zasady prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów

Wydawnictwo: Wszechnica Podatkowa
biznes, finanse

* ryczałt od umów zleceń do 200 zł * darowizny towarów na organizacje pożytku publicznego * jednakowe składki zUS właściciela firmy w 2009 r. * nowe niższe progi podatkowe * nowe zasady rozliczania sprzedaży nieruchomości * zmiany w podatku VAT * rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących * zawieszenie działalności gospodarczej zmniejszająca się opłacalność stawek ryczałtów podatkowych i obniżenie limitu do 150.000 euro (506.625 zł) uprawniającego do wyboru tej formy opodatkowania, oraz wprowadzenie niższych progów podatkowych w 2009 r. spowoduje, że podatnicy optymalizując zobowiązania wobec fiskusa częściej wybiorą opodatkowanie na zasadach ogólnych, co wiąże się z koniecznością prowadzenia właściwych ksiąg. Księga przychodów i rozchodów staje się zatem najbardziej popularnym urządzeniem księgowym. Rzetelnie i właściwie prowadzone księgi (w oparciu o obowiązujące przepisy) dają podatnikowi poczucie bezpieczeństwa oraz pozwalają na właściwe ustalenie podstawy opodatkowania. Również nowe preferencyjne możliwości inwestowania w małe firmy stwarzają korzystne warunki rozwoju dla tej grupy podatników. Niniejsza publikacja pokazuje (z uwzględnieniem aktualnego stanu prawnego) jak księgować operacje występujące w każdej firmie zarówno po stronie kosztów jak i przychodów, uwzględnia metodę memoriałową i kasową rozliczenia kosztów, pomaga prawidłowo ustalić wysokość zobowiązania podatkowego w działalności gospodarczej z tytułu zatrudnienia pracowników oraz zawartych umów cywilnoprawnych (z uwzględnieniem przepisów o ubezpieczeniu społecznym i zatrudnieniu). Okładka: miękka, Rok wydania: 2009,

Justyna | 2013-11-15