Wyzwanie czytelnicze LC

Cudzoziemka

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
6,73 (4446 ocen i 248 opinii) Zobacz oceny
10
197
9
426
8
669
7
1 435
6
824
5
515
4
151
3
159
2
29
1
41
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
83-211-0287-5
liczba stron
185
kategoria
klasyka
język
polski

Literatura, nie tylko chyba nasz, nie zna zjadliwszego portretu matki, będącego dziełem córki. I nigdy żadna córka nie dała wspanialszego świadectwa żywionych wobec matki uczuć ekstatycznych. (...) "Dno duszy, do którego staraliśmy się dotrzeć z bohaterką w udręczeniu, w jakimś momencie samo rozsuwa się przed nami i ukazuje swój gwiaździsty firmament" - pisał autor "Sklepów Cynamonowych" w...

Literatura, nie tylko chyba nasz, nie zna zjadliwszego portretu matki, będącego dziełem córki. I nigdy żadna córka nie dała wspanialszego świadectwa żywionych wobec matki uczuć ekstatycznych. (...) "Dno duszy, do którego staraliśmy się dotrzeć z bohaterką w udręczeniu, w jakimś momencie samo rozsuwa się przed nami i ukazuje swój gwiaździsty firmament" - pisał autor "Sklepów Cynamonowych" w entuzjastycznej recenzji z "nowej powieści Kuncewiczowej" w roku jej ukazania się nakładem Roju. Seans psychoanalityczny niepostrzeżenie przekracza teren psychologii, by wprowadzić nas w sferę ostatecznych zagadnień życia. Jeden z nieczęsto zdarzających się wypadków, kiedy autor wychodząc z obserwacji bliskiej osoby, dochodzi do konkluzji ocierających się o eschatologię, oto casus "Cudzoziemki". (...)

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (8626)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 980
nadzieja1925 | 2018-09-20
Przeczytana: 20 września 2018

"Bóg dał, Bóg wziął."

Szukacie ciekawego obrazu kobiety w literaturze? W takim razie dobrze trafiliście, bo Róża to bardzo ciekawa postać. Jest to zgorzchniała i niemiła osoba, którą poznajemy już jako dojrzałą kobietę. Z niespełnionymi marzeniami w sferach zawodowych jako wielka artystka. Z niespełnioną miłością do Michała. Z niespełnioną rolą żony i matki. Możnaby długo wymieniać, w każdym razie ona znalazłaby jeszcze tysiąc innych powodów, żeby być nieszczęśliwą. I tak ze spotkania w salonie z mężem Adamem, z synem i synową, a w późniejszym czasie i z córką, jej myśli biegną do przyszłości. Pokazuje nam swoją podróż przez życie, przez różne kraje, gdzie zawsze była tylko "Cudzoziemką".

Bardzo przystępna książka, którą czyta się za jednym zamachem. Polecam!

książek: 2135
Wojciech Gołębiewski | 2015-10-10
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 października 2015

Nie bujajmy się, Kuncewiczowa (1895-1989) jest typową "autorką jednej książki" ("Tristan 1946" nie umywa się do "Cudzoziemki"). Ta, wydana w 1936 roku, uchodzi za osiągnięcie literackie "psychologizmu okresu międzywojennego". Akcja utworu rozgrywa się niby w jednym dniu a "niby", bo wspomnienia, dygresje i retrospekcje rozszerzają czas niemożebnie. Autorka poszukuje u nas empatii dla swojej bohaterki, zgryźliwej starej baby, która bezpardonowo wyżywa się na innych, bo jej się życie nie ułożyło. Trochę pokory by się jej przydało, a nie niezasłużonego współczucia.

Wg "Słownika terminów literackich":
"psychologizm (gr. psyche -dusza, logos - słowo) - nurt w XX wiecznej prozie i w dramacie, charakteryzujący się zainteresowaniem sferą wewnętrznych przeżyć człowieka, analizą psychologicznych motywów jego zachowań, uczuć i emocji. Pisarze reprezentujący ten kierunek ...

książek: 370
Justyna | 2016-06-09
Na półkach: Przeczytane, 2016 :)
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Przed napisaniem recenzji przejrzałam te dostępne na LC. I zgadzam się, że wielu Róża może denerwować. Nie jest ona typem człowieka, który wzbudza w człowieku sympatię. Bohaterowie a także po trochę czytelnicy z nieufnością i lękiem podchodzą do tej bohaterki. Wszystkie złe emocje, którymi Róża dzieli się ze światem spowodowane rozgoryczeniem, smutkiem, tęsknotą, zawodem, rozczarowaniem wywarły ogromny wpływ na otoczenie, w którym żyła i na którym chciała się zemścić za to co spotkało ją. Dla mnie jednak Róża to przede wszystkim osoba niezrozumiana, samotna, pozbawiona miłości i przyjaźni ze strony innych ludzi. Mąż, dzieci, najbliżsi jej ludzie zamiast otoczyć ją miłością uciekali w strach. Nie oceniam absolutnie zachowania tych postaci, nie jest łatwo znosić przykrości, krytyczne uwagi, zmienne nastroje i chęć dominacji innej osoby. Róża przez wiele lat żyła schwytana w sidła swoich emocji, których nikt nie rozumiał, zamknęła się przed światem, żyła w swoim prywatnym świecie....

książek: 630
sola255 | 2015-01-21
Na półkach: Przeczytane, Klasyka

Tę książke odkryłam kiedyś przypadkiem .Leżała sobie na pólce nawet nie wiem skad sie wzieła .Za to jak zaczęłam czytać.... Mistrzowsko nacechowany dwoisty charakter Róży.Kobieta zdradzona przez ukochanego Michała w młodych latach nie potrafi przejśc do przyszłości.Rozpamiętuje przeszłośc i mści sie na rodzaju męskim, tym co ma pod ręką, czyli mężem Adamem ( nawiasem mówiąc mąż ja kocha)
Nie potrafi obdarzyć mądrym uczuciem dzieci. Ogólnie jest jędzowata , nieszczęśliwą kobietą , niespełnioną skrzypaczką ozywającą tylko przy muzyce , ale kiedy chce potrafi być cudowna kobietą z bogatym wnętrzem. Tytuł Cudzoziemka pasuje do Róży doskonale ponieważ dotyczy nie tylko braku akceptacji siebie i najbliższych .Ona od najmłodszych lat nie pasowała też do miejsc w których przyszło jej żyć . Wyobcowana , zawsze na marginesie odnajdowała się tylko w świecie muzyki. Bardzo tragiczna postac i trudno szukac tu pozytywnych cech , ale o dziwo w ogólnym rozrachunku wspólczułam jej.

książek: 1803

przez cały czas czytania bohaterka doprowadzałą mnie do szaleńczych pasji. Jest niewielu bohaterów do których miałem tak emocjonalny stosunek. Z drugiej strony widziałem kobietę o niespełnionych ambicjach, marzeniach i miłości, obcą w Polsce bo z Rosji i obcą w Rosji bo z Polski.

książek: 2561
Reminiscencja | 2011-03-10
Przeczytana: 10 marca 2011

Myślałam, że bardziej irytującej bohaterki niż Izabela Łęcka nie da się stworzyć... Myliłam się! Róża jest denerwująca, drażni i prawie na każdym kroku chciałoby się ją przegonić.
Ale książka ma swój urok i wszystko jest tam dla mnie idealne :)

książek: 753
KsiążeczkowyPotwór | 2010-03-24
Przeczytana: 24 marca 2010

"Cudzoziemka" to prawdziwa perełka. Autorka we wspaniały i poruszający sposób opisuje złożoną psychikę głównej bohaterki.Róża Żabczyńska jest wielką indywidualistką, która na skutek niesprzyjających warunków jest niedouczoną artystycznie skrzypaczką.Mimo wielkiego talentu nie udało jej się zrobić kariery. W młodości szaleńczo zakochana, zdradzona przez obiekt swych westchnień, nie potrafi odnaleźć się w matni uczuć. Darzy nienawiścią i wstrętem swojego męża, całe życie boleje nad stratą ukochanego.Bez żadnych skrupułów zatruwa życie swojej rodzinie, obwiniając ich, jak i wszystkich i wszystko dokoła, za swe życiowe niepowodzenia i zaprzepaszczoną karierę. Przejawia skłonności do agresji, w jej zachowaniu rysują się ogromne skrajności.Całe życie towarzyszy jej uczucie obcości, braku zrozumienia, sama określa się mianem „cudzoziemki”. Odczuwa silny kompleks niższości spowodowany życiowymi porażkami, by go przezwyciężyć narzuca swój sposób bycia otoczeniu.Jej psychika pełna jest...

książek: 289
Magdalena | 2014-02-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 lutego 2014

Ciekawa książka. Pomimo to, iż bardzo złościłam się na tę bohaterkę, Różę to polubiłam ją. Jej po prostu chyba nie da się nie lubić ;)
Myślę, że warto przeczytać tę książkę :D Polecam :>

książek: 3104
gwiazdka | 2012-10-16
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 16 października 2012

„Niezwykły, poruszający portret psychologiczny kobiety niespełnionej, zawiedzionej i nieszczęśliwej.” Rzeczywiście, książka niezwykła, pięknie napisana, wspaniały portret kobiety nieszczęśliwej i niespełnionej, ale to chyba za skromny opis. Dla mnie nieszczęśliwe i niespełnione życie Róży było wynikiem tego, co kryło się w niej samej, a nie przyczyną niejako pierwotną. Na podstawie wspaniałego obrazu stworzonego przez Kuncewiczową bohaterka była albo potworem albo raczej kobietą chorą, która nie umiała pomóc sama sobie i której nikt inny nie umiał czy nie chciał pomóc. O ile irytującą postać Róży mogłam jakoś zrozumieć- tłumaczyło ją jej nieszczęście czy choroba- o tyle nie umiałam zrozumieć postępowania jej bliskich, którzy godzili się z jej fanaberiami, akceptowali fakt swojego poniżania. Książka ciągle wywołuje silne emocje, ciągle aktualna tematyka mimo upływających lat. Pewnie zawsze taka ponadczasowa pozostanie.

książek: 267
Bianka | 2017-10-30
Przeczytana: październik 2017

Można by równie dobrze nazwać ją "kosmitką". Ale fakt pozostaje faktem – Róża pozostaje kimś "obcym". Źle się czuje w Polsce, bo pochodzi z Rosji, a w Rosji też nie za dobrze, bo to "ta z Polski" (miałam kiedyś taką koleżankę w szkole - ojciec Francuz, matka Ukrainka, a ona sama Polka, ale właściwie sama nie wiedziała kim jest – trochę w rozkroku, za przeproszeniem). Ale nie to zrobiło na mnie największe wrażenie w trakcie odsłuchiwania tego audiobooka. Słuchałam tego ze strachem. Zastanawiałam się w międzyczasie, jak będzie wyglądało moje życie i jaka JA będę za powiedzmy... 20 lat (pod warunkiem, że będzie mi dane tyle żyć). Nie twierdzę, że moje życie to pasmo sukcesów i szczęścia i w związku z tym nie mam szans stać się po latach aż tak zgryźliwa. Ale pod wpływem tej lektury zaczęłam patrzeć na siebie z boku i zastanawiać się jaka jestem dla innych na co dzień. O rety! Mam nadzieję, że daleko mi do tej przepełnionej goryczą porzuconej kochanki i niedoszłej artystki! Raczej nie...

zobacz kolejne z 8616 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd