Lubimyczytać.pl to:

978-83-6158-715-6
typ
papier
Pablos
7.27 (113 ocen i 18 opinii)

Opis książki

„Wallenrod” Marcina Wolskiego to fantastyczna historia agentki polskiego wywiadu, Heleny Wichmann, działającej w latach 30-tych i 40-tych XX wieku w hitlerowskich Niemczech. Zgodnie z pomysłem Wolskiego, cudowne ozdrowienie Piłsudkiego i jego kontrowersyjne posunięcia prowadzą do ocalenia Polski, a także zmiany historii całej XX-wiecznej Europy. Autor jest laureatem konkursu „Zwrotnice czasu”. Pow...

Autor jest laureatem konkursu „Zwrotnice czasu”. Powieść jest próbą – podjętą przez Narodowe Centrum Kultury – zaprezentowania historii w nowoczesnych formach. Książka zaopatrzona jest w szczegółowe biogramy, dzięki którym czytelnik może skonfrontować fantazję z rzeczywistością, alternatywną opowieść z żywą historią.

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Pablos | 2013-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Z serii “Zwrotnice czasu” kupiłem najpierw “Wieczny Grunwald” Szczepana Twardocha, bo to Szczepan Twardoch, kupić mus. Minął dłuższy czas i zachciało mi się posiąść więcej tak ładnie wydanych książek, nie samymi ebookami człowiek żyje...

Wybór następnej książki z serii wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury był prosty - “Wallenrod” Marcina Wolskiego, bowiem o Autorze tyle się mówi tu i ówdzie, tyle o Nim legend, że już nie wiadomo kogo słuchać. No to najlepiej samego Autora, oczywiście.

“Wallenrod” okazał się być powieścią ze wszech miar rozrywkową, w której naprawdę nie sposób odnaleźć ani nachalnie przemycanych poglądów politycznych, ani przeróżnych teorii spiskowych. Nie, wręcz przeciwnie: jest to książka wypełniona akcją, napisana przy pomocy świetnej, wciągającej narracji i opowiadająca historię kompletnie niewiarygodną, ale za to tak barwną i sympatyczną, że bardzo trudno jest się od lektury oderwać. Jeszcze przed osiągnięciem połowy książki zakupiłem tom kolejny, “Mocarstwo”...

Jaro | 2013-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2013

Autor Marcin Wolski przenosi nas w świat 40 lat dwudziestego wieku. Większość bohaterów jest autentycznych co sprawia wrażenie autentyczności wydarzeń. Jednak wydarzenia odbiegają od kart zapisanych przez historię. Napisana w sposób żywy, dynamiczny, powoduje że nie chcemy się od niej oderwać. Wciąga i to bardzo, aż chce się krzyczeć dlaczego tak krótko, już koniec, niemożliwe. Napisana w dość ciekawy i nietypowy sposób z perspektywy pamiętnika głównej bohaterki. Nie będę więcej pisał żeby nie zdradzać fabuły, polecam każdemu kto lubi fantastykę i historię, bardzo dobre połączenie.

Adam | 2013-07-21
Przeczytana: 21 czerwca 2013

Na prawdę świetna książka. Wciąga na całego, że o bożym świecie można zapomnieć. Choć może to też dlatego, że ja po prostu lubuję się w historiach alternatywnych.
Nie będę tu streszczał zawartości bo najmilsza w lekturze jest zawsze niespodzianka. Po prostu zrobię jedno - polecę Wam "Wallenroda", sprawdźcie "co by było, gdyby...".

Mały minus tyczy się okładki - no kto wpadł na idiotyczny pomysł, że bombowiec Łoś może być od spodu pomalowany w khaki?

doliwaq | 2013-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2013

Ciekawa ksiązka, nie można się nudzić. Ciekawy jest też świat po II wojnie światowej, choć jak dla mnie za słabo opisany. Ta książka to przede wszystkim fikcyjne wspomnienia polskiego szpiega(szpieżki?), których tłem jest historia alternatywna.
Zdziwiło mnie za to pewna niekonsekwencja w opisach powstawania różnych krajów, a także to, że mapa na końcu ksiązki nie całkiem pokrywa się z opisem.

Łukasz | 2011-07-04
Przeczytana: 24 czerwca 2011

Moim zdaniem książka lepsza niż "Jedna przegrana bitwa", i chociaż tamta jest znakomita, ta jest po prostu rewelacyjna. Pan Wolski dał tutaj pokaz siły swojej wyobraźni. Jak zwykle świetnie utrzymuje On tempo akcji, nie pozwalając się nudzić ani na chwilę. Prezentuje przy tym wizję historii alternatywnej, bardzo, jak się wydaje, atrakcyjną dla Polaków. Tak jak w przypadku "Jednej przegranej bitwy", tak i ta książka daje sporo do myślenia na temat historii, i tego, że często zbyt łatwo przechodzimy nad obchodami jakichś rocznic, nie zastanawiając się przy tym, że przecież nie musiało wydarzyć się to, co się wydarzyło. Jedno małe zdarzenie mogło przestawić tę "zwrotnicę czasu", aby historia potoczyła się zupełnie innym torem.

Marysia | 2013-08-29
Przeczytana: listopad 2011

Marcin Wolski opisuje w niesamowity sposób alternatywną historię Europy, gdzie osią powieści jest sojusz Polski i Niemiec, zawarty jeszcze w 1935 roku. Losy mieszkańców Europy potoczyły się w zupełnie innym kierunku niż w rzeczywistości
Autor w niesamowity wręcz sposób przeplata wymyślone historie ze znaną nam rzeczywistością.
Całość jest przedstawiona w bardzo realistyczny sposób, w formie pamiętnika napisanego przez Halinę, któa jest szpiegiem polskiego wywiadu w kancelarii Rzeszy. Książka naprawdę godna polecenia :)

Omega30 | 2013-03-06
Przeczytana: styczeń 2013

Pomarzyć zawsze warto, tak samo jak przeczytać tą książkę!

Będąc w księgarni jakiś czas temu w oczy rzuciła mi się książka „Mocarstwo” wiec postanowiłem ją kupić, jak się potem okazało jest to kontynuacja książki „Wallenrod”, wiec długo się nie zastanawiałem od razu poszedłem znowu do księgarni i kupiłem pierwszy tom. I o czym jest ta książka? Posłuchajcie!

Wyobraź sobie, że Józef Piłsudski leżący w 1935r. na łożu śmierci, poddaje się niezwykłej terapii doktora Vallbone, która przedłuża jego życie. Dzięki temu nasz wódz może przetasować karty historii. Dzięki temu zabiegowi Marszałek zmienia historie, którą do tej pory znaliśmy. Polska nie stałą się ofiarą II wojny światowej, ale sojusznikiem Niemiec z Hitlerem na czele. Doprowadza to do tego, że Polska staje się potęga militarną i polityczna, z która cały świat musi się liczyć.

Brzmi fantastycznie prawda? Jednak to niestety tylko wymyślona przez Marcina Wolskiego (polskiego pisarza, satyryka i dziennikarza) wizja historii w książce "Wallenrod". Wszystko zaczyna się od podpisania soju...

rawiczmen | 2013-10-16
Przeczytana: 10 września 2013

Brawo dla autora za podjęcie tej tematyki i ciekawą lekcję historii prawdziwej i tej alternatywnej. Lubię czytać książki z cykli -Co by było gdyby, ale wciąz niedoścgłym liderem jest dla mnie "Człowiek z Wysokiego Zamku" P.K.Dicka. Opisanie historii to nie wszystko. Liczy się też bohater i to, czy czytelnik potrafi się w nim zakochać. W tym przypadku główna bohaterka nie powala swoją osobowością i jej losy nie są dla mnie szczególnie interesujące. Akcja obejmuje poszczególne sceny zbyt schematycznie i ogólnikowo. A chciałoby się wniknąć w coś bardziej. Podobała mi się bardziej od prozy Ciszewskiego, ale to za mało by mnie zaskoczyć.

Zbyszek | 2013-05-13
Przeczytana: 13 maja 2013

Marcin Wolski zbudował ambifię. Amfibia ma to do siebie, że potrafi dwie rzeczy na raz. Jest to jednocześnie łódź i samochód. Jednak. Nie dorównuje normalnej łodzi ani normalnemu samochodowi.

Książka "Wallenrod" Marcina Wolskiego do dość drobiazgowa konstrukcja rzeczywistości alternatywnej. Relacjonowana jako pamiętnik bohaterki. Narracja jest do bólu opisowa. Właściwie nie wiadomo czy mamy do czynienia z powieścią czy z koncepcją polityczno historyczną. Ani to wciągająca fabuła, ani olśniewająca wizja polityczna.

Dwa grzyby w barszcz. Niestety. A szkoda.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Maciej Wojtyszko
    68. rocznica
    urodzin
    Mimo że należał do istot niedużych, miał wielkie marzenia. Marzenia często nie są proporcjonalne do wielkości naturalnej danej osoby i gdyby tak na ulicy obok przechodniów szły ich marzenia, to okazałoby się, że ci, którzy wyhodowali największe, wcale nie należą do wysokich i potężnych.
  • Anatol France
    170. rocznica
    urodzin
    Czyż w oczach mam sztylety, że ranię spojrzeniem?
  • Halina Snopkiewicz
    80. rocznica
    urodzin
    Od wspomnień człwiek się nie wykręci, dlatego trzeba robić wszystko aby były jak najbardziej jasne, a przynajmniej dobre.
  • Kingsley Amis
    92. rocznica
    urodzin
    Drap ich - szepnął Dixon - siusiaj na dywany! Kot zaczął głośno mruczeć.
  • Jane Sigaloff
    41. rocznica
  • Benedykt XVI
    87. rocznica
    urodzin
    Z nawróceniem związana jest konieczność, aby Bóg znowu znalazł się na pierwszym miejscu. A także, aby na nowo pragnąć wsłuchiwać się w słowa Boga, aby uznać je za coś realnego i pozwolić im oświecać nasze życie. Musimy odważyć się na nowo na eksperyment z Bogiem - pozwolić Mu wejść z Jego działaniem w nasze społeczeństwo
  • Mathias Malzieu
    40. rocznica
    urodzin
    Zawód miłosny może zmienić ludzi w potwory przepełnione smutkiem.
  • Charles Spencer Chaplin
    125. rocznica
    urodzin
    Lubię przyjaciół, tak jak lubię muzykę: kiedy jestem w nastroju. Dopomóc przyjacielowi w potrzebie jest rzeczą łatwą, ale poświęcenie mu swego czasu nie zawsze jest dogodne.
  • Grant Morrison
    52. rocznica
  • Abbi Glines
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli pozostanę sobą i nie zapomnę,kim jestem,wszystko będzie dobrze.
  • Roland Topor
    17. rocznica
    śmierci
    Kretyn to istota zabawna, malownicza. Obcując z nim, człowiek zyskuje na pewności siebie, słowem - kretyn wprawia w dobry humor i zapewnia zdrowie.
  • Yasunari Kawabata
    42. rocznica