Człowiek terminal

The Terminal Man
science fiction
hunter

Inne wydania

Michael Crichton. Autor powieści "Jurassic Park" i "Zaginiony świat", największych przebojów książkowych i filmowych lat 90.! "Sława autora osiągnęła niespotykane w historii literatury rozmiary. Według magazynu »Forbes« Michael Crichton jest najlepiej zarabiającym pisarzem świata". "Publishers Weekly" Michael Crichton - doktor Harvard Medical School, reżyser i pisarz - zdobył światowy...

"Publishers Weekly"

Michael Crichton - doktor Harvard Medical School, reżyser i pisarz - zdobył światowy rozgłos pierwszą książką "»Andromeda« znaczy śmierć", która została sfilmowana. Zapoczątkował nią nowy gatunek powieści - technothriller. Udoskonalił go w książkach "Człowiek terminal", "Kongo", "Kula", a przede wszystkim "Jurassic Park" i "Zaginiony świat", sfilmowanych przez Stevena Spielberga. Zekranizowano również klasyczne powieści sensacyjne "Wielki skok na pociąg" i "Wschodzące słońce", a także "System" (film "W sieci" z Demi Moore i Michaelem Douglasem). Prawa do ekranizacji powieści "Norton N22" sprzedano Disney Studios za rekordową sumę 10 milionów dolarów. Książka "Zjadacze umarłych" została przeniesiona na ekran jako "Trzynasty wojownik" z Antonio Banderasem. Najnowszy przebój "Linia czasu" od grudnia 1999 roku zajmuje 1 miejsce na światowych listach bestsellerów. Uznana za największy przebój od czasów "Jurassic Park" powieść również w Polsce powtarza bezprecedensowy sukces sfilmowanego przez Spielberga superbestsellera. Prawa do ekranizacji kupiła wytwórnia Paramount.

"Crichton nieustannie zaskakuje. Każda jego powieść to niespodzianka".
"Publishers Weekly"

"Człowiek terminal"
Programista komputerowy Harry Benson choruje na epilepsję. Jej objawem stają się coraz częściej ataki niekontrolowanej agresji. Przerażony swoim stanem Harry zgadza się wziąć udział w epokowym eksperymencie medycznym. W jego mózg zostaje wszczepiony mikroprocesor, dzięki któremu zespół lekarzy-naukowców zamierza sterować zachowaniem pacjenta. Rezultat doświadczenia zaskoczy wszystkich...

"Wszystkie książki tego hollywoodzkiego superscenarzysty stawały się przebojami".
"Rzeczpospolita"

gwiazdka | 2016-06-02
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Michael Crichton nawet jeśli pisze o mało ciekawych sprawach robi to w sposób bardzo zajmujący. Tak właśnie ma się sprawa z „Człowiekiem terminalem”. Tak naprawdę to nie do końca ogarniam, o czym jest ta powieść. O doświadczeniach i technice medycznej? O postępie cywilizacji? O etyce zawodowej? Czyta się lekko, pomimo wielu terminów medycznych i technicznych. A jest ich całkiem sporo, trochę mniej człowieka- brakuje jakiegoś portretu bohatera, bo tak naprawdę kto nim jest? Ja nie odkryłam. Poza tym wszystko prowadzi do urwanego końca, z którego nic nie wynika, podobnie niewiele wynikło dla mnie z całego „Człowieka terminalu". Pytanie tylko, jak Crichton sprawił, że książki nie odłożyłam, ale z pewną przyjemnością doczytałam do końca.

AloAlo | 2015-05-14

Ciekawy, dobrze skonstruowany thriller medyczny. Polecam

Guinevere7 | 2015-03-28
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 28 marca 2015

Uwielbiam thrillery medyczne i technothrilery – a ten jest jednym z nich.
Harry Benson cierpi na epilepsję psychomotoryczną, pod wpływem ataku wstępuje w niego agresja i staje się bardzo niebezpieczny dla otoczenia. Zgłasza się na ochotnika do zespołu neurochirurgów, którzy opracowali nową metodę zapobiegania atakom epilepsji.
Ale…
Czy eksperyment, polegający na wszczepieniu pacjentowi elektrod stymulujących powiedzie się?
Czy Harry będzie nadal człowiekiem czy coraz bardziej ... maszyną?
Nie jest to książka arcyciekawa ale dla miłośników Crichtona zupełnie wystarczy . Brak wartkiej akcji nieco rozczarowuje. Mimo wszystko czyta się szybko i z zaciekawieniem.
Szkoda, że rozwiązanie i finał nie radują czytelnika tak bardzo, jak byśmy tego oczekiwali.
Na obronę tej książki muszę dodać, że została napisana w 1971 roku.
Dziś wiele rzeczy i faktów może nas już śmieszyć, ale biorąc po uwagę postęp techniki, nauki i medycyna chyba należy zacząć się już bać ... ;)

mariusz | 2014-01-16
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Znakomity thriller medyczny, super fabuła. Książka wciąga czyta się z dużym zaciekawieniem. Polecam!

Mieczysław | 2016-11-20
Przeczytana: 19 listopada 2016

Książka bardzo miła w czytaniu i krótka. Tematyka ciekawa, ale przedstawiona raczej bez polotu, z mdłym i przewidywalnym zakończeniem. Widać tu wielką fascynację Pisarza komputerami, chociaż w czasie powstawania książki była to zupełnie inna epoka.

ira | 2013-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2013

Pacjentowi cierpiącemu na epilepsję psychomotoryczną zespół neurochirurgów wszczepia eksperymentalnie zestaw elektrod z minikomputerem, który ma zapobiegać atakom niekontrolowanej agresji. Sytuacja, naturalnie, całkowicie wymyka się spod kontroli.
Jedna ze słabszych powieści Crichtona, mimo że dopracowana, wciąż miałam uczucie, że czegoś jej brakuje. Bardzo podobało mi się natomiast wyjaśnienie autora zamieszczone na końcu książki, dotyczące osób chorych na epilepsję. Widać, że Crichton poważnie traktuje swoją pracę, a ja zawsze to doceniam.

Przemek | 2013-10-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 29 października 2013

Debilny tytuł może nieco zwieść potencjalnego czytelnika,niemniej jednak warto zajrzeć do tej pozycji.Fabuła powieści dotyczy kierunku rozwoju neurochirurgii na przykładzie operacji niejakiego Harrego Bensona.Pomijając perypetie z tym związane,warto zwrócić uwagę na ideę autora mającą odpowiedzieć na pytanie:co by było gdyby człowiek spróbował zaingerować w naturę i przy pomocy komputera chciał usprawnić(tudzież wspomóc) pracę mózgu.Mimo ponad 30-tu lat które ma ta książka,pytanie postawione przez autora wciąż jest aktualne.

KaasiaJot | 2013-01-13
Na półkach: Przeczytane, 2013, Biblioteka
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Nie zrobiła na mnie wrażenie...jestem przyzwyczajona do dużej ilości fachowej terminologii u Crichton'a, ale tym razem zaliczył moim zdaniem przerost formy nad treścią. Sam pomysł na książkę dość ciekawy, ale wydaje mi się, że potencjał został w tym przypadku roztrwoniony.

GrzechM | 2016-08-23

bardzo średnia, zaczyna się nawet ciekawie, choć trochę to wszystko już archaiczne wygląda... niestety po nawet ciekawym początku fabuła nie zmierza w żadnym ciekawym kierunku. można sobie odpuścić, bez poczucia straty... (audiobook - ang.)

CamelXP | 2014-08-25

Powieść porusza ciekawą problematykę z pogranicza technologi i medycyny. Przeczytać warto.