Raport o stanie wojennym

Wydawnictwo: Bellona
Raport o stanie wojennym
opowiadanie
hunter

Wydanie obejmuje opowiadanie "Notatki z codzienności"

wiking | 2011-07-19
Przeczytana: 2010 rok

"Spotkałem wybitnego artystę, który po 13 grudnia dał twarz reżimowej telewizji i zwymyślałem. Po latach mówił, że miał do mnie żal. Mnie też zabolało twoje legitymowanie tej ohydy, odparłem" (chodzi o Józefa Szajnę).
M. Nowakowski udowadnia, że aby być wielkim pisarzem nie trzeba się zaprzedawać władzy.
Innego wielkiego artystę potrkatował: "Nie podawaj mi ręki, nie traktuję twojego zaangażowania w sposób wyrozumiały i odwal się". To wyraz etycznego porządku, którego należy się trzymać, aby się nie roztopić w masie ludzi.
Opowiadania to obrazy z życia w prl - u niczym groteska, dziś chyba już nikt nie wierzy że żyliśmy w absurdzie, teraz też żyjemy w absurdzie tylko innego rodzaju i nikomu to nie przeszkadza, no prawie nikomu.
A w książce m.inn. historia internowanej polonistki liceum w obronie której stanęli uczniowie, postaci zomowców "ślepe bryły niewyżytej nienawiści" - janczarzy komunizmu, pojeni wódą i środkami farmakologicznymi, historia odbiornika tv spuszczonego na nysę...

chiave | 2012-10-28
Przeczytana: 28 października 2012

Nie jest to książka do połknięcia w dwa wieczory - a już na pewno nie dla kogoś, kto stan wojenny pamięta...
"Raport..." to zbiór krótkich opowiadań, jakby migawek, ukazujących Polaków w rozmaitych sytuacjach życiowych w jakich zastał ich stan wojenny i wobec rozmaitych wyborów, jakie na nich wymusił. Bohaterowie prezentują całe społeczne spectrum: starzy, młodzi, opozycjoniści i konfidenci, milicjanci i gospodynie domowe. Sytuacje w jakich ich ukazano są dla tamtego czasu absolutnie typowe, codzienne, można powiedzieć, że wręcz archetypiczne. Opisane w sposób pozbawiony patosu, z wielką prostotą, pozbawioną literackich zawijasów i może właśnie przez to tak przejmujące.
Z kolei "Notatki z codzienności" to rodzaj dziennika, zapiski Autora powstałe nieco później, ale dotyczące podobnych spraw: zmagania się Polaków z codziennością, konsekwencji ich wyborów politycznych, relacji międzyludzkich, etc. - a wszystko to na tle codziennych wydarzeń i rekwizytów.
Czytając, staję znowu...

Trithemius | 2016-07-13