Wyprawa Orinoko-Amazonka

Okładka książki Wyprawa Orinoko-Amazonka Alain Gheerbrant
Okładka książki Wyprawa Orinoko-Amazonka
Alain Gheerbrant Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Naokoło Świata literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Naokoło Świata
L’expedition Orénoque-Amazone
Wydawnictwo Iskry
1961-01-01
1961-01-01

Rzeczywiście jest tak, że ta książka „rozkręca” się dopiero po kilkudziesięciu stronach. Jej początek jest taki jakiś... zakręcony. Narracja odbiega tutaj nieco od tego, czego oczekiwałbym po typowej relacji z wyprawy podróżniczej z połowy XX-go wieku. Miałem nawet skojarzenia z „Ceną strachu” Arnauda.

Ale wytrwać naprawdę warto. Już drugi rozdział jest spójniejszy, narracja bardziej chronologiczna i sfokusowana na wydarzeniach. Francuscy odkrywcy i filmowcy podróżują przez niedostępne tereny na pograniczu wenezuelsko-brazylijskim, nagrywają tysiące metrów unikalnych ujęć ze spotkań z tubylcami (między innymi z wojowniczymi Yanomami),cierpią z powodu głodu, wilgoci, gorąca, chorób tropikalnych, komarów i piranii. Po czym tracą prawie cały zebrany materiał etnograficzny podczas przeprawy przez porohy Rio Uraricoera, dopływu Amazonki.

Alain Gheerbrant wykazuje się bez wątpienia sporym talentem pisarskim. Jego opisy są bardzo obrazowe, trudno się nudzić przy lekturze. Autor pokazuje świat, którego dzisiaj już nie ma. Ocalałe fragmenty zapisów audiowizualnych tej wyprawy są unikatowym świadectwem odwagi i determinacji jej uczestników. „Wyprawa...” jest równocześnie dowodem na to, że muzyka potrafi łączyć nawet najbardziej różniące się od siebie kultury. Gheerbrant odtwarzał Indianom płyty z muzyką europejską oraz nagrane już w Ameryce zapisy rytualnych pieśni indiańskich. Zrobiły one na słuchaczach piorunujące wrażenie i przyczyniły się walnie do sukcesu tej ekspedycji. Opisy takich muzykalnych spotkań w lesie równikowym mają nadal, po równo 70 latach, coś z magicznych kadrów filmu Wernera Herzoga pt. „Fitzcarraldo”.

Ale wytrwać naprawdę warto. Już drugi rozdział jest spójniejszy,...

Książka dość długo się rozkręca, ale po ok 100 stronach staje się na tyle ciekawa, że ciężko przestać czytać. Wydanie z 1961 roku może nie zachęca, ale warto się przełamać. Realne przygody francuskiej ekspedycji pokazują świat, którego obecnie już nie zobaczymy. Technologia, poznanie innych amazońskich plemion a także ich orientacja w świecie poszła znacząco do przodu. Przyjemna pozycja na długie nudne wieczory. Będzie jak świeca wlewająca ciepły wosk na zmarzłą powierzchnię dnia.

• Naokoło Świata
  • Naokoło świata