Eiger wyśniony

Wydawnictwo: Mayfly
EIGER DREAMS: VENTURES AMONG MAN AND MOUNTAINS
alpinizm, wspinaczka, Himalaje, Alpy
Honorka22

12 górskich historii zebranych w debiut wydawniczy Jana Krakauera obejmuje tytuły Eiger, K2, Denali i szereg amerykańskich ścianek, z których jedna – na Diabelskim Kciuku – ma wyryte znamię pierwszego przejścia i jest to przejście autora „Eigeru wyśnionego”. Każda z noweli daje przedsmak przejścia po raz pierwszy niedostępną granią – Krakauer odtwarza wyprawę z 1936 r. północną ścianą Eigeru, poznaje nas z Johnem Gillem, twórcą współczesnego bulderingu, wprowadza w arkana wspinaczki lodowej w Valdez, na Alasce i odtwarza tragedię na K2 latem 1986 r.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: Wydawca

denudatio_pulpae | 2015-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2015

"Kiedy dwieście lat temu w Alpach wynaleziono wspinaczkę wysokogórską, był to zadziwiająco prosty sport: należało wyszukać górę, im wyższą, tym lepszą, i starać się wejść na jej szczyt".

"Eiger wyśniony" to zbiór opowiadań o tematyce wysokogórskiej i ogólnie wspinaczkowej. Nie ma w nich napięcia, które towarzyszyło mi, kiedy czytałam "Wszystko za Everest", bo i tematyka tych opowieści jest raczej lekka i przyjemna. Czyta się je bardzo dobrze, podoba mi się poczucie humoru Krakauera i przytaczane przez niego anegdoty związane z tematem danego opowiadania.

"[...] miejscowym wspinaczom nie brakuje inwencji, co znajduje odzwierciedlenie w takich nazwach, jak Killer Death Fang Falls (Zabójcze kły mordercy), Deo Gratias (Bogu dzięki), Never Again (Nigdy więcej), Necromancer (Nekromanta), Thrash & Bash (Balanga) [...], No Way Jose (Nie ma mowy Jose), Dire Straits (Poważne tarapaty), Marginal Desperation (Marginalna deseracja). Sporo nazw, które nie nadają się do druku, ma bezpośredni...

Ani | 2014-05-25
Przeczytana: 25 maja 2014

„Eiger wyśniony” to zbiór kilkunastu górskich opowieści. A za każdą z tych opowieści stoi człowiek lub grupa ludzi połączonych wspólnym mianownikiem – nałogiem zdobywania i wytaczania nowych dróg. Ludzi, dla których przekraczanie własnych bądź już ustalonych limitów to sposób na życie.
W "Eigerze.." Krakauer w dobrym, reporterskim stylu daje nam historie mrożące krew w żyłach, opisy dramatów, refleksyjnych rozważań, zrealizowanych marzeń a także niewiarygodnych zbiegów okoliczność i zabawnych anegdot. Całość sprawia, że chcemy więcej, dalej i bardziej poznać ten nieco hermetyczny ale fascynujący świat wspinaczy.

Magdalena Ru | 2015-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2015

Eiger to wyśniony szczyt, marzenie - jedno z wielu - Krakauera, znanego wspinacza i pisarza, który w wyjątkowy sposób potrafi prowadzić opowieść o górach i ludziach nimi zafascynowanych. Ta książka to zbiór dość interesujących felietonów, z których najbardziej przypadł mi do gustu pierwszy- o próbie zdobycia przez Autora Eigeru, i ostatni - o próbie zdobycia Devils Thumb, zakończonej połowicznym sukcesem.

książek: 1903
foolosophy | 2011-01-14
Przeczytana: 12 stycznia 2011

Snuć można domysły, że Krakauer bez Everestu będzie jak żołnierz bez karabinu: niekompletny, bo pozbawiony sedna swojej tożsamości.* I trochę w tym racji jest, choć nie znika jego gawędziarski styl czy zdolność snucia opowieści, to jednak ma się wrażenie, że czegoś brakuje. Mi na pewno.

"Eiger wyśniony" to zbiór opowiadań jednych bardziej, innych mniej, wciągających o wspinaczce i tematyce z nią związanej. Autor uchyla nam rąbek swojego doświadczenia i wiedzy, a także historii związanej z górami. Wspinaczka to nie tylko góry jak się okazuje. Poszukiwanie przygód niesie ludzi w różne rejony - jednych na lodowe wodospady, innych w kaniony lub w świat boulderingu. Wszystkich tych dziedzin możemy zasmakować czytając tą książkę. Nie zdziwcie się jednak, kiedy wasze zainteresowanie osiągnie bardzo wysoki poziom, a opowiadanie już się kończy. To chyba najgorsze, co może spotkać czytelnika - tak szybkie urwanie ciekawego tematu.

Zanim Krakauer zdobył szczyt Everestu (w 1996 roku)...

Piotrek | 2012-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2012

To dobra i średnia książka jednocześnie. Nie jest spójna, bo to kilka opowiadań o wspinaczce, nie tylko wysokogórskiej. Dobra, bo zawiera kilka fajnych ciekawostek nie tylko dla fanów wbijania czekanów i śrub gdzie popadnie. Plusem jest łatwy język, niestety, minusem jest to że książka nijak nie wciąga - ani nie zachęca mocno do kolejnych rozdziałów ani nie popchnie was do sklepu z wyposażeniem alpinistycznym i rozpoczęcia przygody z ekstremalną wspinaczką. Chyba spodoba się tylko zapaleńcom, którzy w danej chwili nie mają co robić z czasem lub nadwyżką adrenaliny. Albo jednym i drugim jednocześnie.

beladonna | 2011-03-26
Przeczytana: 26 marca 2011

po górach nie chodzę, a jeśli już to z rzadka. nie mam kondycji, jestem za leniwa, wybieram inne rozrywki na świeżym powietrzu, wolę eksplorować hutongi w Pekinie (*niepotrzebne skreślić).
natomiast jeżeli już zdarzy mi się wspiąć gdzieś, to w milczeniu chłonę. chłonę atmosferę, powietrze, widoki i tę nienamacalną magię gór.
Krakauer jest nie tylko królem gór, ma też nieprawdopodobny talent do pióra, co wśród wspinaczy może być pewnego rodzaju ewenementem. Dość porównać styl Krakauera z przedmową napisaną przez naszego wspaniałego himalaistę- Krzysztofa Wielickiego (dosłownie cztery zdania, które napisałby średnio rozgarnięty uczeń podstawówki). No ale. Himalaista nie jest od pisania lecz od zdobywania. Natomiast Krakauer czuje się jak ryba w wodzie nie tylko w czasie ekspedycji ale i z piórem. Kolejne relacje stanowiące zbiór "Eiger wyśniony" czyta się z zapartym tchem. Krakauer czaruje, góry czarują... i tylko książka kończy się zbyt szybko. i czujemy niedosyt. pozycja...

domizzz | 2014-11-03
Na półkach: Przeczytane, Góry, Kindle, 2014
Przeczytana: 31 października 2014

Dziennikarski styl autora sprawia, że każdą kolejną historię czyta się jak interesujący felieton z naukowego czy podróżniczego czasopisma. Tematyka poszczególnych rozdziałów jest powiązana raczej luźno, niektóre z nich są autobiograficzne, inne opowiadają o ciekawych postaciach lub wydarzeniach ze świata alpinizmu. I nie tylko. Bo choć wspólnym mianownikiem wszystkich opowieści są góry, to chyba jeszcze bardziej łączy je po prostu ryzyko i adrenalina. Książka kręci się nie tylko wokół wspinaczki wysokogórskiej, ale pojawiają się też historie pilotów latających na lodowce, paralotniarzy i miłośników kanioningu. Tym co spodobało mi się w "Eigerze wyśnionym" najbardziej, to opowieści o Ameryce. Góry Alaski, niezbadane i niemal nietknięte ludzką stopą kaniony, wspinaczka na lodospady... świat, którego do tej pory praktycznie nie znałam, a teraz zostałam do niego na trochę wpuszczona. Jon Krakauer czaruje swoimi opisami, rozbudza wyobraźnię i chęć odwiedzenia wszystkich tych...

owsiana | 2014-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Lekkie, barwne opowiadania o wspinaczce, ale nie tylko. Język autora bardzo przypadł mi do gustu. Dotychczas nie miałam pojęcia o tym ekstremalnym sporcie. Ta książka w obrazowy sposób pokazała dlaczego alpiniści ryzykują życie i co jest w górach takiego pociągającego. Mimo tego, że książka nie zmieniła mojego życia całkiem przyjemnie się ją czytało.

Maligohm | 2016-05-15
Przeczytana: 2014 rok

Przeczytałam raz... potem drugi... Czyta się doskonale, aż chciałoby się to wszystko samej przeżyć. Na pewno jeszcze do niej niejednokrotnie wrócę.

owczy | 2013-09-22

mało wciągająca i istnieje prawdopodobieństwo dość pobieżnego i mało dokładnego opisywania niektórych wydarzeń, których przebieg był znacznie lepiej przedstawiony w przekazach innych autorów (np. rozdział 'Feralne lato na K2')