Nie każdy umiał się przewrócić

Okładka książki Nie każdy umiał się przewrócić Ewa Stiasny, Toon Tellegen
Okładka książki Nie każdy umiał się przewrócić
Ewa StiasnyToon Tellegen Wydawnictwo: Kowalska/Stiasny literatura dziecięca
2005-01-01
Jadwiga Jędryas
opowiadanie dziecięce holenderskie

Okładka książki Tata Rotraut Susanne Berner, Toon Tellegen
Tata Rotraut Susanne Ber...
Okładka książki Urodziny prawie wszystkich Ewa Stiasny, Toon Tellegen
Urodziny prawi... Ewa Stiasny, Toon T...

Okładka książki W pogoni za życiem Emilia Dziubak, Przemysław Wechterowicz
W pogoni za ży... Emilia Dziubak, Prz...
Okładka książki Wróg Serge Bloch, Davide Cali
Wróg Serge Bloch, Davide...
Okładka książki Maleńka pani Flakonik Alf Prøysen, Krystyna Witkowska
Maleńka pani F... Alf Prøysen, Krysty...
Okładka książki Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Mapy. Obrazkow... Aleksandra Mizieliń...
Okładka książki Katarzynka Patrick Modiano, Jean-Jacques Sempé
Katarzynka Patrick Modiano, Je...

O kurczę! W tych historiach wszystko jest możliwe. Słoń może wpaść na herbatę do wiewiórki lub do norki ślimaka. Wiatr nosi liściki między zwierzętami. I wszystko jest pięknie, dopóki te opary absurdu czytelnika nie drażnią, bo gdy tylko zaczyna się zastanawiać nad sensem, nad prawdopodobieństwem, nad morałem płynącym z opowiastek, to natychmiast ulatuje cała przyjemność z lektury. Bo to książka z gatunku delikatnych. Wystarczy niewielka irytacja i czytelnik już jej nie doceni. Bo co go obchodzi jakaś mrówka i jej brak zdecydowania. Czy naprawdę interesujące może być to, w jaki sposób należy pożegnać się z wiewiórką, aby jej nie urazić? Albo dlaczego jeż chce być jak słońce? Tak, te historie wymagają odpowiedniego nastroju. I filiżanki herbaty. Albo miłego głosu lektora, takiego jak ten, który zapewniło wydawnictwo audiobooka. Zatem jeśli macie dziś ochotę na opowiastki niezwykłe – zapraszam do lektury.

Toon Tellegen pokazał mi świat, który od dawna nosiłam w myślach, ale który był mimo to niewidoczny. Zwierzęta, które są czystą abstrakcją, ich rozmowy, które wzlatują ponad chmury, ich marzenia, które pozwalają jeżowi stać się słońcem, ich przyjaźnie, które są silne, bo wybiegają poza schematy. Fantastyczne opowiadania, doskonale oddające moje oczekiwania względem nie tylko literatury dziecięcej, ale w ogóle literatury.
NIE KAŻDY UMIAŁ SIĘ PRZEWRÓCIĆ, jest książką przekorną, drwiącą z czytelnika, zmuszającą go do myślenia, to książka - wyzwanie. Warto to wyzwanie podjąć niezależnie od lat, które przeżyliśmy. Są to opowieści filozoficzne, bardzo głębokie, bogate w treść tzw. ukrytą. Dziecko zobaczy w tych historiach zabawnych bohaterów, słonia, którego porywa wiatr, mrówkę, która nie może się zdecydować, żółwia, który nie wie, czy jest żółwiem i innych. Dorosły dostrzeże życiowe prawdy, trudne tematy, radość, ból, zwątpienie, miłość, przyjaźń. Piękne!
Ta książka jest moim wielkim odkryciem. Oczarował mnie dziwaczny język Tellegena i jego nieschematyczne myślenie. Jak można jednym słowem nazwać NIE KAŻDY UMIAŁ SIĘ PRZEWRÓCIĆ? Abstrakcja! To czysta, swobodna, radosna, porywająca ABSTRAKCJA!
Ostatnio Wydawnictwo Dwie Siostry zaproponowało nam dwa audiobooki Toona, w tym właśnie NIE KAŻDY UMIAŁ SIĘ PRZEWRÓCIĆ. Jeśli nie macie czasu na książkę, to pomyślcie o wersji dźwiękowej, zamiast w samochodzie słuchać ogłupiających mądrości - włączcie sobie opowieści, które choć są o zwierzętach - to tak naprawdę są o nas.
Ja cieszę się z książki, bo dostałam także ilustracje Ewy Stiasny, a są one rewelacyjne. Idealnie oddają dzikość myśli autora, charakter opisywanych zwierząt, ich energię, wolność, pragnienia. I własnie DZIKOŚĆ do tych ilustracji najbardziej pasuje - te obrazy są DZIKIE i przez to wyjątkowe, bardzo oryginalne.
Wydanie jest śliczne, papier świetnej klasy, kolory intensywne, graficznie doskonała. Cóż... tutaj można ocenić po okładce, po wyglądzie - jest pięknie na zewnątrz i w środku. Podkreślam - to moje wielkie odkrycie i chciałabym poznać więcej książek TOONa TELLEGENa. Oczywiście polecam - dajcie szansę temu autorowi. W swojej kategorii, w tych czasach, w tym gatunku - to rzecz wyjątkowa, wybitna i mam do niej ogromny sentyment. Może nie jest to arcydzieło, ale trafiło do mnie na sto procent.

Kochana Mrówko!
10/10
Wydawnictwo Dwie Siostry

Genialne! Niesamowicie kreatywne, wręcz abstrakcyjne bajki. Są zachwycające nie tylko dla dzieci. Dodatkowe ilustracje też dodają swojego uroku.

Książeczka dla dzieci oczywiście. Oraz (niektórych) dorosłych. Książeczka, która przez swój absurdalny humor leczy smutek. Ale także opowiada o codziennej wędrówce przez życie, o stawianiu sobie realistycznych celów. O przyjaźni. O życzliwości. Dowiemy się z niej, jak czuje się pająk, który bojąc się, że mucha nigdy do niego nie wróci zrobił małą dziurkę w swojej sieci, przez którą przelatywała nie tylko owa mucha, ale także trzmiel, jaskółka, a nawet zaskoczony umiejętnością latania, słoń. No właśnie, słoń, który nieustannie i boleśnie spadał z czubków drzew, a pewnego razu roztopił się z gorąca więc wiewiórka zbudowała tamę by nie wpłynął do rzeki…Przeczytamy również o mrówce, której dolega wszystko; o ślimaku, będącym wszechświatem; o pewnym pudełku, w którym przechowuje się niektóre zdarzenia, ale może z niego także wyskoczyć słońce…Oraz wiele innych urokliwych historii – na poprawę humoru. Na uśmiech. No i dodatkowy atut: rozsmakowałam się w ilustracjach Ewy Stiasny:).

Idealna książka dla wymagających dzieci i ich rodziców, zarówno do wspólnego jak i samodzielnego czytania. Zaczynając od samego wykonania: twarda, solidna okładka, w którą oprawione zostały strony drukowane na grubym papierze. Marzenie, zwłaszcza jeżeli będzie trzeba ją sklejać lub wozić ze sobą w dalekie podróże. Podział na krótkie rozdziały idealnie sprawdza się przy czytaniu bajki na dobranoc (nigdy nie gubiliśmy wątku). Ilustracje niby niedokładne, a jednak idealnie oddające klimat książki. Natomiast same opowiadania podbiły nasze serca. Ta książka nie kończy się wraz z ostatnimi słowami opowiadania. Ile to razy spędziliśmy wieczór wymieniając się spostrzeżeniami. Często abstrakcyjne, bardzo pomysłowe rozwiązania pokazały nam jak bardzo różni się sposób myślenia mój i Marcyśka. Dzieliliśmy się przemyśleniami, wpadaliśmy na rozwiązania. Z mojej strony nie mogę sobie wyobrazić lepszego sposobu na pogłębienie kontaktu z dzieckiem. Ta książka prowokuje rozmowy :)

Miejscami bardzo smutne, miejscami filozoficzne, albo po prostu bardzo dorosłe. Nie mam pojęcia, jak odebrałabym tę książkę jako dziecko.

Niewybaczalny typograficzny błąd w kilku miejscach: drukowanie czarnych liter na ciemnej ilustracji.

miałam wielkie nadzieje a tu takie rozczarowanie. no mnie nie oczarowała. nudna i nie wiadomo dla kogo, bo na pewno nie dla dzieci. oczywiście dostrzegam filozoficzne ciągotki autora, jednak mnie to wcale nie cieszy. rysunki niby ładne, ale też znowu mi się ta garsonka u mrówki nie podoba i buty na wysokim obcasie, to jest dla dzieci czy starych czy dla kogo.

Tak właśnie chciałabym napisać książkę gdyby mi daru pisarstwa nie poskąpiło.
Brak słów by opisać jak mądra jak trafna jak piękna jest ta książeczka dla dzieci i nie dzieci. Dla tych, którzy dziećmi nie wstydzą się trochę pozostać. Po co wielkie słowa, po co patos, jak nie o to idzie.
Nie mam jeszcze dzieci, ale wyobrażam sobie, że jak już będę miała mieć :) to tę książkę będę jej/jemu czytała jeszcze będąc w ciąży.
Słysząc słowa z niej płynące może już od swych początków będzie doceniać rzeczy małe, nieważkie, czasem nieistotne, które w większej mierze niż nam się zdaje składają się na drogę zwaną życiem.
Bo trzeba umieć uciekać w czary żeby nie zwariować czasem.

Tak właśnie chciałabym napisać książkę gdyby mi daru pisarstwa nie poskąpiło.

Rewelacyjne króciuteńkie opowiadanka w których surrealizm miesza się z najwyższej klasy filozofowaniem i stawianiem jak najbardziej poważnych pytań. Nastrój i relacje między zwierzątkami nie do porównania z niczym. Do wielokrotnego czytania w każdym wieku, nie tylko dla dzieci.

Opinia i cytat także na: http://abdita.booklikes.com/post/1042788/jeszcze-w-nastroju-listopadowym

Abstrakcyjna książka o zwierzątkach w lesie. Niby dla dzieci, ale nie bardzo. Mam wrażenie, że autor odleciał razem z odwianą trąbą słonia, a potem z dużej wysokości spadł na głowę. I stąd ta książka. Niepodobna do niczego. Drażniąca, niepokojąca, nierzeczywista. I nie DLA dzieci, ale do przeczytania Z dzieckiem - w każdym wieku. Świetna dla myślącego nastolatka, jeśli cudem uda się go namówić na przeczytanie 'tego czegoś'. Świetna dla dorosłych, ale nie dla wszystkich. Właściwie pozycja nie wiadomo o czym i nie wiadomo dla kogo. A może być o wszystkim dla wszystkich. Trudna do opisania.

• Dla dzieci
  • Dla dzieci i młodzieży