Trocki. Upadek rewolucjonisty

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
978-83-245-8976-0
megiddovl

Niewiele postaci z historii XX w. wzbudza tyle ciekawości i kontrowersji co Leon Trocki. Jego biografia, pióra wykładowcy prestiżowego Stanford University, oparta na materiale źródłowym, ukazuje sylwetkę rewolucjonisty z perspektywy ostatnich lat życia spędzonych w Meksyku. Patenaude relacjonuje nie tylko okres amerykański, ale też wcześniejsze dzieje Trockiego, jego karierę w szeregach partii, przedstawia go jako organizatora Armii Czerwonej, bohatera narodowego, wreszcie partyjnego heretyka prześladowanego przez tajną policję Stalina. Na podstawie dzienników i prywatnej korespondencji, wspomnień członków jego ochrony i sekretarzy autor rzuca nowe światło na przyjaźń Trockiego z malarzem Diego Riverą i romans z jego żoną, artystką Friedą Kahlo oraz na przeżycia twórcy systemu, który zniszczył jego własną rodzinę. Patenaude sięga również do archiwów KGB, aby udokumentować wysiłki Stalina zmierzające do eliminacji przeciwnika - w tym napad na dom Trockiego kilka miesięcy przed jego śmiercią.

źródło opisu: www.empik.com

LepNaKsiążki | 2015-05-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Rewolucjonista - wygnaniec Lew Trocki, spiskujący despota Stalin, filozof John Dewey, malarz Diego Rivera wraz z żoną - Fridą; to zaledwie kilka postaci z całej armii barwnych i nietuzinkowych osobowości, jakie pojawiają się na kartach książki Bertranda Patenaudego. Niewiele jest losów ludzkich, do których życie pisałoby równie przejmujące i naznaczone tragizmem scenariusze. Sieć skomplikowanych i trudnych relacji międzyludzkich, ścieranie się idei, polityczne spory, intrygi, przyjaźnie i miłości na tle wielkich wydarzeń historycznych i egzotycznej, meksykańskiej przyrody - wszystkie te wielkie dramaty i drobiazgi codziennego życia, doskonale uchwycone przez wprawne pióro biografa, stanowią o świeżości i wysokich walorach lektury, która z pewnością zadowoli co bardziej ambitnego i wyrobionego czytelnika.
"Trocki. Upadek rewolucjonisty" to, oprócz niezaprzeczalnej wartości historycznej, książka (przede wszystkim) skłaniająca do filozoficznej refleksji nad meandrami ludzkiej...

Mateusz | 2016-01-16
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Po tytule można pomyśleć, że książka opisuje całe życie Trockiego, po krótkim opisie, że skupia się głównie na jego ostatnich 4 latach życia (w Meksyku), ale w rzeczywistości w jego meksykańskim epizodzie nie wydarzyło się aż tak wiele rzeczy by zapełnić ok. 400 stron książki, toteż wiele stron jest poświęconych na krótkie biografie ludzi z jego najbliższego otoczenia.
Na plus oceniam wiele ciekawostek zawartych w książce (np. dlaczego zachorował w okresie śmierci Lenina).
Na minus to, że zawiera wiele zbędnych informacji np. jakiej treści listy pisał do żony (kto przeczytał ten wie :) ).

Kasia Szczypska | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

Trocki upadek rewolucjonisty - czy raczej ostatniego idealisty. Dobrze opowiedziana historia ostatnich lat zycia Trockiego, zakonczona tragiczną i - co bardziej uderzające - bezsensowną śmiercią. Jednoczenie autor nie ucieka od watkow programowych, przytaczajac spory trockistow z lat 30.

tomek | 2015-06-14
Gahte | 2014-10-25