Z soboty na niedzielę

Tłumaczenie: Jadwiga Milnikiel
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Saturday Night and Sunday Morning
ciotka_idalia

Akcja powieści rozpoczyna się w sobotę wieczorem, w klubie dla robotników w Nottingham, gdzie 22-letni Artur spędza czas z Brendą - żoną kolegi z pracy.

Powieść sfilmowana w 1960r. reż. Karel Reisz.

| 2016-03-11
Na półkach: 2016.03, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 11 marca 2016

Głównego bohatera charakteryzuje nieuświadomiony bunt przeciw społeczeństwu gapiącemu się w telewizory, przeciwko jarzmie niewolniczej pracy, bunt wymierzony w skostniałą obyczajowość. Arthur jest 22-letnim operatorem tokarki w fabryce rowerów, pracuje na akord i zarabia przyzwoite pieniądze, irytuje go jednak fakt, że nie może zarabiać więcej, bo gdyby obrobił więcej części, obniżono by mu stawkę. Pozostaje mu stać osiem godzin przy maszynie, kontrolować swoją produkcję i czekać na piątek, na wypłatę i na weekend. W piątek Arthur staje się wolnym człowiekiem, odwiedza bary, pije na umór i spotyka się potajemnie z żoną kolegi z pracy. Sillitoe sportretował robotnicze środowisko Nottingham, ukazał w tle brak perspektyw, życie polegające na czerpaniu prostych, często prymitywnych radości, głównie spędzane w pracy, w barze i przed telewizorem. Możliwości zbyt wielkich nie ma. Arthur posiada cechy swego otoczenia, lecz różni go niechęć do ustatkowania się; wyczuwa banalność takiego...

bonsels | 2014-01-13
iwonaiwona | 2014-01-12