Rodzimy się z umarłymi

Born with the dead
83-85696-52-0
silverberg, śmierć, umieranie
zloty

Robert Silverberg jest jednym z najczęściej nagradzanych współczesnych pisarzy science fiction. Umiejętnie łączy w swojej twórczości motywy fantastyczne z filozoficznymi. W prezentowanej powieści wykorzystuje wątki religijne z Apokalipsy św. Jana. Książka składa się z trzech części. W pierwszej przedstawia historię głęboko zakochanego męża, który poszukuje kontaktu ze swoją zmarłą, a zarazem ożywioną żoną. Część druga to historia Tomasza Proroka, głoszącego nadejście końca świata. Wątek trzeci stanowią losy Martina Ballingera, genialnego artysty, który ponownie swe zdolności poprzez konfrontację ze śmiercią.

MontyP | 2015-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2015

Jest to zbiór 3 minipowieści mistrza Silverberga i dałbym mu co najmniej 8 gwiazdek, gdyby ktoś nie dołączył do zbioru minipowieści drugiej, która jest najsłabsza i w ogóle nie pasuje tematycznie do pierwszej i trzeciej. Te wymienione są zadumą nad śmiercią (umieraniem). Szczególnie pierwsza pokazała mi coś ze świata żywych nad czym się nigdy nie zastanawiałem. Pierwsza jest świetna! Trzecia trochę nijako się kończy, a spodziewałem się niespodzianek :). Warto przeczytać z wyjątkiem drugiej, bo ani zabawa wątkami biblijnymi, ani przesłanie do mnie nie trafiło.

Pete489 | 2014-07-15

Zbiór ten nie należy do szczytowych osiągnięć Silverberga.

W tytułowym opowiadaniu "Rodzimy się Umarłymi" zastosowano zombie-podobny pomysł: ludzie po śmierci, dzięki nowoczesnej technologii są ożywiani i żyją w odrębnym społeczeństwie. W moim odczuciu zarówno dziwny jak i niesmaczny tekst.

"Prorok Tomasz" nawiązuje do tematyki religijnej, rozważając mechanizmy powstawania szałów religijnych z powodu niewyjaśnionych zjawisk - bardzo silnie nawiązuje do "Nastania nocy" czy "Mask Czasu".

"Odchodząc" można potraktować jako rozważanie na temat sensu ludzkiego życia - Silverberg czyni to poprzez wykreowania świata, gdzie ludzie żyją bardzo długo. Gdy im się to nudzi, dokonują eutanazji na własne życzenie.

Nie budzi entuzjazmu, choć przeczytać można.

Kuba | 2015-10-08
Przeczytana: 08 października 2015

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. 3 opowiadania i każde z nich inne. Jedyny wspólny mianownik to tematyka - traktują o śmierci, ale każde w inny sposób.

"Rodzimy się z umarłymi" - bardzo dobre, 8/10
"Thomas prorok" - co najwyżej średnie, wręcz nudne, słabe, 4/10
"Odchodząc" - dobre, 6/10

Summa summarum: książeczka niczego sobie, Silverberg wykreował ciekawy, nietypowy świat z "nieumarłymi" ("Rodzimy się...") i dobrze ukazał rozterki człowieka, który chce umrzeć ("Odchodząc"), ale słabo wyszło mu opisanie kolejnych etapów upadku świata ("Thomas..."). Polecam dla fanów fantastyki, ale osoby szukające czegoś wybitnego zawiodą się. Szósteczka to, w mojej opinii, jedyne na co zasługuje to dzieło.

Leto Atryda | 2014-02-09
Przeczytana: 2013 rok

Polecam ludziom, którzy myślą o śmierci. Książka przedstawia na nią 3 ciekawe punkty widzenia. Może nie jest to arcydzieło, ale warto przeczytać:-)

książek: 1980
Jahty | 2011-10-22