Sędzia Di w labiryncie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zagadki sędziego Di - kryminał chiński". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The Chinese Maze Murders
978-83-06-03067-9
sędzia di, kryminał, labirynt
Joanna Bożek

Miejscem akcji tego tomu jest przygraniczny okręg Lan-fang, położony w najdalej na zachód wysuniętej części potężnego Cesarstwa Tang. Lan-fang usytuowane jest na brzegu wielkiej rzeki, oddzielającej tereny górzyste od jałowych stepów Azji Środkowej, po których koczują zaciekli konni wojownicy Ujgurzy, zawsze chętni do atakowania i grabienia chińskich miast na rubieżach Cesarstwa. Sędzia Di zostaje tam przeniesiony w roku 670. Przybywszy do Lan--fang, sędzia staje wobec zagadkowego morderstwa emerytowanego generała, którego zwłoki znaleziono w zapieczętowanym pomieszczeniu. Musi również zmierzyć się ze sprawą zniknięcia pięknej młodej dziewczyny oraz wyjaśnić tajemnicę testamentu byłego gubernatora prowincji, który wybudował na bagnach zawiły, niedostępny labirynt, rojący się od dziwnych, jadowitych bestii oraz nawiedzony przez ducha zmarłego właściciela. Co ciekawe, w tym tomie autor zgodnie z chińską tradycją daje szczegółowy opis egzekucji zbrodniarzy.

ataga | 2013-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Kolejny tom przygód Sędziego DI i jego wiernych towarzyszy. Tym razem Sędziemu przyszło się zmierzyć z zagadkowym morderstwem emerytowanego generała, zaginięciem pięknej dziewczyny oraz wyjaśnić tajemnicę testamentu. Robert van Gulik zabiera czytelnika w nieznane rejony cesarstwa chińskiego odkrywa ich obyczaje i system wartości tak różny od cywilizacji zachodu. A to wszystko okraszone inteligentnymi zagadkami kryminalnymi które są najmocniejszą stroną całego cyklu o Sędzim DI

Abee | 2013-09-30
Na półkach: Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 30 września 2013

Jest to niewątpliwie kryminał porywający. Ilość tajemnic, które sędzia Di rozplątuje w tydzień, jest rekordowa. Cieszę się, że dałam sędziemu szansę. Ta część - fascynująca.
Dla porządku: "Sędzia Di w labiryncie" - 14 książka wg chronologii wydarzeń, ale pierwsza napisana w cyklu (1951).
Jeden z głównych wątków - sprawa testamentu - pochodzi oryginalnie z podań chińskich wydanych w Polsce w latach 60-tych - zbiór opowiadań "Wesołe przygody leniwego smoka".

ET91ET | 2011-08-26

Bardzo Ciekawe, porywające zagadki! Wciągające! Podobało mi się najbardziej z całej serii:)

COMPOSmentis | 2013-08-09

Nie przepadam za kryminałami, ale te mnie urzekły. Seria o sędzim Di zaczęła się ukazywać, gdy zatrudniono mnie w księgarni. To były jedyne książki (poza literaturą dziecięcą), które mnie nie nudziły a jednocześnie można było pochłonąć je w jeden dzień, nie tracąc wątku. Przyjemność czytania raz większa raz mniejsza. Nie wszystkie zagadki są równie ciekawe. Z pewnością jednak warto poznać choć kilka z nich. Nie odmóżdżają a momentami naprawdę uczą histori starożytnych Chin, szczególnie tej codziennej, która do tej pory nie była moja najmocniejszą stroną. Zresztą dalej nie jest, ale już przynajmniej wiem co nieco... Polecam na jesienne wieczory!

dorotka105 | 2012-10-08
Przeczytana: sierpień 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dałam się oczarowac całą serią o Sędzim Di. Pokazuje chiński system sprawiedliwości, gdzie w jednej osobie połączono prokuratora, obrońcę, śledczego i sędziego. Ciekawe jak by wyglądał nasz sytem gdyby wprowadzić niektóre z opisanych rozwiązań ;-)

Sturnus | 2013-12-06
Na półkach: Inne, Przeczytane, Posiadam

Książka, którą nabyłem, dla zabicia czasu, na wyprzedaży w markecie za jakieś 5 zł, i która, pomimo mojej wcześniejszej nieznajomości postaci sędziego Di, okazała się naprawdę dobrym zakupem.

Bogusia | 2016-09-02
Lulein | 2016-04-15