Japonia - trzecie mocarstwo

literatura faktu
karasuhebi

tomsn | 2011-03-20
Przeczytana: 20 marca 2011

Przede wszystkim solidne opracowanie informacyjne. Dotyczy analizy wskaźników produkcji i jej tendencji w latach 50, 60 i 70-tych. Gospodarka i społeczeństwo w obliczu wielkiego przyspieszenia, definiowanego jako skok, albo "cud" gospodarczy. Na pewno nie polecam czytelnikom, którzy łatwo się nudzą. To typowe opracowanie z historii gospodarczo-społecznej. Wiele w tym przewidywań, które czasem się sprawdziły (np. dominująca rola Chin) czasem nie. Dobre świadectwo epoki człowieka, który nie tylko słyszał, ale także widział na własne oczy.
Bardzo ciekawym świadectwem epoki także jest posłowie "wyjaśniające" Jerzego Lobmana. Po kolei punktuje on widzenie autora, wylicza jeggo błędy w burżuazyjno-kapitalistycznym rozumowaniu. Czytelnik dzisiejszy dostaje zatem w prezencie ciekawą polemikę polityczną czy polemikę między dyskursami. Dlatego polecam.

daruma_irl | 2012-07-25
kiniak_ | 2012-06-07