poezja
hunter

"Podwójny oddech" to tomik poezji Zbigniewa Herberta zawierający wiersze dotąd nie publikowane. Tomik opatrzony jest wstępem Barbary Szczepuły, która opowiada historię powstawania wierszy poety. Znajdziemy tu między innymi takie wiersze jak: Ręce i oczy, Mrówki, Kwiatek, Piosenka o zamieraniu, Oto pora wyrzeczeń, Nasza miłość.

źródło opisu: Marchlewska, 1999

źródło okładki: http://merlin.pl/Podwojny-oddech_Zbigniew-Herbert

chiave | 2013-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2013

Długo polowałam na ten tomik - raz chyba tylko wydany, trudno dostępny. I pomyślałam, że może to i lepiej...
To młodzieńcze wiersze miłosne, dedykowane i podarowane wczesnej miłości Herberta, Halinie Misiołkowej i opublikowane przez jej córkę wkrótce po śmierci poety (bez zgody jego spadkobierczyń, co stało się przyczyną pewnego konfliktu). Czytając, miałam nieodparte poczucie wchodzenia na nie swoje terytorium, podsłuchiwania rozmowy kochanków, podglądania. Być może to wrażenie naruszania prywatności sprawił także fakt, że obok każdego utworu zamieszczono facsimile rękopisu (zbiorek został przez Herberta podarowany adresatce w postaci ręcznie napisanego zeszyciku). To zupełnie inna twarz poety - i choć wiersze są piękne, to jednak zadaję sobie pytanie, czy były przeznaczone do publikacji i nie potrafię rozstrzygnąć, czy powinny stać się własnością ogółu.

Jula | 2016-03-15
Przeczytana: 14 marca 2016