Pasje Jerzego Kosińskiego

Wydawnictwo: Polska Oficyna Wydawnicza BGW
83-7066-328-1
Róża_Bzowa

„Pasje Kosińskiego” to jedyna w skali światowej książka biograficzna, w której tworzeniu Kosiński – jej bohater – aktywnie uczestniczył. Po trzech latach rozmów, zbierania materiałów, wspólnych podróży, w styczniu 1991 roku, przed wyjazdem na Florydę, Kosiński czytał ostatnie fragmenty książki. Na dwa tygodnie przed samobójczą śmiercią (3 maja 1991r.) przeprowadziłem z Nim ostatni wywiad na...

Po trzech latach rozmów, zbierania materiałów, wspólnych podróży, w styczniu 1991 roku, przed wyjazdem na Florydę, Kosiński czytał ostatnie fragmenty książki. Na dwa tygodnie przed samobójczą śmiercią (3 maja 1991r.) przeprowadziłem z Nim ostatni wywiad na temat mającego niebawem powstać w Polsce AmerBanku, na którego otwarcie Kosiński wybierał się.
Książka jest niechronologiczną mozaiką – często przenikających się i uzupełniających pasji. Pisarstwo, joga, narty, polo, seks, życie towarzyskie, przyjaźnie, podróże, fotografia... oto dziedziny mające ogromny wpływ na dalekie od przeciętności życie Jerzego Kosińskiego.

źródło opisu: Z okładki

Róża_Bzowa | 2010-12-06
Przeczytana: 04 grudnia 2010

Książka, z którą nie wiem, co zrobić.

Z jednej strony cenna, bo zawiera słowa wypowiedziane przez samego Kosińskiego. Z drugiej z tego właśnie powodu niewiarygodna (nieobiektywnie pozytywna).

Mimo tego, że jest to książka tendencyjna (pokażmy światu, jaki Kosiński jest fajny) i (czego autor nie kryje) napisana pod czujnym okiem samego zainteresowanego, można z niej wiele wywnioskować.

Po pierwsze: zarówno autor, jak i bohater są ludźmi o niespełnionym ego, co próbują nadrobić obaj w książce.
Po drugie: opisana w książce scena rozmowy modela (Kosiński) i fotografa (autora książki) daje niezamierzenie komiczny efekt - razi sztuczność z jaką obaj przerzucają się w "rozmowie" mądrymi cytatami. Znając życie szlifowali tę scenę w książce przez tydzień :-)
Po trzecie: faktycznie pomaga nieco zrozumieć postać Kosińskiego.

Przerażone, perwersyjnie wykrzywione smutne dorosłe dziecko-błazen.
Inteligentny człowiek niesłychanie zręcznie kamuflujący trudnymi słowami własną...

Organoleptyczna | 2016-10-26
Przeczytana: 2002 rok