The Commitments

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Cykl: The Commitments (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Commitments
8372982066
Irlandia, muzyka
Inis

Życie w Dublinie lat dziewięćdziesiątych nie nastraja zbyt optymistycznie. Jednakże kilkoro młodych ludzi postanawia wyjść z zamkniętego kręgu szarej rzeczywistości i zakłada zespół soulowy - The Commitments - by nieść nadzieję Irlandczykom. W czasie prób i koncertów młodzi ludzie uczą się nie tylko wspólnego działania, uczą się też mówić o sobie i swoich problemach. I choć nie odnoszą sukcesu komercyjnego, zwyciężają dzięki muzyce i przyjaźni: dorastają i odnajdują duszę.

Roddy Doyle urodził się w 1958 roku w Dublinie. Jest autorem powieści: „Dzidziuś”, wydanej w 1990 roku i sfilmowanej przez Stephena Frearsa; „Furgonetka”, nagrodzonej w 1991 roku Booker Prize i także sfilmowanej; „Paddy Clark Ha Ha Ha”, która dwa lata później zdobyła Booker Prize i była najlepiej sprzedającą się książką w historii tej nagrody. Przetłumaczono ją na dziewiętnaście języków.

Książka „The Commitments” jest powieściowym dediutem Roddy'ego Doyle'a i od razu stała się bestsellerem. Na jej podstawie powstał głośny film, którego reżyser, Alan Parker, posiada niezwykłą wręcz umiejętność przekonywania do roztaczanej na ekranie wizji. Podczas oglądania rodzi się wrażenie, że zespół, powołany do życia na kartach powieści, istnieje naprawdę i wystarczy włączyć radio, by go posłuchać.

[Zysk i S-ka, 2002]

qbard | 2013-11-01

Dla kogoś, kto lubi muzykę, to wspaniała książka. Krótka ale zawierająca w sobie mnóstwo wspaniałych piosenek, pasję młodych muzyków z Dublina i nadzieję na lepsze życie.

Eliza | 2011-06-13

Krótka i przyjemna. W sam raz na bezsenną noc :)

Kora800 | 2011-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2011

Spodziewałam się nieco lepszej książki a okazala sie po prostu dobra....dobre i to.

ireeeth | 2015-07-18
Przeczytana: 16 lipca 2015