838965170X
opowiadania, skamander
klasyka
Oceansoul

Opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza to arcydzieła polskiej prozy. Prezentowane w tym tomie cztery z nich uznawane są za najlepsze i najbardziej reprezentatywne dla tego pisarza. "Panny z wilka" to opowieść o przemijaniu i straconych złudzeniach. 40-latek Wiktor Ruben odwiedza dwór wujostwa w Wilku, gdzie bywał przed laty. Próbuje dogonić przeszłość i odnowić dawne miłości. W "Brzezinie"...

W "Brzezinie" pisarz drąży problem śmierci. Umierający na gruźlicę Staś przyjeżdża do owdowiałego brata mieszkającego w brzozowym lesie. Na krótko odzyskuje siły i przeżywa romans z wiejską dziewczyną. Miłość przegrywa jednak ze śmiercią.

"Matka Joanna od Aniołów" to przeniesiona do Polski wersja opętania zakonnic w klasztorze we francuskim Loudun w XVII wieku. U Iwaszkiewicza to kresowy Ludyń, do którego przybywa egzorcysta, ksiądz Suryn, z misją uwolnienia urszulanek od diabła.

"Bitwa na równinie Sedgemoor" jest polemiką z historią, opowieścią o jej okrucieństwie i daremności bohaterstwa, w której dopatrywano się aluzji do biografii autora. Osadzone w realiach XVII - wiecznej Anglii dzieje prostodusznej i bogobojnej dziewczyny, która próbowała wpływać na losy ostatniej bitwy na Angielskiej ziemi.

źródło opisu: opis własny

Prez | 2019-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2019

Opowiadania dobre, ale nie rozkładają na łopatki. Za dużo poetyzowania, pointy rozmyte. Zabawne, że "Panny z Wilka" podobają mi się jako opowiadanie, ekranizację uważam za słabą. "Brzezina" odwrotnie. "Matka Joanna od Aniołów" najlepsza w zbiorze. "Bitwa..." nijaka.

omyletdufromaz | 2019-05-12
Przeczytana: 09 maja 2019

Panny z Wilka, Brzezina - 9/10
Matka Joanna od Aniołów, Bitwa na równinie Sedgemoor - 6/10

beata | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Niedawno przeczytałam tomik opowiadań Iwaszkiewicza, który zaostrzył mi apetyt na najlepsze, moim zdaniem, jego opowiadania. Tomik, który teraz mam przed sobą, zawiera takie:). „Matka Joanna od Aniołów” i „Bitwa na równinie Sedgemoor” znalazły się również w tym poprzednim zbiorze, natomiast po „Panny z Wilka” i „Brzezinę” sięgnęłam z niecierpliwą radością, gdyż w mojej pamięci od zawsze znajdują się na najwyższej półce. Są synonimem mistrzostwa słowa w malowaniu nastrojowych obrazów ludzkich uczuć i doznań, dla których przyroda nie jest tylko tłem, ale również jednym z kreatorów ludzkich emocji.

Iwaszkiewicz jest dla mnie mistrzem nastroju. I nienazwanych uczuć i doznań.

„Panny z Wilka” to jedna z piękniejszych opowieści o przemijaniu i odmienności ludzkich uczuć i odczuć w stosunku do tych samych wydarzeń. I o tym, czym są lub mogą stać się, wspomnienia. Lektura „Panien” w czasach ogólniakowych, prócz doznań estetycznych i emocjonalnych, które towarzyszyły czytaniu i na długo...

dymitrop | 2015-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Absolutne arcydziełka, perełki literatury światowej, które o mały włos bym zignorował, ponieważ czytając kiedyś zbiór "o psach i kotach" (czy coś podobnego) się zraziłem do Iwaszkiewicza, ale postanowiłem dać mu drugą szansę i nie żałuję.

Opowiadania są napisane w prosty z sposób, ale autor wyciska z tej formy 100%. Historie też na pozór nie są zjawiskowe, jednak najważniejsza jest tutaj to co się dzieje "pod powierzchnią", te subtelne emocje bohaterów, ich przeżycia i rozmyślania. Dodatkowo to wszystko nie jest podane w rozległy sposób, tutaj mamy do czynienia z skondensowaną esencją tego co autor chce nam pokazać (coś a'la styl Czechowa).

To co wydawać się może zwyczajnie, okazuje się w każdej chwili niezwyczajnie i niepowtarzalne. Powrót w rodzinne strony okazuje się swoistą walką z własną przeszłością, zmierzeniem z tym kim się było i z tym co się kiedyś chciało zrobić. W pierwszym opowiadaniu bohater szybko dochodzi do wniosku, że nic nie jest takie jak być powinno i nawet...

Hubert | 2014-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2014

Jarosław Iwaszkiewicz. Nazwisko znane z lekcji języka polskiego, twórczość jednak dawno już wyleciała z głowy i zmierzenie się z jego czterema opowiadaniami było dla mnie czymś nowym.

Spotkanie z tą książką było jednak przyjemne. Cztery historie, dość różne co prawda w klimacie i tematyce łączy fakt, że żadne z nich nie napawa optymizmem, nie ma jednoznacznie szczęśliwego zakończenia, zamiast niego dając nam jakąś smutną refleksję nad życiem.

Pomimo tego czyta się przyjemnie. Język autora dość przystępny, ale jednak barwny, pomysły na fabułę niesztampowe, a i postacie, wątki, motywy zapadają dość mocno w pamięć.

Uważam, że jak najbardziej warto spróbować.

ewkaatje | 2012-07-16
Przeczytana: 2004 rok

Iwaszkiewicz to kolejna ofiara kanonu lektur szkolnych. Do ich przeczytania zabierałam się z dużymi oporami. Tymczasem z każdą kolejną stroną rosło we mnie uczucie podziwu dla autora tych wspałniałych opowiadań. Są przepięknie napisane a zarazem tak głebokie i przejmujące, że potrzebowalam więcej czasu by ochłonąć po ich lekturze niż by je przeczytać.
Po poznaniu "Panien z Wilka" i "Matki Joanny od Aniołów" wydaje mi się, że Iwaszkiewicz jest najlepszym polskim pisarzem XX wieku. Strach pomysleć, jakie arcydzieła mógłby stworzyć, gdyby urodził się w innych czasach.