Skąd wieje wiatr

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Polska literatura współczesna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
978-83-7510-529-2
ultramaryna

Historia o dojrzewaniu i odnajdywaniu siebie - debiut Mai Margasińskiej Alek, młody chłopak z Warszawy, wychodzi po papierosy i znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Jego tajemnicze zaginięcie bezpowrotnie zmieni życie kilku kobiet: kochającej go nad życie Oli, czekającej na pierwsze dziecko Mileny, samotnej Julii, Leny, o której najwięcej wie jej kot. Niektóre z nich znał, o innych nie...

Historia o dojrzewaniu i odnajdywaniu siebie - debiut Mai Margasińskiej

Alek, młody chłopak z Warszawy, wychodzi po papierosy i znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Jego tajemnicze zaginięcie bezpowrotnie zmieni życie kilku kobiet: kochającej go nad życie Oli, czekającej na pierwsze dziecko Mileny, samotnej Julii, Leny, o której najwięcej wie jej kot. Niektóre z nich znał, o innych nie wiedział, że istnieją, jeszcze inne - znały jego: spotykały go w swoich snach.

Skąd wieje wiatr to oniryczna opowieść, w której splatają się wątki kryminalne, celne obserwacje obyczajowe, poetyckie obrazy i niepokojące wizje. To świat, w którym magiczny realizm łączy się z polską współczesnością, gdzie zaciera się granica między snem a jawą: ulotne myśli nabierają tu realnych kształtów, a to, co namacalne - rozpływa się o świcie.

Skąd wieje wiatr to bolesna, piękna książka o dojrzewaniu do życia, do którego mimo wszystko dojrzewać warto.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2010

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

ivv | 2015-12-21

Historia o Alku i kilku kobietach, które są z nim jakoś powiązane.
Jedna pisze listy i ma kota, druga ma dziecko i chorą matkę, trzecia pojawia się tylko w snach jako Narzeczona męża, czwarta jest siostrą i ma depresję po jego zaginięciu...Na końcu niewiele się wyjaśnia.

Za bardzo oniryczna, nierealistyczna, senna, niedokończona. Najlepiej przeczytać od razu za jednym zamachem, bo jak się zrobi dłuższą przerwę, to można się pogubić.
Nie polecam.

Dama_Karo | 2014-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2014

A ja tej książki nie rozumiem! Z jednej strony jest pisana przyjemnym językiem i obrazowo oraz z humorem pokazuje niektóre sprawy, ale z drugiej strony... wiara w sny, nagłe zniknięcia ludzi, romans we śnie...

Książkę czyta się szybko i przyjemnie, jednak trzeba robić to jednym tchem, aby zrozumieć o czym jest i wszystko pamiętać!
Akcję poznajemy z perspektywy czterech kobiet, jednak je wszystkie coś łączy... I to połączenie jest intrygujące. Muszę przyznać, że z każdą stroną moja ciekawość rosła, gdyż mnożyły się zagadki, a jednocześnie pojawiały się nowe rozwiązania.

A zakończenie? Poczułam się głęboko dotknięta, bo wyobrażałam sobie zupełnie co innego! Mam wrażenie, że autorka nie miała pomysłu jak wszystko zakończyć. Akcja jest trochę urwana, a niektóre wątki niewyjaśnione. Wiem - to ma być wyzwanie dla mnie jako czytelnika... Samemu sobie dobrać teorię gdzie znika jedna z bohaterek i dlaczego znika bohater...

Podsumowując książka jest... dziwna! Podobały mi się opisy,...

ronween | 2011-03-16
Przeczytana: 20 lutego 2011

"Dziadek poszukiwał babci w mieszkaniu. Upierał się, że musi gdzieś być - tylko jest tak maleńka, że jej nie dostrzegamy. Godzinami pełzał po podłodze ze szkłem powiększającym i nawoływał cichutko. Zaglądał do garnków, szukał za szafami i w szparach podłogi. Potem, zmęczony, siadał ciężko w fotelu i obmyślał nowe strategie poszukiwań. Kiedy pewnego wieczoru umarł w tym fotelu, nawet tego nie zauważył, i następnego dnia jak gdyby nigdy nic wrócił do poszukiwań. My musieliśmy zająć się jego ciałem: najtrudniej było wytłumaczyć pracownikowi domu pogrzebowego, który przyjechał po ciało i zobaczył, jak duch dziadka łazi na kolanach po pokoju, wołając cicho: Rozalko! Rozalko!"

Takie fragmenty jak ten pokazują za co kocham literaturę, takich perełek jest w tej książce pełno. Książka zabiera nas w świat cierpiących, kochających kobiet, a także pokazuje jak trudno żyć z kimś, kto jest chory psychicznie. Czas w tej książce nie istnieje, z każdym rozdziałem przenosimy się gdzie indziej, lub...

Richard | 2015-06-27

Nie spodziewałam się, że aż tak mi się spodoba. Pięknie napisana, oniryczna, ale przy tym bardzo zwyczajna, osadzona w świetnie uchwyconej codzienności. Minusem są może słabo zarysowani bohaterowie, a raczej bohaterki, bo Alek jest po prostu mistrzowsko napisany. Czytało się przyjemnie, w takim specyficznym, niespiesznym rytmie.
Dodatkowy plus to ładne wydanie z pięknymi, przykuwającymi wzrok ilustracjami.
"Skąd wieje wiatr" to dobra książka, z którą można się zapoznać na pewno bez szkody i z dużą dozą przyjemności.

Paolina_pl | 2012-05-01
Przeczytana: 29 kwietnia 2012

Na początku lektury byłam zafascynowana. Kilka wątków urywanych nagle w najbardziej emocjonującym momencie zaciekawiło mnie niezmiernie. I wszystko byłoby super, gdyby nie to, że nagle opowieść się skończyła, a niektóre rzeczy pozostały niewyjaśnione. Nie lubię bawić się w Sherlocka Holmesa i dociekać, jak mogło być, lubię, gdy autor umiejętnie wszystko wytłumaczy. Lecz tego nie było i to jest jedyny, ale bardzo duży minus tej historii.
Sama opowieść i pomysł są niesamowite! Bardzo umiejętnie powiązane, budzą duże emocje. Czyta się przyjemnie, z zaciekawieniem przewraca się strony. Do bohaterów bezwiednie żywi się uczucia- zarówno pozytywne, jak i negatywne. A wywołanie uczuć w czytelniku to naprawdę niełatwa sztuka:)
Choć ja się lekko na tej książce zawiodłam to i tak polecam ją przeczytać, bo opowieść zawiera wiele błyskotliwych, trafnych i dających do myślenia stwierdzeń, pięknych epitetów i metafor. Pod względem językowym jest cudowna.
Polecam:) Może to tylko ja nie umiałam...

jaworowicz | 2015-02-26

Bardzo oniryczna ale mi się podobała. Był tu jakiś spokoj i ciepło. Lektura działała kojąco przed snem.

marta-wuu | 2013-02-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2012
Przeczytana: 05 lipca 2012

Wciągająca, zagmatwana, ciepła
Klimatyczna książka, która od pierwszej strony mąci czytelnikowi w głowie. Nie wiadomo bowiem nic, a każda kolejna kartka zamiast rozjaśniać historię tylko ją gmatwa. Wszystko układa się w całość dopiero na końcu. Książka pogmatwana, zakręcona, nadal niektórych wątków nie rozgryzłam :/ Niemniej książkę polecam. Wprowadza w pozytywny nastrój i sprawia, że zaczynasz się zastanawiać: Skąd wieje wiatr? :))))

mrsantares | 2013-03-28

Oniryczna. Realistyczna. Magiczna. Ulotna. Płynąca jak muzyka, leniwie jak rzeka, w której kryją się zdradzieckie prądy, podstępne mielizny, oszukańczy muł. Pełna poetyckiej tęsknoty, sennych marzeń, złowrogich wizji i wężowych pokus. Kilka kobiet, mężczyzna o niepokojącej urodzie, którego zaginięcie zmienia ich życie nieodwołalnie, który był ich klątwą, przekleństwem i niczym nieograniczoną rozkoszą, naznaczył je swoją zwierzęcą obecnością sam napiętnowany chorobą, której boję się panicznie. I biała, egzotyczna kotka, momentami bardziej ludzka niż niejeden człowiek. Oraz symboliczne, niepokojące ilustracje Małgorzaty Kępki.

Poetycko - Pablo Neruda
Muzycznie - napiszę za Raz Dwa Trzy "Trudno nie wierzyć w nic."

Malwina | 2015-03-26
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 25 marca 2015

Ciekawa ksiazka, nawet bardzo i pierwszy raz zdarza mi sie, ze jakas ksiazke musze przeczytac jeszcze raz..

Monika | 2011-09-16

Coś wspaniałego, oniryczna opowieść o zawiłościach życia. Polecam!