Art déco 1910-1939
978-837506486-5
art deco, sztuka, XX wiek
sztuka
Róża_Bzowa

Art deco to okres prosperity lat dwudziestych i wybuch wielkiego kryzysu w latach trzydziestych, mieści w sobie zarówno splendor i przepych, jak i hedonizm epoki jazzu. Było stylem modnych dziewcząt, luksusowych liniowców oceanicznych, hollywoodzkich filmów oraz drapaczy chmur. Na scenie międzynarodowej art deco zawitało podczas wystawy światowej w 1925 roku w Paryżu. Tam też po raz pierwszy...

Na scenie międzynarodowej art deco zawitało podczas wystawy światowej w 1925 roku w Paryżu. Tam też po raz pierwszy przedstawiono osiągnięcia polskiej sztuki i to Polacy otrzymali wtedy najwięcej nagród. Do polskiego art d?co odwoływali się francuscy krytycy, wskazując na fakt twórczej kontynuacji sztuki francuskiej. Wpływ art deco był widoczny wszędzie: nurt ten zmienił panoramę Nowego Jorku, Warszawy i Szanghaju oraz nadał nowy kształt wszystkiemu - od modnych strojów wieczorowych po plastikowe radia. Wpłynął też na styl miejsc rozrywki i hoteli, barów, klubów nocnych i kin.
Mimo że art deco narodziło się przed I wojną światową jako "jednorazowe" dzieło sztuki bądź "edycja limitowana", stało się synonimem produkcji masowej i nowoczesności oraz było entuzjastycznie wykorzystywane przez popularyzatorów mody na całym świecie.
Ta bogato ilustrowana i wieloaspektowa książka jest napisana przez światowej sławy ekspertów. Dzięki wyjątkowym ilustracjom stanowi kluczową pozycję na temat najpopularniejszego stylu dwudziestego wieku.

Natalia | 2014-03-03
imperialista | 2012-11-21