Chrześcijanie. Chrzest króla

Tłumaczenie: Beata Spieralska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Chrześcijanie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bellona
Baptême du roi
831110255-4
historyczna
kamk

Chrzest króla został osadzony w czasach po upadku Cesarstwa Rzymskiego, w okresie wędrówek ludów. Opowiada historię Franków salickich, którym dzięki wsparciu Kościoła katolickiego udało się rozciągnąć wpływy na obszar całej północnej Galii. W zamian za to, Frankowie bronili interesów Kościoła w konflikcie z heretyckimi arianami. Najważniejszym plonem wzajemnej współpracy był jednak pierwszy w historii chrzest króla. Zaszczytu tego dostąpił wywodzący się z dynastii Merowingów Chlodwig. O tym i innych wydarzeniach barwnie opowiada narrator powieści, dawny współpracownik Chlodwiga, fikcyjny Parteniusz. Zaczyna od obrony Paryża przed Hunami, a kończy na śmierci swego pana. Główni bohaterami jego opowieści są otoczone nimbem legendy postaci historyczne: święta Genowefa, patronka Paryża, święty Remigiusz, biskup Reims, święta Klotylda, małżonka Chlodwiga. No i oczywiście sam Chlodwig, pierwszy koronowany władca z dynastii Merowingów.

Adam | 2017-01-17
Przeczytana: listopad 2014