Wyzwanie czytelnicze LC

Tytus, Romek i A'Tomek. Księga XIX. Tytus aktorem

Cykl: Tytus, Romek i A'Tomek (tom 19)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
komiksy
mozartiwieloryb

Romek i A'tomek zabierają mocą wyobraźni Tytusa w różne epoki, gdzie stają się aktorami.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2009

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

chrispu | 2014-08-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy

Przekombinowany komiks. Uczłowieczanie Tytusa poprzez pokazywanie jak to ludzie odgrywali "teatr" na przestrzeni wieków. Pomysł zam w sobie dość dziwny, ale komiks broni się, przed uznaniem go za całkowity "gniot", sporą dawką wiedzy z zakresu teatru, którą mimowolnie możemy poznać. Bo śmiechu w nim nie ma za dużo. I nie podoba mi się ta "nowoczesna" kreska, którą są rysowane postacie w komiksie (szczególnie te drugoplanowe). Na plus - słowniczek pojęć teatralnych zamieszczony na końcu oraz dosyć szybka akcja całej opowieści.

Wkp | 2015-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Uczłowieczanie Tytusa wchodzi w kolejną fazę, gdy Romek i A'Tomek postanawiają zapoznać go z historią teatru. Zaczyna się podróż przez epoki i zmiany, jakie zaszły w tej formie sztuki scenicznej...

To zdecydowanie jedna z najlepszych, a przy tym najdojrzalszych ksiąg TRiA. Powiedziałbym, że nawet dla starszych wiekiem niż wcześniejsze. Więcej tu powagi, choć charakterystyczny humor pozostał, za to doszły sceny absolutnie świetne, jak choćby te z czasów wojny. Bo choć księga XIX to nauka o teatrze, lepsza i bardziej zapadająca w pamięć, niż podręczniki, to zarazem także podróż poprzez naszą historię.

Strona graficzna także jest miła dla oka. Proste rysunki, prosty kolor, a jednak nie brak w tym realizmu.

Jednym słowem - polecam!

Degamisz | 2017-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2017

Słabiutko, oj słabiutko. Tytusa edukowano już w wielu dziedzinach i na różne sposoby. Czasem wychodziło to lepiej, czasem gorzej. Niestety, tym razem gorzej.

Ani to śmieszne, ani ciekawe, ani odkrywcze. Słaba część.

Renax | 2018-11-29
Przeczytana: 09 września 2018

Recenzja całego cyklu:
Wydanie to od Prószyńskiego i S-ki oparte jest na oryginalnych wydaniach. Jest to bardzo przyjemnie spędzony czas. Przyznam się, że najbardziej zafascynował mnie Tytus. Jego żarty i podejście do życia ujęło mnie za serce. Szkoda, że Tytus nie wyruszył znów w świat, bo byłoby wesoło. Po tygodniu czytania Tytusów widziałam małpę na plamie w ścianie (mamy taką przy kominie), czekałam aż wyskoczy w informacjach z Polski w aplikacji w telefonie.... Tytus jest świetny.
Humor w komiksach Papci Chmiela jest intelektualny, a zarazem życiowy. Z jednej strony przygody Tytusa, Romka i Atomka to wprost satyryczna przygoda intelektualna. Na przykład podróże po Wyspach Nonsensu albo już te z lat 90-tych przygody Tytusa w prywatnej szkole, gdzie jest zmuszany do dawania haraczu albo przygody z kibolami. Wszystko to odnosi komiks do świata wokół. Do tego jest też inny rodzaj komiksu, bardzo wprost i czadami dosadny. Bardzo mnie to śmieszyło.
Ogólnie, podsumowując ten post,...

BetiFiore | 2015-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Ta księga trochę odbiega od poprzednich. Wiele osób uważa ją za niezbyt udaną. Cóż, na pewno jest trochę niższych lotów, ale i tak polecam :)

CubeX | 2012-10-19
Przeczytana: 12 października 2012

Serial o przygodach wspaniałej trójki "w okolicach" tej księgi wg mnie przeżywał najchudsze lata. Nie dorównuje poziomem do pierwszych, kultowych ksiąg. Wydawało mi się, że seria zjeżdża po równi pochyłej i nic już nie jest w stanie tego zmienić. Pomyliłem się, bo jeszcze jednak potem parę książeczek mi się spodobało, ale teatralny odcinek zaliczam do najsłabszych.

Piodr123 | 2018-05-29

Ten tom przygód Tytusa jest bardzo dobrym sposobem na zainteresowanie najmłodszych czytelników historią i rozwojem teatru, Papcio się wykazał

Damian | 2013-11-27

To już słabsza księga Tytusa, ale jeszcze daje radę. Ostatnia, która daje radę...

Mamerkus | 2016-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2016

W księdze XIX Tytus poznaje tajniki teatru i jest to komiks, w którym Papcio Chmiel poszedł chyba najbardziej po bandzie. Agresywne i dwuznaczne teksty, bitki, jakieś takie obrzydliwie narysowane postaci drugoplanowe z powykrzywianymi ryjami, śmierć, dowalił tutaj Papcio do pieca, no chyba że komiks miał trafić do nieco doroślejszego czytelnika. Poza tym co drugi dialog to rymowanka. Na szczęście jest nieco lepiej niż w księdze XVIII, "Tytus aktorem" jest zabawniejszy, a niektóre scenki wręcz kultowe.

Najlepsze scenki - walki na arenie rzymskiej, Tytus jako gadająca małpa, komedianci, teatrzyk kukiełkowy

Teksty - "nici będą z tej nagonki, nie dostaniesz mej golonki", "dziabnę szablą i po Tobie, Ty niedouczony żłobie", "a masz za idiotę", "litości, żeby się uczłowieczyć, nie musisz mnie zabijać", "bestia od wczoraj prowadzi protest głodowy", "taki niemowlak nie zna się na złocie", "królu Judei mój Fuhrerze, na rzeź niewiniątek ochota mnie bierze", "dam miliard łapówki...

Anieshka | 2017-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2017

Świetna, klasyczny Tytus. Polecam bo jest humorystyczna,humor na najwyższym poziomie a rysunki dają dużo do myślenia.B.I.