rozwińzwiń

Wyprawa Orinoko-Amazonka

Okładka książki Wyprawa Orinoko-Amazonka Alain Gheerbrant
Okładka książki Wyprawa Orinoko-Amazonka
Alain Gheerbrant Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Naokoło Świata literatura podróżnicza
386 str. 6 godz. 26 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Seria:
Naokoło Świata
Tytuł oryginału:
L’expedition Orénoque-Amazone
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
1961-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1961-01-01
Liczba stron:
386
Czas czytania
6 godz. 26 min.
Język:
polski
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
813
802

Na półkach: , , , , ,

Rzeczywiście jest tak, że ta książka „rozkręca” się dopiero po kilkudziesięciu stronach. Jej początek jest taki jakiś... zakręcony. Narracja odbiega tutaj nieco od tego, czego oczekiwałbym po typowej relacji z wyprawy podróżniczej z połowy XX-go wieku. Miałem nawet skojarzenia z „Ceną strachu” Arnauda.

Ale wytrwać naprawdę warto. Już drugi rozdział jest spójniejszy, narracja bardziej chronologiczna i sfokusowana na wydarzeniach. Francuscy odkrywcy i filmowcy podróżują przez niedostępne tereny na pograniczu wenezuelsko-brazylijskim, nagrywają tysiące metrów unikalnych ujęć ze spotkań z tubylcami (między innymi z wojowniczymi Yanomami),cierpią z powodu głodu, wilgoci, gorąca, chorób tropikalnych, komarów i piranii. Po czym tracą prawie cały zebrany materiał etnograficzny podczas przeprawy przez porohy Rio Uraricoera, dopływu Amazonki.

Alain Gheerbrant wykazuje się bez wątpienia sporym talentem pisarskim. Jego opisy są bardzo obrazowe, trudno się nudzić przy lekturze. Autor pokazuje świat, którego dzisiaj już nie ma. Ocalałe fragmenty zapisów audiowizualnych tej wyprawy są unikatowym świadectwem odwagi i determinacji jej uczestników. „Wyprawa...” jest równocześnie dowodem na to, że muzyka potrafi łączyć nawet najbardziej różniące się od siebie kultury. Gheerbrant odtwarzał Indianom płyty z muzyką europejską oraz nagrane już w Ameryce zapisy rytualnych pieśni indiańskich. Zrobiły one na słuchaczach piorunujące wrażenie i przyczyniły się walnie do sukcesu tej ekspedycji. Opisy takich muzykalnych spotkań w lesie równikowym mają nadal, po równo 70 latach, coś z magicznych kadrów filmu Wernera Herzoga pt. „Fitzcarraldo”.

Rzeczywiście jest tak, że ta książka „rozkręca” się dopiero po kilkudziesięciu stronach. Jej początek jest taki jakiś... zakręcony. Narracja odbiega tutaj nieco od tego, czego oczekiwałbym po typowej relacji z wyprawy podróżniczej z połowy XX-go wieku. Miałem nawet skojarzenia z „Ceną strachu” Arnauda.

Ale wytrwać naprawdę warto. Już drugi rozdział jest spójniejszy,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
194
194

Na półkach:

Książka dość długo się rozkręca, ale po ok 100 stronach staje się na tyle ciekawa, że ciężko przestać czytać. Wydanie z 1961 roku może nie zachęca, ale warto się przełamać. Realne przygody francuskiej ekspedycji pokazują świat, którego obecnie już nie zobaczymy. Technologia, poznanie innych amazońskich plemion a także ich orientacja w świecie poszła znacząco do przodu. Przyjemna pozycja na długie nudne wieczory. Będzie jak świeca wlewająca ciepły wosk na zmarzłą powierzchnię dnia.

Książka dość długo się rozkręca, ale po ok 100 stronach staje się na tyle ciekawa, że ciężko przestać czytać. Wydanie z 1961 roku może nie zachęca, ale warto się przełamać. Realne przygody francuskiej ekspedycji pokazują świat, którego obecnie już nie zobaczymy. Technologia, poznanie innych amazońskich plemion a także ich orientacja w świecie poszła znacząco do przodu....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    30
  • Przeczytane
    23
  • Posiadam
    17
  • Ulubione
    3
  • Naokoło Świata
    3
  • Naokoło świata
    3
  • Podróżnicze
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Podróże
    2
  • Amazonia
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wyprawa Orinoko-Amazonka


Podobne książki

Przeczytaj także