Pablos

„Wallenrod” Marcina Wolskiego to fantastyczna historia agentki polskiego wywiadu, Heleny Wichmann, działającej w latach 30-tych i 40-tych XX wieku w hitlerowskich Niemczech. Zgodnie z pomysłem Wolskiego, cudowne ozdrowienie Piłsudkiego i jego kontrowersyjne posunięcia prowadzą do ocalenia Polski, a także zmiany historii całej XX-wiecznej Europy. Autor jest laureatem konkursu „Zwrotnice czasu”....

Autor jest laureatem konkursu „Zwrotnice czasu”. Powieść jest próbą – podjętą przez Narodowe Centrum Kultury – zaprezentowania historii w nowoczesnych formach. Książka zaopatrzona jest w szczegółowe biogramy, dzięki którym czytelnik może skonfrontować fantazję z rzeczywistością, alternatywną opowieść z żywą historią.

• Pułapka

Pora westchnień, pora burz
Magdalena Kawka

7,5 (4 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
vattghern76 | 2015-10-16
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 15 października 2015

Bardzo PRZYJEMNA w odbiorze historia MOCNO alternatywna losów naszego kraju czasów II wojny światowej.

"Dziadek" Piłsudski, dzięki nowatorskiej kuracji antynowotworowej, nie umiera w 1935 roku na raka lecz prowadząc wielce przewidującą politykę finalnie sprzymierza się z Hitlerem i wespół w zespół atakują Stalinowski ZSRS, oszczędzając tym samym potwornej doli Narodowi Polskiemu.

W tej sprawnie i interesująco napisanej powieści pojawiają się postaci dobrze i bardzo dobrze nam znane z kart historii naszej linii czasowej, umiejętnie przeplatane bohaterami czysto fikcyjnymi. Jedną z nich jest superagentka polskiego wywiadu Halina Wichman, która dzięki ponadprzeciętnym umiejętnościom oraz lekkiej dozie szczęścia, dochodzi jako szpieg do samego wierzchołka niemieckiego dowództwa - Führera.

Marcin Wolski w ciekawy i wciągający sposób snuje swą alternatywną opowieść polskich i europejskich dziejów tamtych dramatycznych czasów. Jego "co by było gdyby", czyli: "Wallenrod"...

Pablos | 2013-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Z serii “Zwrotnice czasu” kupiłem najpierw “Wieczny Grunwald” Szczepana Twardocha, bo to Szczepan Twardoch, kupić mus. Minął dłuższy czas i zachciało mi się posiąść więcej tak ładnie wydanych książek, nie samymi ebookami człowiek żyje...

Wybór następnej książki z serii wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury był prosty - “Wallenrod” Marcina Wolskiego, bowiem o Autorze tyle się mówi tu i ówdzie, tyle o Nim legend, że już nie wiadomo kogo słuchać. No to najlepiej samego Autora, oczywiście.

“Wallenrod” okazał się być powieścią ze wszech miar rozrywkową, w której naprawdę nie sposób odnaleźć ani nachalnie przemycanych poglądów politycznych, ani przeróżnych teorii spiskowych. Nie, wręcz przeciwnie: jest to książka wypełniona akcją, napisana przy pomocy świetnej, wciągającej narracji i opowiadająca historię kompletnie niewiarygodną, ale za to tak barwną i sympatyczną, że bardzo trudno jest się od lektury oderwać. Jeszcze przed osiągnięciem połowy książki zakupiłem tom kolejny,...

Zuela | 2014-06-20

Co by było,gdyby Piłsudzki nie umarł w 1935 i wszedł w układ z Hitlerem?Mimo tego powstają obozy koncentracyjne,eksterminacja Żydów.Pamiętnik,który trafia do rąk pewnego mężczyzny jest prawdą?Alternatywną historią?Gorąco polecam,Wolski coraz bardziej mnie zaskakuje

Jaro | 2013-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2013

Autor Marcin Wolski przenosi nas w świat 40 lat dwudziestego wieku. Większość bohaterów jest autentycznych co sprawia wrażenie autentyczności wydarzeń. Jednak wydarzenia odbiegają od kart zapisanych przez historię. Napisana w sposób żywy, dynamiczny, powoduje że nie chcemy się od niej oderwać. Wciąga i to bardzo, aż chce się krzyczeć dlaczego tak krótko, już koniec, niemożliwe. Napisana w dość ciekawy i nietypowy sposób z perspektywy pamiętnika głównej bohaterki. Nie będę więcej pisał żeby nie zdradzać fabuły, polecam każdemu kto lubi fantastykę i historię, bardzo dobre połączenie.

Adam | 2013-07-21
Przeczytana: 21 czerwca 2013

Na prawdę świetna książka. Wciąga na całego, że o bożym świecie można zapomnieć. Choć może to też dlatego, że ja po prostu lubuję się w historiach alternatywnych.
Nie będę tu streszczał zawartości bo najmilsza w lekturze jest zawsze niespodzianka. Po prostu zrobię jedno - polecę Wam "Wallenroda", sprawdźcie "co by było, gdyby...".

Mały minus tyczy się okładki - no kto wpadł na idiotyczny pomysł, że bombowiec Łoś może być od spodu pomalowany w khaki?

Łukasz Kuć | 2011-07-04
Przeczytana: 24 czerwca 2011

Moim zdaniem książka lepsza niż "Jedna przegrana bitwa", i chociaż tamta jest znakomita, ta jest po prostu rewelacyjna. Pan Wolski dał tutaj pokaz siły swojej wyobraźni. Jak zwykle świetnie utrzymuje On tempo akcji, nie pozwalając się nudzić ani na chwilę. Prezentuje przy tym wizję historii alternatywnej, bardzo, jak się wydaje, atrakcyjną dla Polaków. Tak jak w przypadku "Jednej przegranej bitwy", tak i ta książka daje sporo do myślenia na temat historii, i tego, że często zbyt łatwo przechodzimy nad obchodami jakichś rocznic, nie zastanawiając się przy tym, że przecież nie musiało wydarzyć się to, co się wydarzyło. Jedno małe zdarzenie mogło przestawić tę "zwrotnicę czasu", aby historia potoczyła się zupełnie innym torem.

porcelajn | 2015-01-02
Na półkach: Historia, 2014, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2014

W 1935 roku dzięki leczeniu Piłsudzki nie umiera. Nawiązuje sojusz z Adolfem Hitlerem przeczuwając jego zamiary. Historia świata całkowicie zmienia swój bieg. Do zwycięstwa Polski niejednokrotnie przyczynia się Helena Wichman, tajna, polska agentka, której prywatne perypetie idealnie komponują się w powieści z wydarzeniami historycznymi. Dzięki niezwykłemu talentowi przenika ona na sam szczyt nazistowskich struktur, by przechylić szalę zwycięstwa na stronę Polski.
Lektura absolutnie genialna. Poruszająca, pełna akcji, historia alternatywna naszego narodu. Decyzje, które mogły zostać podjęte inaczej, miejsca kojarzone z klęską tu są polami zwycięstwa. Do tego łatwa, przyjemna w odbiorze narracja - w większości pierwszoosobowa. Mały minus za chwilowe zbyt duże kumulacje wątków historycznych i nieco zbyt utrudniony początek książki. Poza tym cudowna - do przeczytania jednym tchem.

Michael Shootbook | 2015-09-04
Przeczytana: 04 września 2015

Po dziesięciu przeczytanych książkach Marcina Wolskiego, mogę stwierdzić, że jest to autor bardzo nierówny, a jego powieści przypominają trochę kinder niespodzianki - nigdy nie wiadomo na co się trafi. Oczywiście, przy tylu powieściach, jakie w swym dorobku ma Wolski bardzo łatwo się potknąć.

W przypadku "Wallendroda" mamy do czynienia z powieścią wciągającą i ciekawą. Wolski z rozmachem nakreślił alternatywną wersję II wojny światowej, w której to Piłsudski wchodzi w sojusz z Hitlerem i tym samym chroni Polskę przed napadem w '39 i holokaustem.

Czyta się dobrze, choć scenariusz autora jest zupełnie nieprawdopodobny, ale w końcu to nie literatura faktu, tylko bardzo dobrze skrojona fantastyka.

doliwaq | 2013-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2013

Ciekawa ksiązka, nie można się nudzić. Ciekawy jest też świat po II wojnie światowej, choć jak dla mnie za słabo opisany. Ta książka to przede wszystkim fikcyjne wspomnienia polskiego szpiega(szpieżki?), których tłem jest historia alternatywna.
Zdziwiło mnie za to pewna niekonsekwencja w opisach powstawania różnych krajów, a także to, że mapa na końcu ksiązki nie całkiem pokrywa się z opisem.

charlie-librarian | 2011-12-06

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Marcin Wolski do tej pory raczej kojarzył mi się z satyrą. A to przecież płodny pisarz fantastyki jest. Niewykluczone, że w moich młodzieńczych latach zetknąłem się z prozą pana Marcina. Fakt ten został pogrzebany w czeluściach mej pamięci lub zginął wraz z którąś z moich szarych komórek. Na potrzeby dzisiejszej recenzji przyjmijmy, że jest to moja pierwsza książka Wolskiego. Nie mam żadnych uprzedzeń i negatywnego nastawienia. Wręcz przeciwnie. Skoro książka ukazała się w cyklu „Zwrotnice czasu” musi być ciekawa. Poprzednie dwie, które przeczytałem wywarły na mnie bardzo dobre i cudowne wrażenie.

Co autor miał na myśli pisząc „Wallenroda”? Sam tytuł może nam dużo powiedzieć. Postać Wallenroda powinna być znana każdemu nawet bardzo słabo wykształconemu Polakowi. Do literatury wprowadził ją niejaki Mickiewicz, co to z „Panem Tadkiem” i „Zosieńką” niejednego „Poloneza” obalili… Ekhm… znaczy się zatańczyli. Pomysł pana Wolskiego jest prosty. Piłsudski żyje znacznie dłużej dzięki...