O starzeniu się: Bunt i rezygnacja. Podnieść na siebie rękę: Dyskurs o dobrowolnej śmierci

Tłumaczenie: Bogdan Baran
Seria: Nowy Sympozjon
Wydawnictwo: Czytelnik
Über Das Altern: Revolte Und Resignation. Hand an Sich Legen.
starość, samobójstwo, bunt
filozofia i etyka
Raptozaur

W opisie kondycji człowieka Amery wyróżnia dwa przeciwstawne czynniki: uwarunkowanie cielesne i absolutną wolność. Pierwszy z nich jest przedmiotem analizy w tekście O starzeniu się, drugi - tematem książki Targnąć się na życie. W zamyśle autora obydwie książki miały się uzupełniać.

livrer | 2012-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2012

O starzeniu się. Podnieść na siebie rękę. Jean Amery - czyli wszystko czego nie wiecie o swoim życiu, bo boicie się zapytać. I słusznie.

PROSIMY USIĄŚĆ WYGODNIE I ODPRĘŻYĆ SIĘ

„Co to jest „niebieskie”? Trudno to wyjaśnić; jednak mógł, spytany o kolor niebieski, wskazać na swoja teczkę i powiedzieć: tu teraz niebieskie. Jak jednak miałby udostępnić komuś innemu swoje poczucie czasu? Nie było tu żadnego palca wskazującego, który można by wyciągnąć w stronę czegoś intersubiektywnie postrzegalnego.” (Amery, s.29)

Czym jest czas? Niektórzy myśliciele w sprytny sposób wymigiwali się od odpowiedzi. Sam św. Augustyn uczynił to z erudycyjną zwinnością godną egzaminowanego studenta: "Jeśli nikt mnie o to, nie pyta, wiem. Jeśli pytającemu usiłuję wytłumaczyć, nie wiem". Inni w prawdzie jej udzielali, lecz przyznajmy z pokorą - przeciętnemu zjadaczowi chleba niewiele rozjaśniała ona w głowie - przykładem Kant i jego ujęcie czasu jako apriorycznej formy zmysłowości. (że hę, co?) W jeszcze...

Sylen | 2014-11-19

Posępne arcydzieło, jedna z najważniejszych książek mojego życia. KAŻDY powinien je przeczytać, passusy z niego winno się studiować po przebudzeniu, w trakcie dnia, przed snem, należałoby nosić ten wstrząsający traktat zawsze przy sobie, co chwilę do niego wracać, należałoby go czytać niemowlakom od ich pierwszych dni na tym zboczonym, spartaczonym świecie.
I nigdy nie zapominać o treści tragicznego poematu Jeana Amery'ego.

Amused | 2015-11-28
Xanax | 2015-02-10