Wallenrod

Seria: Zwrotnice Czasu [Narodowe Centrum Kultury]
typ
papier
Pablos
7,15 (101 ocen i 15 opinii)

Opis książki

„Wallenrod” Marcina Wolskiego to fantastyczna historia agentki polskiego wywiadu, Heleny Wichmann, działającej w latach 30-tych i 40-tych XX wieku w hitlerowskich Niemczech. Zgodnie z pomysłem Wolskiego, cudowne ozdrowienie Piłsudkiego i jego kontrowersyjne posunięcia prowadzą do ocalenia Polski, a także zmiany historii całej XX-wiecznej Europy. Autor jest laureatem konkursu „Zwrotnice czasu”....

Autor jest laureatem konkursu „Zwrotnice czasu”. Powieść jest próbą – podjętą przez Narodowe Centrum Kultury – zaprezentowania historii w nowoczesnych formach. Książka zaopatrzona jest w szczegółowe biogramy, dzięki którym czytelnik może skonfrontować fantazję z rzeczywistością, alternatywną opowieść z żywą historią.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Pablos | 2013-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Z serii “Zwrotnice czasu” kupiłem najpierw “Wieczny Grunwald” Szczepana Twardocha, bo to Szczepan Twardoch, kupić mus. Minął dłuższy czas i zachciało mi się posiąść więcej tak ładnie wydanych książek, nie samymi ebookami człowiek żyje...

Wybór następnej książki z serii wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury był prosty - “Wallenrod” Marcina Wolskiego, bowiem o Autorze tyle się mówi tu i ówdzie, tyle o Nim legend, że już nie wiadomo kogo słuchać. No to najlepiej samego Autora, oczywiście.

“Wallenrod” okazał się być powieścią ze wszech miar rozrywkową, w której naprawdę nie sposób odnaleźć ani nachalnie przemycanych poglądów politycznych, ani przeróżnych teorii spiskowych. Nie, wręcz przeciwnie: jest to książka wypełniona akcją, napisana przy pomocy świetnej, wciągającej narracji i opowiadająca historię kompletnie niewiarygodną, ale za to tak barwną i sympatyczną, że bardzo trudno jest się od lektury oderwać. Jeszcze przed osiągnięciem połowy książki zakupiłem tom kolejny,...

Zuela | 2014-06-20

Co by było,gdyby Piłsudzki nie umarł w 1935 i wszedł w układ z Hitlerem?Mimo tego powstają obozy koncentracyjne,eksterminacja Żydów.Pamiętnik,który trafia do rąk pewnego mężczyzny jest prawdą?Alternatywną historią?Gorąco polecam,Wolski coraz bardziej mnie zaskakuje

Jaro | 2013-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2013

Autor Marcin Wolski przenosi nas w świat 40 lat dwudziestego wieku. Większość bohaterów jest autentycznych co sprawia wrażenie autentyczności wydarzeń. Jednak wydarzenia odbiegają od kart zapisanych przez historię. Napisana w sposób żywy, dynamiczny, powoduje że nie chcemy się od niej oderwać. Wciąga i to bardzo, aż chce się krzyczeć dlaczego tak krótko, już koniec, niemożliwe. Napisana w dość ciekawy i nietypowy sposób z perspektywy pamiętnika głównej bohaterki. Nie będę więcej pisał żeby nie zdradzać fabuły, polecam każdemu kto lubi fantastykę i historię, bardzo dobre połączenie.

Adam | 2013-07-21
Przeczytana: 21 czerwca 2013

Na prawdę świetna książka. Wciąga na całego, że o bożym świecie można zapomnieć. Choć może to też dlatego, że ja po prostu lubuję się w historiach alternatywnych.
Nie będę tu streszczał zawartości bo najmilsza w lekturze jest zawsze niespodzianka. Po prostu zrobię jedno - polecę Wam "Wallenroda", sprawdźcie "co by było, gdyby...".

Mały minus tyczy się okładki - no kto wpadł na idiotyczny pomysł, że bombowiec Łoś może być od spodu pomalowany w khaki?

porcelajn | 2015-01-02
Na półkach: 2014, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2014

W 1935 roku dzięki leczeniu Piłsudzki nie umiera. Nawiązuje sojusz z Adolfem Hitlerem przeczuwając jego zamiary. Historia świata całkowicie zmienia swój bieg. Do zwycięstwa Polski niejednokrotnie przyczynia się Helena Wichman, tajna, polska agentka, której prywatne perypetie idealnie komponują się w powieści z wydarzeniami historycznymi. Dzięki niezwykłemu talentowi przenika ona na sam szczyt nazistowskich struktur, by przechylić szalę zwycięstwa na stronę Polski.
Lektura absolutnie genialna. Poruszająca, pełna akcji, historia alternatywna naszego narodu. Decyzje, które mogły zostać podjęte inaczej, miejsca kojarzone z klęską tu są polami zwycięstwa. Do tego łatwa, przyjemna w odbiorze narracja - w większości pierwszoosobowa. Mały minus za chwilowe zbyt duże kumulacje wątków historycznych i nieco zbyt utrudniony początek książki. Poza tym cudowna - do przeczytania jednym tchem.

Łukasz | 2011-07-04
Przeczytana: 24 czerwca 2011

Moim zdaniem książka lepsza niż "Jedna przegrana bitwa", i chociaż tamta jest znakomita, ta jest po prostu rewelacyjna. Pan Wolski dał tutaj pokaz siły swojej wyobraźni. Jak zwykle świetnie utrzymuje On tempo akcji, nie pozwalając się nudzić ani na chwilę. Prezentuje przy tym wizję historii alternatywnej, bardzo, jak się wydaje, atrakcyjną dla Polaków. Tak jak w przypadku "Jednej przegranej bitwy", tak i ta książka daje sporo do myślenia na temat historii, i tego, że często zbyt łatwo przechodzimy nad obchodami jakichś rocznic, nie zastanawiając się przy tym, że przecież nie musiało wydarzyć się to, co się wydarzyło. Jedno małe zdarzenie mogło przestawić tę "zwrotnicę czasu", aby historia potoczyła się zupełnie innym torem.

doliwaq | 2013-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2013

Ciekawa ksiązka, nie można się nudzić. Ciekawy jest też świat po II wojnie światowej, choć jak dla mnie za słabo opisany. Ta książka to przede wszystkim fikcyjne wspomnienia polskiego szpiega(szpieżki?), których tłem jest historia alternatywna.
Zdziwiło mnie za to pewna niekonsekwencja w opisach powstawania różnych krajów, a także to, że mapa na końcu ksiązki nie całkiem pokrywa się z opisem.

Zbyszek | 2013-05-13
Przeczytana: 13 maja 2013

Marcin Wolski zbudował ambifię. Amfibia ma to do siebie, że potrafi dwie rzeczy na raz. Jest to jednocześnie łódź i samochód. Jednak. Nie dorównuje normalnej łodzi ani normalnemu samochodowi.

Książka "Wallenrod" Marcina Wolskiego do dość drobiazgowa konstrukcja rzeczywistości alternatywnej. Relacjonowana jako pamiętnik bohaterki. Narracja jest do bólu opisowa. Właściwie nie wiadomo czy mamy do czynienia z powieścią czy z koncepcją polityczno historyczną. Ani to wciągająca fabuła, ani olśniewająca wizja polityczna.

Dwa grzyby w barszcz. Niestety. A szkoda.

Marysia | 2013-08-29
Przeczytana: listopad 2011

Marcin Wolski opisuje w niesamowity sposób alternatywną historię Europy, gdzie osią powieści jest sojusz Polski i Niemiec, zawarty jeszcze w 1935 roku. Losy mieszkańców Europy potoczyły się w zupełnie innym kierunku niż w rzeczywistości
Autor w niesamowity wręcz sposób przeplata wymyślone historie ze znaną nam rzeczywistością.
Całość jest przedstawiona w bardzo realistyczny sposób, w formie pamiętnika napisanego przez Halinę, któa jest szpiegiem polskiego wywiadu w kancelarii Rzeszy. Książka naprawdę godna polecenia :)

kind_of_alien | 2013-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2013

Ciekawa, wciągająca, lekkostrawna książka. Niby fantastyczna, ale wiele można się dowiedzieć o prawdziwej historii. A jeżeli nawet nie, to na pewno jest zachętą, żeby w tą prawdziwą historię zajrzeć.

Dobra rozrywka, polecam.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Gianrico Carofiglio
    54. rocznica
    urodzin
    Nie ma człowieka, który naprawdę przestałby palić. Palenie można rzucić co najwyżej na chwilę. Na całe dni. Albo miesiące, albo lata. Ale nikt tak naprawdę nie przestaje. Papieros zawsze będzie cię kusić. Niekiedy pojawia się ni stąd, ni zowąd we śnie, nawet pięć lub dziesięć lat po tym, jak "przest... pokaż więcej
  • Ilona Felicjańska
    42. rocznica
    urodzin
    Zło nie czeka na zaproszenie. Zło wypatruje okazji.
  • Jan Strelau
    84. rocznica
  • Billie Letts
    77. rocznica
    urodzin
    - Och, może jeszcze tego nie wiesz. Może nigdy nie miałaś na sumieniu takiego kłamstwa, które by zjadło kawałek ciebie. Ale gdybyś kiedyś miała... to przy odrobinie szczęścia... może się trafić szansa, żeby je naprawić. Jedna jedyna szansa, by to zmienić. Tylko że ta szansa przemija. I już nigdy n... pokaż więcej
  • Ronald Chetwynd-Hayes
    96. rocznica
  • Voltaire
    237. rocznica
    śmierci
    Nie ma bardziej chimerycznego projektu jak projekt doprowadzenia poglądów ludzkich do jednolitości. Jednakże, mówicie, interes polityczny wymaga ustanowienia owej jednolitości, skrzętnego usunięcia wszystkich poglądów przeciwnych poglądom przyjętym przez państwo, to znaczy, wymaga ograniczenia człow... pokaż więcej
  • Tomasz Pacyński
    10. rocznica
    śmierci
    Pijak przy trzepaku czknął, równo z wybiciem północy. Zogniskował z trudem wzrok na przyglądającym mu się uważnie piwnicznym kocurze.
    - Kisssi... kisssi - zabełkotał. - Ciiicha noooc... Powiesz coś, koteczku, luzkim goosem?
    - Spierdalaj. - odparł beznamiętnie kocur i oddalił się z godnością.
  • Borys Pasternak
    55. rocznica
    śmierci
    To dobrze, kiedy człowiek zawodzi nasze oczekiwania, kiedy nie odpowiada z góry powziętym wyobrażeniom. Typowość to koniec człowieka, to wyrok na niego. Jeżeli nie da się go podciągnąć pod żaden wzorzec, jeżeli nie jest typowy, to znaczy, że spełnia co najmniej połowę wymagań, jakie się stawia człow... pokaż więcej
  • Christopher Marlowe
    422. rocznica
    śmierci
    I cannot read, and therefore wish all books burned.
  • Tadeusz Kostecki
    49. rocznica