Empire

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielki Wóz". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Twój Styl
83-7163-360-2
miłość, empire, ojciec i syn, życie
hunter

Empire to hotel, też styl życia, który przeminął, to wspomnienie blasku czegoś, co nigdy się nie zdarzyło, a tylko mogło się zdarzyć. To tęsknota za tym, żeby wszystko odmienić i to co niemożliwe, stało się możliwe. Najnowsza powieść, czy raczej minipowieść, albo tylko bardzo długie opowiadanie tego mistrza krótkiej formy, jakim jest Marek Nowakowski, to historia dwóch jednakowo młodych chłopców, ojca i syna, maestra sztuki iluzji i ucznia, doświadczających brutalności zetknięcia realności z delikatną tkanką marzenia. To także pełna liryzmu, humoru, także ironii, opowieść o miłości poddanej próbie zwątpienia.

źródło opisu: z okładki

Wojciech Gołębiewski | 2014-06-01
Przeczytana: 31 maja 2014

To trzecia opinia z cyklu “W ramach kondolencji”, po śmierci pisarza. Przypominam, że ciekawostki o autorze zawarłem w opinii „Psich głów”, więc nie będę ich powtarzał. Teraz mamy do czynienia z opowiadaniem, którego akcja dzieje się na peryferiach Warszawy, w latach pożogi wojennej, gdy Niemców już nie ma, a w ruinach okazałego hotelu „Empire” stacjonuje dowództwo sowieckie.
Tzn., że osiagnąwszy wiek emerytalny /w 2000 r – 65 lat/ Nowakowski czuł potrzebę cofnięcia się do pierwszych lat powojennych, do lat jego dojrzewania, do tamtej rzeczywistości, która stała się inspiracją jego pisarskiej drogi, do wspomnienia jak to się zaczęło. Refleksje na ten temat dołączył do omawianego opowiadania opatrując tytułem „Tak się zaczynało” i od nich NALEŻY ZACZĄĆ lekturę, by zrozumieć decyzję pisarza o napisaniu tego opowiadania, jak i specyfikę tamtej ...

Mario | 2016-01-31

Nie czytałem do tej pory Nowakowskiego, no i może szkoda... Melancholijna, acz dźwięczna i melodyjna ballada o ludzkim losie, o miłości, rozczarowaniu, o prawdzie, fantazji i jej zderzeniu z życiem. Urocze i mądre w swej prostocie.

dzosefinn | 2011-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2011

Szczerze? Trochę czuję się zagubiona. Nie wiem od czego zacząć. Zacznę więc od początku. :)
Zaciekawił mnie opis książki. Taki tajemniczy, poetycki. Otwieram pierwszy rozdział i zatapiam się w tamtą epokę. Coś niesłychanego! Porwały mnie te zdania tworzone jak bańki mydlane, które nie rozpadały się przy bliższej napotkanej przeszkodzie. Podobał mi się czar, jaki autorowi udało się ukryć w tej pozycji. Bardzo byłam (mile) zaskoczona, że pojawiły się zwroty łacińskie. Dzięki nim powstała iluzja, że książka jest górnych lotów. Dlaczego? Ponieważ przeciętny śmiertelnik nie uczy się języka wymarłego (no, chyba, że ktoś jest bardzo ambitny ^^). Raczej język łaciński występuje na studiach (czyli wyższa szkoła jazdy :P). Ja akurat miałam ten przywilej (i na razie mam nadal) uczyć się tegoż języka więc zwroty m.in. "ars amandi", czy "o tempore, o mores" nie były dla mnie czarną magią, tylko czymś naturalnym.
Jedynie, co mi przeszkadzało to ostatni rozdział ("Tak się zaczynało"). Autor ni z...

Kwiprokwo | 2016-04-02
mariusz6 | 2014-01-03