Współczesna powieść dla dzieci i młodzieży po roku 1990

Wydawnictwo: Impuls
978-83-7587-190-6
proza, literatura, pisarstwo, lektury

Przedmiotem rozprawy Współczesna powieść dla dzieci i młodzieży po roku 1990 są tematy, problemy, bohaterowie, wartości w powieściach : społeczno – obyczajowych, powieściach dla dziewcząt, powieściach fantastycznych, powieściach psychologicznych dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Monografia zawiera siedem rozdziałów. Występują w niej tematy: rodzina, szkoła i...

Monografia zawiera siedem rozdziałów. Występują w niej tematy: rodzina, szkoła i pozarodzinne i pozaszkolne środowiska wychowawcze oraz problemy psychologiczne, moralne, socjologiczne, wartości wychowawcze i estetyczne. Analizowano wybrane powieści: M. Musierowicz, M. Fox, B. Kosmowskiej, E. Przybylskiej, A, Onichimowskiej, D. Terakowskiej, E. Nowak, P. Beręsowicza, J. Zającówny, A. Klawittera, B. Ostrowickiej, T Menciny, J. Świecickiej. Przewagę ilościową nad innymi powieściami mają powieści E. Przybylskiej i M. Fox. Wykorzystano recenzje niektórych powieści z „Guliwera”, „Nowych Książek” i Internetu.

Wyżej wymienieni pisarze ukazują szczególną rolę środowisk wychowawczych w kształtowaniu osobowości dzieci i młodzieży, w zapobieganiu patologii młodzieży szczególnie w okresie jej dojrzewania. Bardzo trudne problemy dojrzewania dziewcząt, problemy moralne, szczególnie drastycznie przedstawiają Ewa Przybylska i Marta Fox. Wstrząsająca jest powieść Doroty Terakowskiej Ono. Dla rodziców na uważną lekturę zasługuje książka Solidarni z rodziną.

Ze środków estetycznych stosowanych w analizowanych publikacjach trzeba wymienić: utożsamianie się bohatera z narratorem, narrację pierwszoosobową, wspomnienia, dziennik, monologi wewnętrzne bohaterów uzewnętrzniające ich przeżycia psychiczne, psychologiczne, dialogi, stosowanie języka młodzieżowego, charakterystycznej struktury, kompozycji powieści.

Ze względu na bogactwo problemów i wartości powieści dla dzieci i młodzieży po roku 1990, aktualne w XXI wieku, kwalifikują się dla gimnazjalistów, licealistów, studentów polonistyki, nauczycieli - wychowawców, rodziców, bibliotekarzy.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Impuls, 2010

Oli_10 | 2014-02-05