Nowe Ateny. Traktat Dubitantius

Seria: Bibliotheca Curiosa
Wydawnictwo: Atut
historia
Jeanpaul

Dubitantius to jeden spośród dwudziestu ośmiu „tytułów” pierwszego tomu Nowych Aten, dzieła kompilacyjnego o charakterze encyklopedycznym wydanego w połowie XVIII w. we Lwowie. Traktat jest niezwykle reprezentatywny zarówno dla tej encyklopedii, jak i tradycyjnego modelu uczoności, bliskiemu jej autorowi. To on przede wszystkim dostarczył argumentów najzagorzalszym krytykom dzieła, uważającym Chmielowskiego za naiwnego kompilatora oderwanego od rzeczywistości. Krytyczny komentarz, jakim opatrzono niniejszą edycję, pozwala przyjrzeć się bliżej metodzie Chmielowskiego, ocienić jego warsztat, przekonać się, do jakich autorów sięgał i w jaki sposób zestawiał ze sobą opinie wyczytane w różnych źródłach.

źródło opisu: http://www.atut.ig.pl/?491,nowe-ateny

źródło okładki: http://www.atut.ig.pl/?491,nowe-ateny