Przejrzysta komórka

Tłumaczenie: Janina Anna Żelechowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Myśli Współczesnej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
L'oeuf Transparent
8306019520
nauka, In vitro
popularnonaukowa

W 1988 roku mała Angielka Louise Brown, skończyła dziesięć lat; urodzinami interesowało się wielu ludzi. Nic dziwnego - Louis jest pierwszym na świecie dzieckiem z probówki i jej narodziny w 1978 roku w miasteczku Oldham w Wielkiej Brytanii zostały na zawsze już wpisane do historii nauki i cywilizacji.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Tomasz Wytrwał | 2012-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 1997

Jacques Testart był na samym szczycie i właśnie wtedy zrezygnował z dalszych badań in vitro. Dlaczego. "Przyszedł czas zrobienia pauzy - powiedział, uzasadniając swoją decyzję w jednym z prasowych wywiadów - czas samoograniczenia się uczonych. [...] Uprzednio zapłodnienia in vitro miały ściśle określoną funkcję - było nią danie dziecka bezpłodnej matce. W przyszłości - która już nadchodzi - będziemy próbowali wyprodukować dziecko o odpowiednich cechach, wedle określonej miary. [...] Żądam praw także dla logiki nieodkrywania, dla etyki niebadania. Przestańmy udawać, że same badania naukowe są neutralne, że tylko ich zastosowania mogą być dobre lub złe".
Ta wypowiedź dała argumenty do rozwoju tzw. "etosu granicy" mówiącego, iż w działaniach ludzi istnieją nieprzekraczalne granice.
Książka jest tym ciekawsza, że nie odwołuje się do zasad wiary, zaryzykowałbym stwierdzenie, że Jacques Testart doszedł do swoich wniosków jedynie na drodze czystego racjonalizmu.

Książka napisana przez pierwszego, francuskiego ojca dziecka z probówki, a dziś; krytyka i przeciwnika tej metody.

Zuza75 | 2013-10-21
Przeczytana: maj 2002