Pod ulicami Nicei

Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
Under the Streets of Nice
83-85318-74-7
hunter

Ken Follett, opierając się na materiałach zebranych przez francuskiego dziennikarza Rene L. Maurice'a, zrekonstruował i z drobiazgową wręcz dokładnością opisał historię napadu na bank w Nicei latem 1976 roku. Brawura zorganizowania i wykonania tego skoku, a także wysokość zagarniętego łupu, przyćmiła nawet sławę pamiętnego "napadu stulecia".

źródło opisu: merlin.pl

gwiazdka | 2014-04-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Rozpoczynając książkę zastanawiałam się, dlaczego ma ona takie słabe oceny, w końcu podpisana została nazwiskiem Folletta, opiera się na prawdziwych wydarzeniach, same zalety. Ale już w trakcie lektury doszłam do wniosku, ze na zaniżenie tychże ocen wpływ miało właśnie połączenie wspomnianych cech. Follett umie budować napięcie w swoich wymyślonych historiach, w przypadku relacji prawdziwych faktów skupił się na zbieraniu materiałów, a formę zostawił na boku, wyszła przeciętna, dość ciekawa książka, ale bez większych rewelacji. Poza tym nawalił chyba tłumacz, a może korektor, bo niektóre zdania wołały o pomstę do nieba. Jeszcze jedno na zmianę mnie bawiło albo irytowało: daty urodzenia i dokładne adresy bohaterów książki- nie wiem, jaki cel przyświecał tym szczegółom? Czytelnicy zostali zaproszeni na urodziny tychże ludzi? Innego celu nie widzę. Przebrnęłam przez powieść tylko dla nazwiska autora, nie było to trudne, bo spotkałam się już w życiu ze słabszymi powieściami, ta w...

Nitager | 2016-06-30

Pozycja na pewno wartościowa, choćby dlatego, że zostały tu opisane autentyczne wydarzenia. I to opisane szczegółowo, z dużym naciskiem na dokładność relacji.
Z tym, że – no właśnie – jest to relacja. Wprawdzie autor próbował ją ożywić, ale uczciwość nie pozwalała mu na rozwinięcie skrzydeł w obawie, aby nie wprowadzać do historii elementów fikcyjnych. Z pewnością obowiązkowa lektura dla organizatorów ochrony banków. I głowę daję, że znajduje się też w bibliotece każdej większej mafii, jako podręcznik dla każdego włamywacza.
Świetna pod względem treści, niespecjalnie udana pod względem formy. Suche wyliczanie faktów, choć z pewnością jest cnotą wśród dziennikarzy, pośród autorów sensacyjnych powieści nie jest powodem do chwały. Powieść czyta się z wysiłkiem, miejscami jest nudna, akcja wydaje się być monotonna, bez żadnych przyspieszeń i zwolnień.
Nie polecam lektury w charakterze rozrywki. Ale jeśli kogoś interesują kulisy napadów na bank, z pewnością znajdzie w niej to, czego szuka.

Michał | 2011-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 27 marca 2011

Książka bardziej w formie raportu, niż zbeletryzowanej opowieści o włamaniu do banku.
Zawiera trochę danych pewnych, trochę spekulacji, oraz nieco spraw niewyjaśnionych i tajemniczych.
Czyta się szybko i przyjemnie, coś dla chcących poznać "geniuszy zbrodni".

elmejor | 2012-11-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book, 2012
Przeczytana: 09 listopada 2012

Całkiem, całkiem ta książka.
Z tej strony Folleta jeszcze nie znałem.

Patrick | 2013-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Można powiedzieć inna książka od pozostałych Folletta.
Reportaż z „napadu stulecia” jak określone zostało wejście do skarbca Societe Generale w lipcu 1976.
Historia, której Hollywood by nie wymyślił.

Przemek | 2016-09-08
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Czy to prawda czy to fikcja literacka? Czy to powieść czy to reportaż? Czy to możliwe czy niemożliwe? Czy to Follet standardowy czy reportażowy?
Wszystko nieważne – czyta się znakomicie. Polecam.

luke789 | 2016-05-16
Przeczytana: 16 maja 2016