Kościół i kobiety

Wydawnictwo: Radwan
978-83-89938-76-3
popularnonaukowa
BolekRudzki

Od czasów pierwszych ruchów emancypacyjnych tematyka kobieca stała się niezwykle modna. Feminizm tzw. pierwszej fali nie tylko zamierzał wprowadzić kobiety w aktywne życie społeczne, ale domagał się przemyślenia na nowo roli kobiety w rodzinie i społeczeństwie. Proces ten był niezwykle trudny ponieważ silny opór stawiało społeczeństwo, a w rzeczywistości sprawujący władzę mężczyźni. Brak zielonego światła dla zmian spowodowany był również bardzo silnym wpływem teologii katolickiej, w której kobieta posiadała z góry określone miejsce i rolę. Zanim doszło do otwartego konfliktu pomiędzy ruchami emancypacyjnymi a nauką Kościoła, przez wiele wieków, kształtowały i utrwalały się poglądy na temat niewiast, oparte na Biblii i Tradycji Kościoła. Poglądy te są niezwykle ciekawe, ponieważ nie tylko odbijają w sobie wpływ danej epoki, ale są też w wielu elementach całkowicie autonomiczne.
Książka oddana do rąk Czytelnika jest historią kształtowania się myśli Kościoła na temat kobiet, począwszy od najstarszej tradycji judaistycznej a skończywszy na nauce papieża Benedykta XVI. Kilka tekstów źródłowych, zawartych w niej, nie było jeszcze przedmiotem analizy czy publikacji w języku polskim. W pozycji tej został uwzględniony wpływ danej epoki oraz wyjaśniona przyczyna istniejącego konfliktu pomiędzy feminizmem a chrześcijaństwem.

zemburzycki | 2010-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2010

Siągnąłem po pozycję ponieważ polecił mi ją znajomy. Sama tematyka mimo że nie jest najbliższa moim osobistym zainteresowaniam wydała mi się dość ważna i interesująca. Co prawda zainteresowanie gender studies powoli opada, jak każda moda, to jednak tematyka pozostaje niewyczerpana zwłaszcza w realiach polskich. Szczególne braki w dyskursie o roli kobiety, jej pozycji społecznej, ambicjach czy niewykorzystanym potencjale, widać zwłaszcza przy dyskusjach dotyczących parytetów, tematyce związanej z urlopami wychowaczymi czy pielęgnacyjnymi oraz wielu innych. Niestety temat parytetów czy roli kobiety w spoleczenstwie poruszany jest (podobnie jak kwestie aborcji, homoseksualizmu i podobne) raczej jako temat zastępczy niż w celu poważnej debaty. Z jednej strony mamy więc grono, ciężko je zdefiniować, pań określających się jako feministki z panią Środą na czele. Szczytowym osiągnięciem tego nurtu jest oczywiście wypowiedź pani Środy w Sztokholmie w 2004, niestety pani Środa była wtedy...

Natalia | 2010-11-20
Przeczytana: 31 października 2010

Wiedziałam, że ta książka się pojawi. Wprowadza ona nas w świat, którego nie znamy. Pokazuje jak Kościół patrzy na kobiety. Czytając "Kościół i kobiety" człowiek staje w obliczu samego siebie. W jasny sposób pokazana jest rola kobiety z perspektywy kościoła. Autor pisze przystępnym i zrozumiałym językiem. Książkę polecam każdemu kto ma odwagę zmierzyć się z samym sobą i zmierzyć się z czymś czego do tej pory nie znał.

BolekRudzki | 2010-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2010

Dużo tekstów źródłowych, trafny komentarz. Wyjaśnienie, dlaczego Kościół i ruchy feministyczne stoją na przeciwnych brzegach

Olga1989 | 2013-11-13
Kuguara | 2016-09-06