Brak złudzeń

Wydawnictwo: Wydawnictwo COMM
6 (16 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny

Jest to gorzka opowieść o współczesnym świecie, o złudzeniach i paradoksach prawdziwego życia. To książka o naiwności, której chętnie ulegamy, bo złudzenia wydają owoce słodsze niż rzeczywistość. Przede wszystkim jednak powieść ta mówi o smutku i samotności, które dotykają ludzi tracących nadzieję.

Piotr | 2011-05-31
Przeczytana: 31 maja 2011

"Brak złudzeń" jest pierwszą powieścią Marcina Pietraszka. Debiutował opowiadaniem "kierowca" opublikowanym w miesięczniku "Odra". W 2007 roku wydał zbiór opowiadań " Poza prawdą i kłamstwem". W 2009 opowiadanie "Rozmowa z żoną" znalazła się na podium w ogólnopolskim konkursie literackim "O Laur Dziewina". Laureat wielu nagród literackich, z wykształcenia socjolog. Uczestnik programu licencyjnego Polskiego Towarzystwa Psychologii Zorientowanej na Proces.

Książkę przeczytałem z dużym zainteresowaniem, gdyż jest to według mnie fenomenalne ukazanie człowieka z grupy ludzi, którzy zaliczani są do cudotwórców - w tym worku są terapeuci, psychoterapeuci oraz psychiatrzy. Główny bohater Zygmunt Frońd prowadzi własną, prywatną praktykę psychoterapeutyczną (odwołanie do Freuda?). Jest cenionym specjalistą i cieszy się dużym szacunkiem i autorytetem wśród klientów oraz pracowników w branży zawodowej. Niestety, lepiej sobie radzi z problemami innych niż własnymi. Nie chcę tutaj zdradzać...

Izabela | 2010-12-14
Przeczytana: 2010 rok

Pan Marcin Pietraszek napisał książkę niezwykłą w każdym znaczeniu tego słowa.

Zygmunt Frońd jest psychoterapeutą, Walenty krawczyk Jego byłym pacjentem. Spotykają się po latach na kawie. Zygmunt wysłuchuje byłego pacjenta, mimo iż chciałby sam zostać wysłuchanym

Walenty jest człowiekiem niezwykle samotnym, pewnym swojej nieatrakcyjności, która skazuje go na ostracyzm towarzyski. Nie potrafi nawiązywać kontaktów międzyludzkich. Wszystko zmienia się kiedy poznaje Weronikę, czuje, że w końcu znalazł szczęście i nawet w jego beznadziejnym życiu może się coś zmienić. Jednak szybko zostaje pozbawiony złudzeń. Nie sprawdza się jako mężczyzną, a kobieta kończy znajomość.

Zygmunt Frońd z kolei wdaje się w romans z matką swojej pacjentki. Kończy się to dla niego tragicznie. Traci licencję, powoli stacza się na dno. Zostaje sam, bez pracy, bez przyjaciół, bez pieniędzy.

Obaj mężczyźni są samotni wbrew sobie, związki, które zawierają zamiast radości kończą się cierpieniem. Każdy ma inne...

kot_w_butach | 2010-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2010

„Brak złudzeń” to książka mała objętością a wielka treścią. Autorowi udało się znaleźć równowagę pomiędzy napisaniem sporo życiowych mądrości bez typowego i dla mnie zupełnie niezjadliwego mędrkowania w stylu pana Coelho. Co kilka stron znajdujemy spostrzeżenia, przy których chciałoby się powiedzieć „no właśnie! To miałem na myśli”.

Głównym bohaterem i narratorem jest Zygmund Frońd. Tak jak jego pierwowzór - Zygmunt Freud – Frońd jest psychoterapeutą. Mamy również możliwość oglądania świata oczami Walentego – pacjenta Zygmunta. Chwilami narratorem staje się Marcin Pietraszek – autor „Braku złudzeń”. Zabieg umieszczenia kilku narratorów nie przeszkadza, jest ciekawie wprowadzony, jednak trzeba czytać uważnie alby wiedzieć czyje myśli akurat śledzimy. Zdarzało mi się do niektórych zdań wracać po kilka razy. Tak, zdecydowanie nie jest to książka do czytania w autobusie.

Co tutaj mamy? Garść ciekawych spostrzeżeń na temat życia, dużo ironicznego humoru (polecam scenę sexu głównego...

Tomasz Przewoźnik | 2012-11-23
Przeczytana: 13 grudnia 2011

Na biurku przede mną leży debiutancka powieść Marcina Pietraszka – Brak złudzeń. Z kolorowej okładki spogląda na mnie jakby nieco przerażone oko. Czyżbym czytając tę niezbyt grubą książkę miał spojrzeć w siebie? Powinienem się bać?

W minirecencjach możemy przeczytać, że „Brak złudzeń jest odtrutką na lukrowane różową polewą, hurraoptymistyczne książki…” i sam nie wiem, czy mnie to zachęca, czy zniechęca do debiutu Pana Marcina, a to dlatego, że rzadko trafiam na tego typu „przesłodzone kremówki”.
Autor opowiada historie dwóch mężczyzn – psychoterapeuty Zygmunta oraz jego byłego klienta Walentego. Spotykają się po latach w kawiarni i obaj mają nadzieję na zmianę swojego życia. Jednak w pewnym momencie dzieje się coś nie po ich myśli, co rozpoczyna drogę do... Nie będę zdradzał zakończenia, dodam jedynie, że punktem zwrotnym w obu historiach jest seks.

W książkę musiałem się wczytać, ponieważ na początku nie mogłem przyzwyczaić się do przeskoków z narracji trzeci osobowej na...

Ozeusz Ozyy | 2015-11-18
Przeczytana: 21 listopada 2015