Godzina upojenia. Czy Wszechświat ma sens?

Wydawnictwo: Cyklady
L'heure de s'enivrer. L'univers a-t-il un sens?
83-900592-3-1
tomek

Autor rozważa fundamentalny dla dzisiejszej refleksji naukowej problem miejsca człowieka w dziejach Wszechświata. Poszukuje odpowiedzi na najbardziej frapujące pytania: Jakie początkowe warunki musiała spełniać materia, aby mógł powstać Wszechświat? Jakie niezwykłe zbiegi okoliczności umożliwiały pojawienie się w nim życia i człowieka? W jaki sposób kolejne etapy ewolucji jądrowej, atomowej,...

W jaki sposób kolejne etapy ewolucji jądrowej, atomowej, molekularnej i biologicznej łączą nasze istnienie z warunkami fizycznymi, które panowały w zamierzchłej przeszłości Kosmosu? Czy inteligencja ludzka to "zatruty prezent natury", który wiedzie na do nuklearnej samozagłady? czy taki miałby być cel i sens tej ewolucji?

Hubert Reeves posiada rzadki i cenny dar opowiadania o trudnych zagadnieniach kosmologii w sposób przystępny, a zarazem barwny i poetycki. Książka skierowana jest nie tylko do specjalistów zajmujących się naukami przyrodniczymi, ale również do każdego czytelnika, którego nurtują te pytania.

Za książkę Godzina upojenia. Czy Wszechświat ma sens? autor otrzymał w 1988 roku prestiżową nagrodę im. Blaise'a Pascala.

Totento | 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014