6 (8 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
biznes, finanse

aut. Dean Baker et al. ; red. i wybór tekstów Julian Kutyła et al.

Demios | 2013-07-29
Przeczytana: 2010 rok

Ciekawe studium dotyczące podwalin kryzysu ekonomicznego zapoczątkowanego upadkiem Lehman Brothers w 2008 roku. Analiza ludzkich zachowań (czytaj głupota i chciwość) oraz działalność instytucji finansowych (brak odpowiednich instrumentów ekonomicznych) doprowadziły do zapaści, której skutki odczuwane są po dziś dzień na wielu kontynentach. Książka niczym bajka, przedstawia bardzo gorzki morał pokazujący do czego może doprowadzić brak odpowiedzialności osób zarządzających rynkami finansowymi. Bo tak naprawdę na końcu drogi, za wszystkimi wykresami, liczbami i danymi, stoi zwykły człowiek kierujący się prostą, ale jakże "parlamentarną" zasadą: "Nachapać się jak najwięcej".

książek: 2032
Antagonista Esklaważu | 2016-11-20

Kryzysy nie są wywoływane przez żadne "animal spirits", a przez banki centralne, sztucznie obniżające stopy procentowe i dające tym samym znać inwestorom, że zakumulowano w gospodarce wystarczająco zasobów, by rozpocząć kapitałochłonne inwestycje oparte na tanim kredycie. Jednocześnie jest to znak dla konsumentów, że nie opłaca się oszczędzać, więc zwiększają konsumpcję. Do czego to prowadzi? Wzrastają ceny, inwestycje okazują się droższe niż zakładano, nie ma już co pożyczyć (bo papierki możesz sobie drukować w nieskończoność, ale jest skończona liczba cegieł czy chlebów), budynki stoją niedokończone, fabryki niewyposażone, firmy upadają, ludzie tracą pracę, spada konsumpcja, kolejne firmy upadają. Mamy kryzys. Co dalej? Zamiast zatrzymać to szaleństwo i pozwolić recesji oczyścić rynek z błędnych inwestycji, to postuluje się dalsze pompowanie pieniędzy w gospodarkę. To jak leczenie kaca klinem.

Dominika | 2016-09-21
Le_h_muet | 2016-01-17