Zmierzch

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka "Więzi"". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Więź
978-83-60356-30-2
maciejka

Nowele powstałe w Gwatemali trzeba uważać za górne osiągnięcie Bobkowskiego, jedno ze szczytowych osiągnięć literatury emigracyjnej, może całej polskiej literatury powojennej.
Tymon Terlecki
Zawiera nowele:
1. "... Gdie tak swobodno dyszit czełowiek..."
2. Uśmiech z góry
3. Drogami słońca i wina
4. Alma
5. Wielki akwizytor
6. Zmierzch

Buka | 2013-08-01
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z biblioteki
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Pierwsze opowiadanie może zniechęcić, ponieważ w całej książce nie ma tłumaczeń obcojęzycznych zdań i wyrazów. Co mnie trochę dziwi, ale cóż.

Bardzo filozoficzna i życiowa. Skłania do refleksji. Pokrzepia.
W prozie Bobkowskiego jest coś subtelnego. Na pewno bliżej przyjrzę się jego twórczości.

"(...) Blask przywróconego życia zaćmiewał wtedy i zaćmiewa jeszcze dziś wszystkie myśli, które można by o tym snuć dalej. Pozostaje życie ... Mówią, że tragiczne, bez sensu. Ale może sens jest właśnie w jego sile, w jego istnieniu, w nim samym? Jeśli nie, to ocierając się n a p r a w d ę o jego koniec, odmów uzdrowienia, odmów przedłużenia go choćby na krótko, choćbyś miał cierpieć. Potrafisz? Ilu to uczyni?"

"Pytasz mnie, co to jest życie? To tak jakbyś mnie pytał, co to jest marchew? Marchew to marchew i nie wie się nic więcej" - pisał raz Czechow w jednym z listów.

"Wierzę w życie, choćby mnie z niego okradało bezustannie i do końca".

Łukasz | 2016-09-12
Przeczytana: 12 września 2016