Listy o modlitwie i moralności

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
"Prayer: letters to Malcolm"
83-211-0133-X
filozofia i etyka
danieltrn

Listy o modlitwie i moralności odsłaniają wszystkie zalety umysłu, postawy duchowej i stylu C. S. Lewisa. Owe zalety to analityczna dociekliwość i dbałość o rzetelne uzasadnienie własnych przekonań; zrozumienie i tolerancja dla przekonań odmiennych, umiejętność dostrzegania w nich raczej tego, co dobre, niż tego, co złe; jasność i elegancja wykładu, humor opisów, ciepła, by tak rzec, przekora argumentów, gdy jest ku temu sposobność, ale też, gdy potrzeba, skupienie i stanowczość. A także dar dialogowania, prowadzenia rzeczywistej rozmowy, jak w Listach o modlitwie (oryg. Prayer: Letters to Malcolm), kierowanych do przyjaciela, czy w Listach o moralności (oryg. The Screwtape Letters), pisanych przez diabła.
A przy tym wszystkim Lewisowi chodzi o sprawy dla chrześcijanina podstawowe i zarazem niezmiernie interesujące. W Listach o modlitwie o tę szczególną postać łączności z Bogiem — o modlitwę w całym bogactwie jej psychologicznych i metafizycznych aspektów. W Listach o moralności o kwestię obecności, natury, roli i miejsca zła w świecie stworzonym przez Boga.

arwen_livTyler | 2013-06-24
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka

Właściwie niedoczytane. Uznałam, że listy o modlitwie są dla mnie jeszcze za trudne. Za to "Listy starego diabła do młodego" bardzo mi się spodobały, szczególnie ich dość prosta, ale oryginalna forma. Lewsi był naprawdę wielkim człowiekiem. Bardzo mądrymi umiejącym się dzielić swoją widzą i doświadczeniem z innymi.

Tomek | 2016-07-04
moniqe1w | 2016-06-10