Karski. Opowieść biograficzna

Wydawnictwo: Veda
978-83-619-3215-4
Łukasz Kuć

Dramatyczne losy emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, który próbował powstrzymać Holokaust Niezwykła historia życia Jana Karskiego – którego amerykański magazyn „Newsweek” zaliczył do stu najwybitniejszych postaci XX wieku – przypomniana została dzięki kontrowersyjnej książce Yannicka Haenela oraz nie mniej kontrowersyjnemu filmowi Shoah Claude'a Lanzmanna. Karski był, obok Jana Nowaka...

Karski był, obok Jana Nowaka Jeziorańskiego, jednym z najważniejszych kurierów w czasie II wojny światowej. W 1942 roku na prośbę działaczy żydowskiego podziemia wszedł dwukrotnie do warszawskiego getta oraz do obozu koncentracyjnego w Izbicy Lubelskiej. Te przerażające wizyty odmieniły jego życie, a koszmarne wspomnienia z tych dni zachował w pamięci na zawsze. O tragicznym losie Żydów, o ich zagładzie, apelując o pomoc, opowiadał najwyższym przedstawicielom sił alianckich – m.in. prezydentowi USA Franklinowi D. Rooseveltowi, ministrowi spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonemu Edenowi, przedstawicielom Watykanu oraz pisarzom: Arthurowi Koestlerowi i Herbertowi G. Wellsowi. Jego starania nie przyniosły jednak żadnego skutku – los Żydów był przesądzony...

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1086

Świadek Holocaustu

Jan Karski (prawdziwe nazwisko Kozielewski) ps. "Witold" to jeden z największych polskich bohaterów czasów II wojny światowej. Był jednym z kurierów, którzy w trudnych wojennych czasach zapewniali łączność między rządem emigracyjnym w Londynie a Polskim Państwem Podziemnym. To on jako pierwszy naoczny świadek Holocaustu dotarł na zachód i opowiedział o zbrodniach nazistowskich Niemiec popełnianych na Żydach.

Książka Jerzego Korczaka "Karski. Opowieść biograficzna" wbrew tytułowi nie jest pełną biografią "Witolda". Skupia się na latach 1942-1943 i drugiej podróży Karskiego na zachód. Zaczyna się od wejścia Karskiego w tajemnicy przed Niemcami do warszawskiego getta i obozu w Izbicy. Następnie autor przechodzi do opisywania podróży do Anglii oraz bezskutecznych prób nagłośnienia Holocaustu podczas spotkań z najważniejszymi osobistościami rządu emigracyjnego oraz rządu brytyjskiego. Całość kończy wyjazd Karskiego do USA, gdzie zdołał spotkać się z prezydentem Rooseveltem, ale los Żydów był już przesądzony.

Jerzy Korczak nawet nie próbował stworzyć wyczerpującej historycznej monografii. Nie jest to książka dla ludzi niezorientowanych w temacie, bo w gąszczu nazwisk, powiązań i politycznych podchodów w Londynie bardzo łatwo się pogubić. Oczywiście nie trzeba mieć w małym palcu nazwisk całego środowiska emigracyjnego, ale warto mieć pewne pojęcie o środowiskach tworzących rząd oraz o politycznej sytuacji gen. Sikorskiego, Mikołajczyka czy gen. Sosnkowskiego, a także o różnicach między żydowskimi socjalistami z Bundu i syjonistami.

Książka jest dość krótka i przypomina powieść. Nie ma w niej przypisów, a duża część opiera się na wspomnieniach Karskiego, którego autor miał okazję poznać osobiście oraz korespondencji między "Witoldem" i autorem. Obserwujemy młodego, zdesperowanego kuriera, który wierzy, że informacje, które ma o Holocauście mogą zmienić los mordowanych Żydów. Jednak w miarę upływu czasu widzi, że wszyscy w Londynie mają swoje interesy polityczne i nie obchodzi ich los "brudnych niepiśmiennych Aszkenazich". Jedni podkopują pozycję Sikorskiego, inni węszą wszędzie sanacyjne spiski, a Brytyjczyków i Amerykanów obchodzi tylko ułagodzenie Sowietów.

To, co stanowi o sile tej książki to niezmiernie osobisty punkt widzenia. Karski, 28-letni idealista stopniowo odzierany jest ze wszystkich złudzeń. A pod koniec książki co rusz przeżywa wstrząsy: pojmanie dowódcy AK Stefana "Grota" Roweckiego przez Niemców, śmierć Sikorskiego, powstanie w getcie, sprawa katyńska. Mimo że wszystko znamy doskonale z lekcji historii, to trudno nie przeżywać tych chwil razem z Karskim. Choć znamy zakończenie tej historii, to jednak chcemy mieć nadzieję, że ktoś zwróci uwagę na tragedię Holocaustu.

Jednak świat milczał.

Karski za swoje bohaterstwo został uhonorowany tytułem "Sprawiedliwy wśród narodów świata". Warto poświęcić trochę czasu, by zapoznać się z jego postacią.

Krzysztof Krzemień

Ingratus | 2016-02-22