Rzym, Teodozjusz I Wielki, esej
historia
Monika

W "Ostatniej olimpiadzie" autor opisuje czas ostatniej olimpiady starego świata, czas przełomu. Koniec nie tylko odbywających się od ponad tysiąca lat igrzysk, ale i starożytności, a z nim - przemianę oblicza Europy. Krawczuk, wyborny znawca i miłośnik antyku, stawia tezę - i szeroko ją uzasadnia - że właśnie lata ostatniej olimpiady, a nie kres cesarstwa na Zachodzie, są końcem starożytności i początkiem mroków średniowiecza. Łącząc koniec igrzysk olimpijskich z radykalnymi przemianami na naszym kontynencie, autor wskazuje Grecję jako źródło tego wszystkiego, co określa się mianem europejskości.

źródło opisu: Ossolineum, 1976

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 1901
Gosia | 2014-12-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 06 grudnia 2014

Aleksander Krawczuk to autorytet wśród znawców starożytności. Jako autor książki "Ostatnia olimpiada" stara się wykazać, że schyłek epoki starożytnej miał miejsce wcześniej niż to jest ogólnie przyjęte na rok 476. Według niego wiele wydarzeń w dziedzinie polityki, religii i w życiu społecznym i kulturalnym wskazuje, że koniec starożytności miałby raczej przypadać na rok 393, a więc na rok ostatnich igrzysk olimpijskich.
Wiele miejsca w swojej książce poświęca autor pisarzom i historykom tamtej epoki, dzięki którym obecnie możemy w dużym stopniu poznać tamte dzieje. Nie ma tu żadnej akcji, jest raczej praca czysto historyczna, więc raczej dla osób zainteresowanych bardziej szczegółowo epoką starożytności.

"Ostatnia olimpiada" to książka o wyjątkowo ciekawej formie. Autor wychodząc od małej notatki o zaniku igrzysk olimpijskich za Teodozjusza w XI-wiecznej kronice Georgiosa Kedrenosa przedstawia losy tej ostatniej olimpiady (389-93), czyli okresu przed ostatnimi (hipotetycznymi) igrzyskami w Olimpii. Na dobrą sprawę chronologicznie sięga też dalej, bo do śmierci Teodozjusza w 395. Książka ukazuje kilka ciekawych obrazów ze schyłku dziejów starożytnych: spory chrześcijan i pogan, stosunki między państwem a Kościołem czy wojnę między Teodozjuszem a uzurpatorem Eugeniuszem. Osobiście wydaje mi się jednak, że tak naprawdę tematem książki są różni pisarze, autorzy źródeł do tej epoki. Omawia więc prof. Krawczuk takich historiografów jak Ammian czy Aureliusz Wiktor, twórców historii kościelnej jak Sokrates Scholastyk czy Sozomen, a także nie-historyków, np. Symmachusa czy św. Ambrożego. Książka jest więc naprawdę ciekawa, szkodzi jej tylko nastawienia Autora względem spraw religijnych....

Anna | 2016-11-26
Na półkach: Antyk G, Posiadam, Przeczytane