Księżyc

Moon
83-7150-620-1
horror
Natalia

Jonathan Childes uciekając przed grozą przeszłości, znalazł schronienie na wyspie. Spokój długo nie trwa. Znów pojawiają się upiorne wizje, a Childes przeżywa coraz straszliwsze jako niewidzialny świadek zbrodni popełnianych przez bestię z jego majaków. Koszmar przerodził się w zagrożenie, gdy potwór postanowił odnaleźć na wyspie tajemniczego obserwatora.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 1999

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Pami | 2015-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wiele na jej temat się nie wypowiem. Dlaczego ? Czytałam ją zbyt długo aby cokolwiek o niej napisać.
Fabuła mnie ciekawiła, ale nieco ciągła się. Brak czasu zniechęcił mnie nieco do niej. Gdy już znalazłam czas aby ją dokończyć - niezbyt mi się widziała, a wszystkiemu winny czas przez który po prostu nie wiedziałam o co w niej chodzi.

FanAtyk84 | 2016-11-27
Przeczytana: 16 listopada 2016

Lubię takie niezobowiązujące horrory z lat 80/90, w sam raz na zapełnienie czasu w podróży do pracy. Tym razem wybór padł na "Księżyc" Herberta. Po takiej książce od razu wiem czego mniej więcej się spodziewać. Bohaterem najczęściej jest mężczyzna po przejściach, nieraz borykający się z problemem alkoholowym, wplątany przez przypadek w jakąś tajemniczą sprawę, zahaczającą o zjawiska nadprzyrodzone. Tutaj mamy nauczyciela Jonathana Childes'a, którego co jakiś czas nawiedzają wizje brutalnych mordów, dokonywanych przez tajemniczego oprawcę. Im więcej wizji, tym większa więź umysłowa łączy obie postacie, co prowadzi w końcu do nieuchronnego spotkania.
Na początku czyta się to nie najgorzej, sceny makabrycznych zbrodni są odpowiednio krwawe i odjechane, opisy są dość szczegółowe, ale też bez przesady. Niestety książki takie mają to do siebie, że wszystko idzie jak po sznurku do finału, który dość łatwo przewidzieć. I oczywiście, jak dla mnie, finał zawodzi na całej linii.
Nie jest to...

ZadokAllen | 2013-12-20

Mam nieco mieszane uczucia wobec wobec tej powieści. Czytało mi się ją naprawdę szybko i w sumie dość przyjemnie. Akcja sunie gładko i bez zbędnych długaśnych opisów jak to czasami bywa u tego autora. Jednak moim zdaniem za mało w niej horroru, Herbert bardziej skupia się na wątkach obyczajowych niż na tworzeniu gęstej atmosfery grozy.
Pomysł naprawdę dobry ale niestety nie w pełni wykorzystany. Przydało by się naszpikować książkę wierzeniami dotyczącymi księżyca no i przybliżyć bardziej główny czarny charakter. Bo tak naprawdę niewiele się o nim dowiadujemy a same motywacje do przestępstw też takie nieprzekonywujące są.
Mimo wszystko nie żałuję czasu spędzonego z ta książką. Jest to solidna średnia Herbertowska pozycja.

czerwona | 2011-03-10
Przeczytana: 10 marca 2011

hmm, jedyna książka, która sprawiała, że przechodziły mnie dreszcze po plecach, gdy czytałam opisy zbrodni i to napięcie wyczekiwania - co będzie dalej? ;]

5 kg nudy, 'epicka bitwa', średnio 3 strony do końca książki - w skrócie o powieściach Jamesa Herberta.

Miroslaw Kowalski | 2012-03-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 11 marca 2012

Książki Jamesa Herberta, jak to najlepiej widać dzięki, Księżycowi potrafią być bardzo nierówne. Jedne robią lepsze wrażenie, inne gorsze jeszcze inne wypadają zupełnie przeciętnie. Przeciętnie wypada również Księzyc, który ciężko zaliczyć do czegoś więcej niż niezbyt wybijających się czytadeł. Historia opowiedziana jest sprawnie, mieści się w ramach utartych schematów społecznych, trąca erotyzmem gdzie trzeba i makabrą gdzie trzeba i w zasadzie tyle :) Można przeczytać gdy ma się chwilę na lżejszą lekturę, bo książka nie jest zła. Nie jest przerażająca sama w sobie chyba że weźmiemy pod uwagę że w brytyjskich szkołach w dużej mierze drewnianych, wyposażonych w system przeciwpożarowy brak zraszaczy czy choćby gaśnic :) Strach się bać :)

123tomek | 2014-10-09
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

W poszukiwaniu spokoju po psychicznym koszmarze, nauczyciel-medium wyjeżdża na wyspę, poznaje kobietę i ... koszmar powraca. Książka całkiem niezła, choć zapowiadało się, że niektóre wątki potoczą się nieco inaczej (chociażby pani Piprelly). Przewidywałem zupełnie inne zakończenie ale autor mnie zaskoczył.

Sara Rocławska | 2015-11-20

Bardzo dobra książka. Styl pisania przypomina mi S. Kinga. Oczywiście nie może sie z nim równać ale jest to naprawde wyjątkowa książka. Historia ciekawa i wciagająca ale też dość prosta. Jednak jest w niej to coś, zwróciłam na to szczególną uwagę. Napawa niepokojem, dostarcza stresu, pisarz potrafi umiejętnie wzbudzić w tobie uczucie strachu a kiedy przerywasz lekture sam nie wiesz dlaczego tak dziwnie się czujesz. Boisz się ale czego? Szukaj odpowiedzi w zakończeniu ;) polecam

Owczy | 2014-12-11

Czytałem dosyć dawno, ale dobrze pamiętam wrażenie niespełnienia po skończonej lekturze. Niby czytało się lekko, powieść potrafiła wciągnąć, ale brakowało w tym jakiejś głębi, otoczki, klimatu.

bloodmary | 2012-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2012

Dla mnie to jedna ze słabszych powieści autora. Myślę, że nikt nie pożałuje jak ją przeczyta, ale fajerwerków raczej sie nie spodziewajcie :) Pozdrawiam