Zaskoczony radością

Tłumaczenie: Magda Sobolewska
Wydawnictwo: Esprit
7,63 (198 ocen i 39 opinii) Zobacz oceny
10
15
9
42
8
45
7
66
6
18
5
6
4
4
3
2
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Surprised by joy
data wydania
ISBN
978-83-61989-36-3
liczba stron
352
język
polski
dodał
A--

Chłopiec, który wspólnie z bratem wymyśla tajemnicze królestwo Boxen i przez kilka lat spisuje jego kroniki. Uczeń wiktoriańskiej szkoły z internatem prześladowany przez kolegów i emocjonujący się muzyką Wagnera. Młody żołnierz, ateista, który na froncie I wojny światowej, nie zwracając uwagi na ostrzał ze strony nieprzyjaciela, czyta książki. Przyjaciel J.R.R. Tolkiena, profesor Oksfordu,...

Chłopiec, który wspólnie z bratem wymyśla tajemnicze królestwo Boxen i przez kilka lat spisuje jego kroniki. Uczeń wiktoriańskiej szkoły z internatem prześladowany przez kolegów i emocjonujący się muzyką Wagnera. Młody żołnierz, ateista, który na froncie I wojny światowej, nie zwracając uwagi na ostrzał ze strony nieprzyjaciela, czyta książki. Przyjaciel J.R.R. Tolkiena, profesor Oksfordu, nawrócony chrześcijanin, twórca Narnii... C.S. Lewis często, posługując się sylwetkami swoich bohaterów, przeszukiwał odpowiedzi na najważniejsze dla siebie pytania ? o naturę rzeczywistości, piękno, cierpienie, wiarę. Swoją własną historię opowiada w niezwykłej, pasjonującej autobiografii z lekkością, która przywodzi na myśl jego najlepsze powieści. Zaskoczony radością to barwna opowieść o dzieciństwie i młodości pisarza. Portrety ojca, kolegów szkolnych i nauczycieli pozwalają wejść w świat Imperium Brytyjskiego przełomu wieków, w którym walczyły ze sobą pruderia z dekadencją, irlandzkość z angielskością, a także wiara z ogarniającym uniwersytety i salony ateizmem. Jednak głównym tematem Zaskoczonego radością jest utrata wiary przez pisarza i jego powrót do chrześcijaństwa. To opowieść o dylematach młodości, dojrzewaniu, wadzeniu się z Bogiem i odnajdywaniu na nowo Radości, jak Lewis nazwał swoją drogę poszukiwania wiary. Zaskoczony radością to wciągająca autobiografia duchowa oraz świadectwo wiary i nawrócenia, posiadające w sobie szczerość i siłę Wyznań św. Augustyna.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (808)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2573
jatymyoni | 2018-10-16
Przeczytana: wrzesień 2018

Co to jest Radość?
„wszystkie te wydarzenia miały cechę wspólną; przynosiły ze sobą niezaspokojone pragnienie, które samo w sobie było godniejsze pożądania niż cokolwiek, co mogło by je zaspokoić. Taki właśnie stan nazywam Radością.”
Takiej Radości szukał, aż wreszcie ją znalazł.
Wspaniała biografia wspaniałego pisarza, filozofa, naukowca i teologa. W tej autobiografii przedstawia jakim człowiekiem uczyniło go jego dzieciństwo i młodość. Jaki wpływ na niego mieli ludzie go otaczający, a także przeczytane książki, poezja, muzyka i przyroda. Można by ją nazwać autobiografią duchowa, skupia się w niej na własnych uczuciach, odczuciach i na niesamowitej wyobraźni. Opowiada o dylematach młodości, o dojrzewaniu, wadzeniu się ze światem i z Bogiem, o szukaniu Radości. Przedstawia drogę od dziecięcej wiary, poprzez ateizm do wiary dojrzałej.
Przeraził mnie opis funkcjonowania prywatnych szkół i panujące w nich stosunki między uczniami. Zachwycał mnie takt w wypowiedziach o innych...

książek: 1247
Bożena | 2017-02-22
Przeczytana: 19 lutego 2017

Piękna i ważna dla mnie książka, do której na pewno jeszcze wrócę.
Podoba mi się uczciwość z jaką autor opowiada o swoim życiu i przemianach, które przechodził. Jestem pod wrażeniem wielkiego taktu w wypowiedziach o osobach, które w różny sposób wpłynęły na Autora. Teraz to już rzadko spotykane w książkach autobiograficznych.
Poza tym jest to w dużym stopniu książka o lekturach i ich wpływie na myślącego, wrażliwego człowieka i to na każdym etapie jego rozwoju. Książkach, po które często nie sięgamy, bo po prostu są za trudne, wymagające zbyt wielkiego zaangażowania intelektualnego i duchowego.

książek: 1927
Piotr | 2011-05-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 maja 2011

Przyznam się bez bicia że nie czytałem nigdy wcześniej żadnej książki tego autora, oczywiście pomijając "Opowieści z Narnii" czy "Lew, czarownica i stara szafa". Ale ta książka w jakiś sposób mnie przyciągała. Dobrotliwa twarz uśmiechającego się mężczyzny na okładce z tłem zgniłej zieleni jakoś dziwnie budziła we mnie zaufanie. A tak naprawdę nie wiedziałem czego mogę się po tej książce spodziewać. Postanowiłem ją zdobyć i dać jej szansę.

Książkę czytałem po kawałku przez blisko tydzień, delektując się każdym zdaniem tego inteligentnego autora. A o czym pisze? Na początku już zaznacza iż nie jest to autobiografia, ale ja bym w tej kwestii dyskutował. Jak więc można nazwać duży odcinek swojego życia opisany z detalami i refleksjami? Autor pisze że ta książka jest po części odpowiedzią na to jak z bycia ateistą stał się chrześcijaninem. Mnie zaskoczył styl jakim pisze autor i czasami zbyt intymne szczegóły ze swojego młodzieńczego życia. W pewnych chwilach miałem wrażenie że...

książek: 619
Wiktoria | 2010-12-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Moje! :)
Przeczytana: 07 grudnia 2010

Powiedzieć, że Lewis jest moim ulubionym pisarzem, to tak, jakby stwierdzić, że lubię chleb z masłem. Zjadam kromkę i sięgam po następną. Okruszki spadają ze stołu. Żołądek trafi. I koniec.
Książki Lewisa nie są dla mnie czymś, co czytam i odkładam na półkę. Bo ten autor już dawno przestał być dla mnie ulubionym pisarzem, stał się czymś o wiele bliższym. I śmieszne może wydać się to, że uważam spotkanie z Lewisem za jedną ze wspanialszych rzeczy, jaka mnie spotka po śmierci.

Przyjaciół łączy zaufanie. Ono także łączy czytelnika i pisarza, który pisze autobiografię. Każdy opowiada o sobie inaczej. A jak opowiada Lewis? On poraża niesamowitą szczerością i otwartością. Pięknem w szczegółach i mądrością w pominięciach. Otwiera się przed nami w „Zaskoczonym radością” i opowiada o całym swoim życiu, o drodze do wiary, o ateizmie, miłości do książek, pisarstwie, rodzinie, bólu i radości. To, co pomija, nie jest ukryciem czegokolwiek przed czytelnikiem. Głównie skupia się w tej książce na...

książek: 333
BIETKA | 2015-11-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 listopada 2015

Moim preludium do zapoznania się z tym oryginalnym pisarzem brytyjskim, naukowcem, słynnym twórcą fantastycznych Opowieści z Narni był film "Cienista dolina" (1993). Dotąd jestem pod jego wrażeniem! To fabularyzowana historia związku Lewisa z amerykańską pisarką, Joy Gresham.
" Zaskoczony radością" nie jest typową, pełną autobiografią. Obejmuje dzieciństwo Autora i początki jego młodości. To poruszająca, intymna narracja.
Szczera, sentymentalno-liryczna, nie tylko subiektywna, ale i obiektywna.
Wobec siebie i "tamtych dobrych czasów" ( jak z pewną dozą ironii zaznaczył)
epoki edwardiańskiej.
Jeden z rozdziałów nosi tytuł" Obóz koncentracyjny"- drgnęłam. Ależ nie, to nie obóz z czasów Holocaustu II wojny światowej! Takim określeniem, apologeta chrześcijańki objął szkoły prywatne, te o złej sławie, złym systemie nauczania, naznaczone nudą i cierpieniem uczniów.
Pisarz nie podaje prawdziwych miejscowości, nazywa je umownie, np. Belsen.
Możliwie dokładnie opisuje swoje przeżycia,...

książek: 2285
kasandra_85 | 2012-05-19
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: maj 2012

http://kasandra-85.blogspot.com/2012/05/zaskoczony-radoscia-cslewis.html

książek: 1293
Aisling | 2014-12-13
Na półkach: Przeczytane

Tytuł oryginalny to "Surprised by Joy" (jeszcze jest jakiś drugi człon, ale ten jak dla mnie jest najważniejszy). Tłumaczenie tytułu pokrywa się z tymi słowami. Jednak ja go rozumiem także jako 'Zaskoczony przez Joy'. Żona Lewis'a tak właśnie się nazywała.
A tak poza tym to jak wielu innych ludzi, ja także jestem pod wrażeniem prozy tego człowieka.

książek: 1032
danieltrn | 2010-12-09
Przeczytana: 28 listopada 2010

W jaki sposób dojść do prawdziwej wiary? Na to pytanie nie ma na pewno zbyt prostej odpowiedzi. Każdy człowiek musi przejść z pewnością swoją własną drogę do poznania Boga. Czasem jest ona prosta, innym razem usiana różnymi przeszkodami. Jeden z największych autorytetów w dziedzinie religii, C.S. Lewis postanowił przedstawić czytelnikom swoją własną drogę, która z pewnością do najłatwiejszych nie należała. Uczynił to w autobiografii pt. „Zaskoczony radością- moje wczesne lata”

Lata młodości mają kluczowe znaczenie chyba dla każdego człowieka. To okres nauki i pierwszych doświadczeń w każdej dziedzinie życia. A życie dla Lewisa wcale nie było zbyt łaskawe. Bardzo szybko stracił matkę. Przechodził przez kolejne etapy edukacji, które również nie należały do najłatwiejszych. W swojej autobiografii Lewis znakomicie opisuje angielskie szkolnictwo swoich czasów. I skomplikowane relacje panujące w ówczesnych szkołach. Angielski pisarz spotyka na drodze wielu nauczycieli, którzy...

książek: 312
Violy | 2011-01-01
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 28 grudnia 2010

Clive Staples Lewis - znany jest praktycznie każdemy z "Opowieści z Narnii" oraz bestsellerowej powieści "Dopóki mamy twarze". Szczerze mówiąc, jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Nigdy szczególnie nie interesowałam się "Opowieściami z Narnii", gdyż po obejrzeniu filmu uznałam, że jest to książka dla dzieci i nie znajdę w niej nic ciekawego. Jednocześnie też stworzyłam pewien dystans do utworów pana Lewisa. Teraz, kiedy jestem już po lekturze, myślę, że jednak należy do nich wrócić, mimo wcześniejszych uprzedzeń.

W książce "Zaskoczony radością" autor przedstawia nam swoją autobiografię w sposób, w jaki zapewne nikt by jej nie ukazał. Nie ma w niej żadnych przebarwień ani zniekształceń. Pan Lewis jest wobec czytelnika szczery. Ujawnia całe swoje życie, nie wstydzi się tego co robił, ani nic nie ukrywa.

Książka ta wywołała dosłowną burzę w mojej głowie. Przeraziła mnie wizja szkoły, do jakiej uczęszczał. Pederastia jest czymś wiadomym. W XXI w. każdy chyba o niej...

książek: 627
nikalil | 2011-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2011

Jeśli można zamknąć w słowach ponadczasowe prawdy o życiu, zapisać na papierze myśli i umieścić tam emocje, które pochłoną czytelnika do reszty, to tylko opowiadając historię swojego własnego życia. My jesteśmy twórcami dialogów, ale scenerię wybiera Bóg, a to dodaje naszej opowieści niesamowitego wyrazu - odrobiny magii, z którą nie może konkurować ludzka wyobraźnia. C.S. Lewis w książce: 'Zaskoczony radością' dzieli się z czytelnikiem wspomnieniem całego swojego życia...

"Chwile nagłej radości znaczą we wspomnieniach o wiele więcej niż długie lata szczęścia."

'Zaskoczony radością' to chłopiec żyjący w świecie wyobraźni, który skrywa siebie pod maską zarozumialca. Tworzy on w głowach nieistniejące krainy, czyta więcej niż jest w stanie powiedzieć, a ponad wszystko kocha książki i otaczającą go ciszę. Zewnętrzny świat to dla niego miejsce codziennych zmagań z rzeczywistością, wewnętrzny oznacza przygodę, działanie, szczęście...
'Zaskoczony...' to także tracący wiarę młodzieniec....

zobacz kolejne z 798 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd